Jak wykonać kopię zapasową ustawień Snap Snap w systemie Linux

Udostępnij teraz w social media:

Jeśli jesteś użytkownikiem Snap Firefox, możesz zauważyć, że informacje o Twoim profilu nie znajdują się w zwykłym miejscu. Dlaczego to? Wersja Snap przeglądarki Firefox nie współpracuje z folderem, który Mozilla Firefox zwykle tworzy w systemie Linux w celu zarządzania profilami. Powodem tego jest to, że Snap są aplikacjami w piaskownicy. Nie mogą wchodzić w interakcje z każdą częścią systemu plików i zmuszone są do samodzielnego przechowywania.

Utwórz kopię zapasową ustawień Snap Firefox

Jeśli jesteś użytkownikiem Snap Firefox, informacje o Twoim profilu są przechowywane w katalogu ~ / snap / firefox. Aby wykonać kopię zapasową informacji o profilu, zacznij od otwarcia okna terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku przedstawionymi poniżej.

Krok 1: Korzystając z okna terminala, włóż płytę CD do katalogu ~ / snap. Ten katalog znajduje się w folderze domowym i zawiera wszystkie pliki konfiguracyjne związane z Snapem. Musisz znajdować się w tym katalogu, aby wykonać kopię zapasową informacji z profilu Firefox.

cd ~/snap

Krok 2: W katalogu ~ / snap uruchom komendę ls. Polecenie ls pozwoli ci spojrzeć na to, co znajduje się w folderze, w którym aktualnie się znajdujesz. Musimy ustalić, czy w folderze ~ / snap znajduje się folder firefox.

ls

Czy masz zbyt wiele podfolderów w katalogu ~ / snap? Uruchom polecenie ls obok grep, aby odfiltrować dokładnie to, czego potrzebujesz.

  B1 Free Archiver for Android oferuje łatwe zarządzanie mobilnym archiwum

ls | grep firefox

Jeśli po uruchomieniu polecenia ls nie widzisz folderu firefox, oznacza to, że wersja Snap przeglądarki Firefox nie jest zainstalowana lub nie działa poprawnie. Poświęć trochę czasu, aby ponownie zainstalować Firefox Snap i zaloguj się na swoje konto Firefox, aby skonfigurować profil.

Krok 3: Po potwierdzeniu, że w katalogu ~ / snap znajduje się folder firefox, można rozpocząć tworzenie kopii zapasowej. Za pomocą polecenia tar utwórz archiwum TarGZ folderu. Pamiętaj, że podczas tworzenia tego archiwum kompresja może zająć trochę czasu. Bądź cierpliwy!

Uwaga: przed utworzeniem kopii zapasowej zamknij aplikację Firefox w swoim systemie. Jeśli przeglądarka jest uruchomiona, mogą powstawać pliki tymczasowe, które mogą zakłócić proces kompresji.

tar -czvf my-firefox-backup.tar.gz firefox

Krok 4: Po zakończeniu tworzenia kopii zapasowej możesz wziąć plik kopii zapasowej i przesłać go do Dropbox, Dysku Google lub umieścić na dysku flash USB lub dysku twardym USB. Jest to jednak nieodpowiedzialne, ponieważ nie jest szyfrowane. Z tego powodu omówimy teraz sposób szyfrowania kopii zapasowej.

  Jak utworzyć stos widżetów na ekranie głównym iPhone'a

Szyfruj kopię zapasową

Aby zaszyfrować kopię zapasową, użyj następującego polecenia gpg poniżej w oknie terminala. Pamiętaj, aby użyć bezpiecznego, pamiętnego hasła! Słabe hasło jest łatwe do odgadnięcia i sprawia, że ​​szyfrowanie jest bezużyteczne.

gpg -c my-firefox-backup.tar.gz

Szyfrowanie jest zakończone. Usuń niezaszyfrowaną kopię zapasową z folderu ~ / snap, ponieważ nie jest już potrzebna. Aby usunąć, uruchom poniższe polecenie rm.

rm my-firefox-backup.tar.gz

Umieść zaszyfrowany plik kopii zapasowej GPG w katalogu domowym (~) za pomocą komendy mv.

mv my-firefox-backup.tar.gz.gpg ~/

Gdy plik kopii zapasowej GPG znajdzie się w katalogu domowym, weź go i przechowuj w bezpiecznym miejscu!

Przywracanie kopii zapasowej

Przywracanie kopii zapasowej Snap Snap jest bardzo łatwe. Wszystko, co musisz zrobić, to odszyfrować kopię zapasową i rozpakować zawartość archiwum TarGZ do folderu ~ / snap. Aby rozpocząć proces przywracania, otwórz okno terminala i postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Uwaga: aplikacja Snap Snap musi zostać zamknięta podczas procesu przywracania kopii zapasowej!

Krok 1: Za pomocą polecenia CD przenieś sesję terminala z katalogu domowego do folderu ~ / snap.

cd ~/snap

Krok 2: W folderze ~ / snap musisz usunąć istniejący folder Firefox. Aby usunąć istniejący folder Firefox, użyj poniższego polecenia rm.

rm -rf firefox

Krok 3: Po usunięciu folderu firefox przenieś zaszyfrowany plik kopii zapasowej do katalogu domowego. Następnie odszyfruj go za pomocą polecenia gpg.

gpg my-firefox-backup.tar.gz.gpg

Odszyfrowanie powinno zająć tylko kilka sekund. Po zakończeniu procesu deszyfrowania zobaczysz my-firefox-backup.tar.gz w katalogu domowym.

  Jak wyszukiwać produkty sprzedawane i wysyłane przez samą Amazon

Krok 4: Po odszyfrowaniu kopii zapasowej Firefox należy przenieść niezaszyfrowaną kopię zapasową do folderu ~ / snap. Korzystając z poniższego polecenia mv, umieść niezaszyfrowane archiwum kopii zapasowej Firefox w ~ / snap.

mv my-firefox-backup.tar.gz ~/snap

Krok 5: Zdekompresuj kopię zapasową Firefox za pomocą komendy tar xvf.

tar xvf my-firefox-backup.tar.gz

Gdy kopia zapasowa zostanie zdekompresowana, informacje profilu Snap Snap w Firefox zostaną przywrócone. Otwórz Firefoksa i skorzystaj z niego! Pamiętaj jednak, aby uruchomić polecenie rm ~ / snap / my-firefox-backup.tar.gz, aby usunąć niezaszyfrowany plik kopii zapasowej, ponieważ ktoś mógłby uzyskać dostęp do informacji o twoim profilu!

newsblog.pl

BIULETYN

x