Jak wykonać test warunków skrajnych na komputerze z systemem Linux

Udostępnij teraz w social media:

Chcesz maksymalnie wykorzystać swój komputer z systemem Linux? Chcesz zobaczyć, jak dobrze radzi sobie ze stresem? Sprawdź GTKStressTest. Jest to łatwe w użyciu narzędzie GUI, które pozwoli ci bez wysiłku stresować się swoim komputerem z systemem Linux.

W tym przewodniku pokażemy, jak zainstalować program GTKStressTest na komputerze z systemem Linux i jak go używać do przeprowadzania testów warunków skrajnych.

Uwaga: podczas uruchamiania narzędzia GTKStressTest mogą wystąpić błędy systemowe i spowolnienia, ponieważ zostały zaprojektowane tak, aby maksymalnie wykorzystać sprzęt.

Instalowanie GTKStressTest w systemie Linux

Instalacja GTKStressTest w systemie Linux jest możliwa bez względu na to, jakiej dystrybucji używasz, a programiści dobrze dokumentują zależności wymagane do skompilowania oprogramowania. Jest również obsługiwany przez Flatpak na Flathub, dla tych, którzy nie lubią budować oprogramowania ze źródła.

Aby aplikacja GTKStressTest działała na komputerze z systemem Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji wiersza polecenia, które odpowiadają używanemu systemowi operacyjnemu.

Ubuntu

W systemie Ubuntu, jeśli chcesz, aby GTKStressTest działał, musisz skompilować kod źródłowy od zera. Aby rozpocząć, zainstaluj zależności wymagane do zbudowania na Ubuntu.

sudo apt install appstream-util dmidecode gir1.2-gtksource-3.0 git libcairo2-dev libgirepository1.0-dev libglib2.0-dev meson python3-gi-cairo python3-pip stress-ng git

Po zainstalowaniu wszystkich wymaganych zależności użyj klon gita polecenie, aby pobrać kod źródłowy do systemu.

git clone --recurse-submodules -j4 https://gitlab.com/leinardi/gst.git 

Przejdź do gst folder z Płyta CD Komenda.

cd gst 

Użyj pip3 polecenie, aby zainstalować wymagane wymagania języka Python3 do budowy oprogramowania.

pip3 install -r requirements.txt

Użyj mezon polecenie, aby ustawić prefiks kompilacji na „/ usr”.

meson . build --prefix /usr

Skompiluj kod za pomocą kompilacja ninja Komenda.

ninja -v -C build

Na koniec zainstaluj program za pomocą instalacja kompilacji ninja

ninja -v -C build install

Debian

W Debianie można zbudować oprogramowanie z kodem źródłowym, ale strona programowania nie odnosi się konkretnie do systemu operacyjnego. Jeśli chcesz zbudować kod na Debianie, postępuj zgodnie z instrukcjami Ubuntu. W przeciwnym razie postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji Flatpak, aby w łatwy sposób skonfigurować GTKStressTest w Debianie.

  Jak wyłączyć Google Analytics w sklepie internetowym Nintendo Switch

Arch Linux

GTKStressTest jest dostępny jako pakiet AUR w Arch Linux. Aby to działało, w systemie wykonaj następujące czynności.

Najpierw pobierz i zainstaluj narzędzie pomocnicze Trizen AUR, ponieważ ułatwia to zbudowanie pakietów AUR bez ręcznego radzenia sobie z zależnościami.

sudo pacman -S git base-devel  git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git  cd trizen  makepkg -sri

Po skonfigurowaniu narzędzia Trizen użyj go do zainstalowania aplikacji GTKStressTest.

trizen -S gst

Fedora

W Fedorze można zbudować kod ze źródła. Jednak w Fedorze Linux Flatpak jest głęboko zintegrowany z systemem. Z tego powodu zalecamy użytkownikom Fedory skorzystanie z poniższych instrukcji Flatpak.

Flatpak

Flatpak to świetny sposób na zainstalowanie GTKStressTest, ponieważ nie wymaga kompilacji kodu źródłowego. Aby aplikacja działała w systemie z Flatpakiem, upewnij się, że środowisko wykonawcze jest skonfigurowane na komputerze z systemem Linux. Następnie wprowadź poniższe polecenia.

flatpak --user remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo  flatpak --user install flathub com.leinardi.gst

Używanie GTKStressTest do testowania warunków skrajnych na komputerze z systemem Linux

Testy warunków skrajnych za pomocą GTKStressTest są dość proste dzięki przemyślanemu, dobrze zaprojektowanemu interfejsowi użytkownika. Aby rozpocząć proces testowania warunków skrajnych, otwórz aplikację na pulpicie systemu Linux, wyszukując ją w menu aplikacji. Następnie wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku.

  Jak podłączyć dowolne inteligentne urządzenie do HomeKit (z Raspberry Pi)

Krok 1: Po uruchomieniu aplikacji GTKStressTest poszukaj przycisku „Czytaj wszystko” w lewej górnej części okna i kliknij go. Kliknięcie tego przycisku pozwoli GTKStressTest wyświetlić informacje o systemie, które można uzyskać tylko u użytkownika root.

Krok 2: Znajdź menu rozwijane z napisem „CPU: Wszystkie metody”. Kliknij menu rozwijane i wybierz najlepszy rodzaj testu warunków skrajnych, który chcesz zastosować na swoim CPU.

Jeśli nie masz pewności, jaki typ wybrać, pozostaw opcję „Wszystkie metody”. Ta opcja przejdzie wszystkie testy warunków skrajnych dla procesora.

Krok 3: Znajdź menu rozwijane z napisem „30 minut” i kliknij je. Następnie zmień „30 minut” na żądany czas, dla którego chcesz wykonać test warunków skrajnych. Lub pozostaw to na 30 minut.

  Jak skonfigurować klienta IRC Srain w systemie Linux

Krok 4: Znajdź przycisk „Start”, aby rozpocząć testowanie obciążenia procesora na komputerze z systemem Linux.

Po naciśnięciu przycisku „Start”, GTKStressTest rozpocznie rygorystyczne testowanie systemu Linux na wybrany czas. Usiądź wygodnie, oglądaj wykresy i czekaj.

Po zakończeniu testowania GTKStressTest na komputerze z systemem Linux zobaczysz powiadomienie o zakończeniu testu.

x