Jak wyłączyć animacje w systemie Windows 10

Windows nie jest powszechnie postrzegany jako estetyczny ani szczególnie atrakcyjny system operacyjny. W rzeczywistości można zauważyć wiele niespójności w jego interfejsie użytkownika, a niektóre elementy z Windows XP i Windows 7 wciąż są obecne w Windows 10. System operacyjny ma za zadanie być funkcjonalny i umożliwiać użytkownikom efektywne wykorzystanie dostępnego sprzętu. Choć nie wyróżnia się wyjątkowym wyglądem, nie można go nazwać brzydkim. Microsoft wprowadził animacje w Windows 10, które nadają mu bardziej nowoczesny charakter oraz zapewniają płynniejsze przejścia. Te efekty wizualne nie obciążają znacząco zasobów, jednak jeśli Twój komputer ma ograniczone możliwości, warto rozważyć ich dezaktywację.

Jak wyłączyć animacje

Możesz zarządzać ustawieniami animacji z różnych miejsc, na przykład cień pod wskaźnikiem myszy aktywujesz w zaawansowanych ustawieniach myszy. Aby uzyskać pełną kontrolę nad wszystkimi animacjami w Windows 10, należy otworzyć Panel sterowania.

Wybierz kolejno opcje System i zabezpieczenia > System > Zaawansowane ustawienia systemu. Pojawi się nowe okno z domyślnie wybraną zakładką Zaawansowane. Jeśli widzisz inną zakładkę, przełącz się na Zaawansowane. W tej sekcji znajduje się pole Wydajność, a w nim przycisk Ustawienia, który należy kliknąć.

Pojawi się nowe okno z opcjami wydajności, gdzie znajdziesz listę wszystkich animacji, które możesz włączyć lub wyłączyć. Możesz wybierać efekty animacji, które chcesz dezaktywować. Zauważysz, że niektóre z nich, jak efekt zanikania czy przesuwania wskazówek narzędzi, są mało zauważalne, więc łatwo będzie zdecydować, czy warto je wyłączyć.

Możesz przeglądać listę animacji, zarządzać nimi lub skorzystać z jednej z dwóch opcji optymalizacji na górze tej listy: Dopasuj, aby uzyskać najlepszy wygląd lub Dopasuj, aby uzyskać najlepszą wydajność. Oczywiście, jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać możliwości swojego systemu, powinieneś wybrać ustawienie, które kładzie nacisk na wydajność, a nie na wizualne aspekty.

Dezaktywacja animacji w Windows 10 może zająć chwilę, ale nie wpłynie znacząco na interfejs użytkownika. Efekty animacji są zazwyczaj subtelne, więc chociaż zauważysz ich brak, szybko się do tego przyzwyczaisz.

Animacje sprawiają, że przejścia wyglądają bardziej płynnie, jednak wymagają dodatkowej mocy obliczeniowej od karty graficznej i procesora. Nie są one jednak kluczowe dla funkcjonowania systemu, chyba że mówimy o intensywnym użytkowaniu. Jeśli korzystasz z aplikacji wymagających dużych zasobów, takich jak Photoshop czy OBS, zauważysz, że działają one nieco lepiej po wyłączeniu animacji.

Większość systemów operacyjnych, w tym Android i iOS, korzysta z efektów animacji. Na Androidzie masz możliwość ich całkowitego wyłączenia, a na iOS możesz dezaktywować te najbardziej obciążające, takie jak efekt paralaksy.