Jak wyłączyć klawisz Insert w systemie Windows 10

Gdy nieumyślnie naciśniesz klawisz Insert na klawiaturze, przełącza się on w tryb zastępowania. Oznacza to, że wszystko, co wpiszesz dalej, nadpisze tekst podążający za kursorem. Na szczęście możesz wyłączyć ten irytujący klucz w systemie Windows 10.

Każdy klawisz na klawiaturze ma odpowiadający mu plik kluczowy kod skanowania który mówi systemowi Windows, jak obsługiwać każde naciśnięcie klawisza. Chociaż nie możesz domyślnie wyłączyć klawisza Insert, możesz powiedzieć systemowi Windows, aby zastąpił go znakiem zerowym w rejestrze systemu Windows.

Wyłącz klawisz Insert za pomocą SharpKeys

SharpKeys to bezpłatne oprogramowanie, którego możesz użyć do edycji określonego wpisu rejestru. Używa interfejsu graficznego do zmiany przypisania klawiszy na klawiaturze. To narzędzie ułatwia wprowadzanie niezbędnych zmian w rejestrze bez konieczności otwierania Edytora rejestru.

Aby to zrobić, uruchom przeglądarkę, przejdź do Strona SharpKeys w serwisie GitHubi pobierz najnowszą wersję.

Po zainstalowaniu SharpKeys otwórz go z menu Start, a po otwarciu kliknij „Dodaj”.

Kliknij

Przewiń listę po lewej stronie i kliknij „Special: Insert (E0_52)”, kliknij „Turn Key Off (00_00)” na liście po prawej stronie, a następnie kliknij „OK”, aby zmienić przypisanie klucza.

Kliknij

Wartość w nawiasach to powiązany z nim kod skanowania klucza, więc kod klucza Insert to „00_52”. Chcemy to wyłączyć, więc zastępujemy kod nieistniejącym „00_00”.

Następnie kliknij „Zapisz w rejestrze”, a SharpKeys doda wartości do rejestru systemu Windows za Ciebie.

Kliknij

Kliknij OK.”

Kliknij

Aby zmiany odniosły skutek, musisz wylogować się lub ponownie uruchomić komputer.

Możesz także użyć SharpKeys, aby wyłączyć inne irytujące klawisze, takie jak Caps Lock.

Wyłącz klucz Insert za pomocą Edytora rejestru

Jeśli nie przeszkadza Ci wprowadzanie zmian w rejestrze systemu Windows, możesz również ręcznie wyłączyć klucz Insert w Edytorze rejestru. Będziesz wprowadzać tę samą zmianę, którą SharpKeys wykonuje w tle.

Edytor rejestru to jednak potężne narzędzie. Jeśli jest niewłaściwie używany, może spowodować niestabilność systemu lub nawet uniemożliwić jego działanie. Jest to jednak dość prosty hack. Dopóki postępujesz zgodnie z instrukcjami, nie powinieneś mieć żadnych problemów.

Jeśli nigdy wcześniej nie pracowałeś z Edytorem rejestru, możesz chcieć trochę poczytać, zanim zaczniesz. Przed wprowadzeniem poniższych zmian zdecydowanie wykonaj kopię zapasową rejestru i komputera.

Dla dodatkowego bezpieczeństwa możesz zechcieć utworzyć punkt przywracania systemu przed kontynuowaniem. W ten sposób, jeśli coś pójdzie nie tak, możesz po prostu cofnąć się do czasu, zanim wszystko poszło źle.

Kiedy będziesz gotowy, otwórz Edytor rejestru i przejdź do następującego klucza na lewym pasku bocznym:

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlKeyboard Layout

Plik

Kliknij prawym przyciskiem myszy „Układ klawiatury”, wybierz „Nowy”, a następnie kliknij „Wartość binarna”.

Kliknij prawym przyciskiem myszy

Chociaż nazwa wartości jest dowolna, powinieneś wybrać coś łatwego do zapamiętania na wypadek, gdybyś musiał ją znaleźć ponownie i wprowadzić jakiekolwiek zmiany. Na przykład możesz nazwać go „Wstaw ponownie odwzorowanie”.

Kliknij dwukrotnie wartość, a następnie ustaw następujące dane wartości:

00 00 00 00 00 00 00 00 02 00 00 00 00 00 52 E0 00 00 00 00

Wpisz wartość: 00 00 00 00 00 00 00 00 02 00 00 00 00 00 52 E0 00 00 00 00.

Kolejność jest tutaj ważna. Mówi systemowi operacyjnemu, jak radzić sobie z remapowaniem i co zrobić po naciśnięciu klawisza.

Pierwsze 16 zer pełni rolę nagłówka i pozostanie ustawione na wszystkie zera. Możesz je zignorować.

Pierwsze 16 zer w nagłówku.

Następna liczba szesnastkowa określa, ile powtórek znajduje się w wartości plus jeden – pusty wpis na końcu – po którym następuje sześć kolejnych zer.

Jest to liczba ponownych mapowań (plus jeden), po których następuje 6 zer.

Kolejne dwie cyfry to kod skanowania do klucza, do którego chcemy, aby system Windows przemapował klawisz Insert. W tym przypadku ustawiamy go na nic (00 00).

Kod skanowania do klucza, do którego przypisujemy Insert:

Następnie następujący kod skanowania to klawisz Insert (52 E0).

Kod skanowania klucza Inert

Wreszcie osiem ostatnich zer oznacza zerowy wpis i koniec.

Wpis zerowy

Jeśli postępujesz zgodnie z powyższym schematem, możesz mapować wiele kluczy za pomocą jednej wartości. Najpierw zwiększ wartość „02”. Następnie wpisz zarówno kod skanowania klucza przemapowanego, jak i klucz domyślny przed wpisem zerowym (ostatnie osiem zer).

Plik

Na początku może się to wydawać zniechęcające, ale gdy zrozumiesz, który zestaw wartości robi co, staje się łatwiejsze.

Pobierz nasz hack rejestru jednym kliknięciem

Jeśli wolisz nie edytować rejestru systemu Windows, możesz pobrać nasz hack rejestru dotyczący wyłączania wstawiania klucza. Po prostu otwórz plik ZIP, kliknij dwukrotnie „DisableInsertKey.reg”, a następnie kliknij „Tak” po wyświetleniu monitu o dodanie informacji do rejestru.

Otwieranie pliku REG w celu wyłączenia klawisza Insert.

Te pliki REG dodają te same ustawienia rejestru, które omówiliśmy powyżej. Jeśli chcesz zobaczyć, co zrobi ten (lub jakikolwiek inny) plik REG przed jego uruchomieniem, kliknij plik prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz „Edytuj”, aby otworzyć go w Notatniku.

To wszystko! Przygotowaliśmy również przewodnik, który pomoże Ci tworzyć własne hacki do rejestru, jeśli jesteś zainteresowany.

Jeśli nie możesz wprowadzić zmian w rejestrze w obecnym systemie Windows, możesz po prostu podważyć klawisz Insert z klawiatury. Będzie to łatwiejsze do zrobienia na niektórych klawiaturach niż na innych. Jednak prawdopodobnie nie powinieneś próbować tej prostej metody na klawiaturze laptopa.