Chrome w wersji 73 wprowadził nową funkcję, która umożliwia używanie klawiszy multimedialnych na klawiaturze laptopa lub zewnętrznej klawiaturze do kontrolowania odtwarzania multimediów w przeglądarce. Oznacza to, że jeżeli oglądasz film na YouTube lub Netflix w Chrome, klawisze do odtwarzania i pauzy będą mogły zarządzać odtwarzaniem wideo. Choć funkcja ta może być przydatna, nie każdemu przypadnie do gustu. Na szczęście można ją łatwo dezaktywować.
Jak wyłączyć sterowanie klawiszami multimediów
Funkcja ta została wprowadzona w wersji 73 przeglądarki Chrome i prawdopodobnie pozostanie w kolejnych aktualizacjach. Jest ona włączona domyślnie. Aby ją wyłączyć, musisz zmienić odpowiednią flagę w ustawieniach przeglądarki.
Uruchom Chrome i wklej poniższy adres w pasku adresu, a następnie naciśnij Enter.
chrome://flags
Na stronie z flagami Chrome znajdź opcję o nazwie „Obsługa klucza sprzętowego”. Możesz ułatwić sobie to zadanie, korzystając z paska wyszukiwania. Kliknij rozwijane menu obok tej opcji i wybierz „Wyłączone”. Po dokonaniu zmiany musisz ponownie uruchomić Chrome, aby wprowadzone zmiany zaczęły obowiązywać.
Skorzystaj z przycisku „Uruchom ponownie” na stronie z flagami. Po ponownym uruchomieniu Chrome klawisze multimedialne nie będą już kontrolowane przez przeglądarkę.
Od tego momentu klawisze multimedialne będą mogły sterować innymi aplikacjami w systemie operacyjnym. Ich działanie może różnić się w zależności od używanego systemu. W przypadku Windows 10 klawisze głośności będą regulować ogólną głośność systemu, co nawet przy aktywnej fladze jest przechwytywane przez system operacyjny. Przycisk odtwarzania/pauzy będzie współpracował z odtwarzaczami multimedialnymi, które obsługują tę funkcję, takimi jak Groove, Movies & TV, Spotify, Netflix itp.
Jeżeli chcesz, aby Chrome przechwytywał klawisze multimedialne i pozwalał na ich użycie do kontroli odtwarzania, a zmiana flagi nie przynosi rezultatów, powinieneś sprawdzić, czy odpowiednia usługa działa w Twoim systemie operacyjnym. Mowa o „MediaSessionService”, jak opisano w dokumentacji flagi. Zazwyczaj ta usługa jest uruchomiona, jednak mogła zostać zatrzymana lub wystąpił problem, przez który nie działa.
W systemie macOS możesz sprawdzić działające usługi za pomocą Monitora aktywności lub, jeśli czujesz się na siłach, używając terminala. W przypadku Windows 10 możesz wyszukać „services.msc” lub skorzystać z pola Uruchom, aby otworzyć menedżera usług i znaleźć „MediaSessionService”.
Jeśli próbujesz kontrolować multimedia w Chrome przy użyciu zestawu słuchawkowego Bluetooth, istnieje dedykowane rozszerzenie, które umożliwia takie działania.