Płytki dotykowe na laptopach stały się całkiem niezłe na przestrzeni lat. Mimo to nie wszystkim się podobają i mogą bardzo przeszkadzać. Jeśli masz już dość posługiwania się touchpadem i chcesz go wyłączyć, możemy Ci pomóc. Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, omawiając sposób wyłączania touchpada w systemie Linux.

Wiersz poleceń

Możliwe jest wyłączenie touchpada bezpośrednio z wiersza poleceń za pomocą xinput narzędzie. Aby rozpocząć, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze.

Po otwarciu i otwarciu okna terminala uruchom lista xinput polecenie, aby wyświetlić wszystkie urządzenia wejściowe na laptopie z systemem Linux.

Uwaga: Xinput prawdopodobnie nie będzie działać w środowiskach komputerowych Wayland. Zamiast tego postępuj zgodnie z instrukcjami na pulpicie, aby wyłączyć touchpad.

xinput list

Uruchamianie lista xinput polecenie wyświetli listę urządzeń wejściowych w terminalu. Przejrzyj tę listę pod kątem touchpada. Pamiętaj również, aby znaleźć numer identyfikacyjny touchpada. W tym przykładzie identyfikator touchpada to „10”. Twoje będą się różnić.

Po ustaleniu nazwy touchpada i jego identyfikatora na liście Xinput nadszedł czas, aby użyć xinput narzędzie do wyłączenia go za pomocą poniższego polecenia.

Sprawdź -   Kupon PrivateVPN, Uzyskaj 65% zniżki

Uwaga: Zmień 10 w poniższym przykładzie polecenia na numer identyfikacyjny touchpada zgodnie z listą Xinput.

xinput set-prop 10 "Device Enabled" 0

Tak szybko jak xinput set-prop polecenie jest uruchamiane w oknie terminala, touchpad powinien przestać działać i skutecznie zostać wyłączony. W dowolnym momencie, jeśli chcesz ponownie włączyć touchpad, uruchom następujące polecenie:

xinput set-prop 10 "Device Enabled" 1

Gnome Shell

Aby wyłączyć touchpad w Gnome Shell, musisz mieć skonfigurowane rozszerzenia Gnome w swoim systemie. Konieczne jest rozszerzenie, ponieważ Gnome Shell domyślnie nie oferuje tego ustawienia. Aby włączyć rozszerzenia Gnome, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem tutaj.

Po włączeniu obsługi rozszerzeń Gnome na komputerze z systemem Linux przejdź do witryny z rozszerzeniami Gnome i zainstaluj Rozszerzenie wskaźnika touchpada.

Po zainstalowaniu wskaźnika touchpada można łatwo wyłączyć touchpad w laptopie, klikając wskaźnik touchpad na górnym pasku i ustawiając suwak „touchpad” w pozycji wyłączonej.

Aby ponownie włączyć touchpad w Gnome Shell, ustaw suwak „Touchpad” w pozycji „on”.

Plazma KDE 5

Środowisko pulpitu KDE Plasma 5 nie może na stałe wyłączyć touchpada. Zamiast tego można go wyłączyć, gdy zewnętrzna mysz jest podłączona do systemu, a także podczas pisania.

Sprawdź -   Jak wyłączyć Wznowienie Gruba na Manjaro Linux

Aby uzyskać dostęp do ustawień panelu dotykowego KDE Plasma 5, zacznij od naciśnięcia Zdobyć na klawiaturze. Następnie wpisz „touchpad” w polu wyszukiwania. Kliknij ikonę „Touchpad” w wynikach wyszukiwania.

W ustawieniach panelu dotykowego KDE Plasma 5 kliknij kartę „Włącz / wyłącz panel dotykowy”. Następnie w zakładce „Włącz / wyłącz touchpad” znajdź pole „Wyłącz touchpad podczas pisania” i zaznacz je. Następnie zaznacz pole „Wyłącz touchpad, gdy mysz jest podłączona”.

Nie chcesz, aby touchpad się wyłączał podczas pisania lub gdy mysz jest podłączona? Wróć do ustawień panelu dotykowego KDE Plasma 5 i odznacz pola zaznaczone wcześniej.

Cynamon

Aby wyłączyć touchpad w środowisku pulpitu Cinnamon, musisz uzyskać dostęp do ustawień „Myszy i touchpada”. Aby to zrobić, naciśnij Zdobyći wpisz „dotknij” w polu wyszukiwania. „Mysz i touchpad” powinny pojawić się jako wynik wyszukiwania.

W oknie „Mysz i touchpad” na pulpicie cynamonu poszukaj przycisku „Touchpad” i kliknij go myszą, aby przejść do ustawień touchpada w Cinnamon.

W obszarze „Touchpad” w „Myszy i touchpadzie” kliknij suwak, aby wyłączyć touchpad. Aby ponownie włączyć touchpad, ponownie kliknij suwak.

Sprawdź -   Jak wyłączyć Wi-Fi po podłączeniu do sieci LAN w systemie Windows 10

Kumpel

Używasz środowiska graficznego Mate i chcesz wyłączyć na nim touchpad? Musisz otworzyć okno „Preferencje myszy”. Aby to zrobić, naciśnij Alt + F2 kombinacja klawiatury. Następnie uruchom poniższe polecenie w programie szybkiego uruchamiania, aby uzyskać dostęp do „Preferencji myszy” Mate.

mate-mouse-properties

W oknie „Preferencji myszy” Mate znajdują się dwie kolumny: „Mysz” i „Touchpad”. Kliknij kartę „Touchpad”, aby uzyskać dostęp do ustawień touchpada Mate. Następnie usuń zaznaczenie pola „Włącz touchpad”, aby wyłączyć touchpad laptopa.

Aby go ponownie włączyć, zaznacz to pole ponownie.

XFCE4

Aby całkowicie wyłączyć touchpad w środowisku pulpitu XFCE4, otwórz okno ustawień myszy. Aby to zrobić, naciśnij Alt + F2 na klawiaturze, a następnie wpisz:

xfce4-mouse-settings

Gdy okno ustawień myszy jest otwarte i gotowe do użycia, znajdź kartę „Urządzenia” i kliknij ją. Stamtąd kliknij menu rozwijane i wybierz touchpad.

Po wybraniu touchpada w menu urządzenia kliknij suwak znajdujący się obok niego, aby wyłączyć touchpad. Aby ponownie włączyć touchpad, ponownie kliknij suwak.