Jak wyłączyć wygładzanie ruchu na telewizorze Roku

Telewizory Roku czasami używają technologii, którą nazywają „Wygładzaniem akcji”, aby sztucznie przyspieszyć liczbę klatek na sekundę wideo, ale często kończy się to fałszywym wyglądem i psuje kinowy wygląd filmów.

Czym w ogóle jest „wygładzanie akcji”?

Action Smoothing to implementacja wygładzania ruchu w Roku, powszechna funkcja w telewizorach z wyższej półki. Wygładzanie ruchu polega na zwiększeniu liczby klatek na sekundę wideo na telewizorze. Więcej klatek sprawia, że ​​ruch wydaje się płynniejszy, ale jest problem: ponieważ nie ma możliwości tworzenia nowych klatek znikąd, trzeba wziąć dwie klatki i spróbować ustalić, czym jest „pomiędzy klatkami”. Prowadzi to do wielu klatek rozmazanych ruchem i sporej liczby artefaktów.

Roku mówi, że „Action Smoothing” redukuje „rozmycie ruchu”, co jest prawdą w tym zakresie. Może pomóc ci zobaczyć szybko poruszające się obiekty, ale dodaje trochę rozmycia ruchu do między obrazami, aby były gładsze. Może to być dobre w przypadku wydarzeń na żywo o szybkiej akcji, takich jak sport, ale może sprawić, że filmy i programy telewizyjne będą wyglądać dziwnie

Ta funkcja nie jest dostępna we wszystkich telewizorach Roku. Nie mogliśmy go znaleźć na żadnym z naszych telewizorów TCL Roku, ale niektórzy producenci to uwzględniają.

Jak wyłączyć wygładzanie akcji

Na szczęście możesz wyłączyć tę funkcję na swoim Roku TV. Roku ukrywa opcję w „Zaawansowanych ustawieniach obrazu” w menu, które można otworzyć, naciskając przycisk „*” poniżej pada kierunkowego na pilocie. Zwróć uwagę, że sposób działania tego przycisku zmienia się w zależności od tego, co jest na ekranie. Nie działa na stronie głównej Roku ani na stronach głównych aplikacji do przesyłania strumieniowego wideo, które używają przycisku „*” do innych celów. Aby uzyskać dostęp do menu, musisz odtwarzać wideo w aplikacji do przesyłania strumieniowego. Dostęp do menu można również uzyskać, naciskając „*” po wybraniu określonego wejścia HDMI lub innego wejścia w telewizorze – nie ma wtedy potrzeby odtwarzania wideo.

Jeśli Twoje Roku ma wygładzanie ruchu, zobaczysz opcje „Wygładzanie akcji” w Zaawansowanych ustawieniach obrazu. Istnieją cztery różne poziomy wygładzania akcji, które można wybrać: wysoki, średni, niski i wyłączony. Jeśli chcesz po prostu pozbyć się efektu wygładzania ruchu, wybierz opcję „Wył.”. Pozostałe poziomy będą używać mniej wygładzania ruchu, ale nadal będą interpolować zawartość. (Jeśli nie widzisz opcji wygładzania akcji, telewizor Roku nie ma funkcji wygładzania ruchu).

Twój Roku TV zapisze Twoje ustawienia, ale ma inne ustawienia dla różnych rodzajów treści. Oto, co mówi Roku:

Ustawienia wygładzania akcji są unikalne i trwałe dla każdego wejścia i dla każdego typu treści (np. 1080p, 4K, 4K HDR). Na przykład, jeśli masz odtwarzacz Blu-ray ™ 4K podłączony do HDMI 1, możesz przypisać inne ustawienie wygładzania akcji dla filmów 1080p, filmów 4K i filmów 4K HDR. Za każdym razem, gdy wracasz do HDMI 1, aby obejrzeć film, ustawienie Action Smoothing automatycznie powraca do przypisanej wartości w zależności od typu oglądanej treści.

Jeśli masz inne problemy, skonsultuj się z Podręcznik Roku TV o dodatkową pomoc.

x