Jak wyłączyć Wznowienie Gruba na Manjaro Linux

Kiedy używasz Grub w Manjaro, możesz zauważyć, że ma on inną konfigurację niż wiele innych systemów operacyjnych Linux. Przede wszystkim można zauważyć, że konfiguracja Manjaro Grub korzysta z funkcji wznawiania Grub. Ta funkcja wznawiania sprawia, że ​​Grub zapamięta Twój wybór rozruchu za każdym razem, gdy masz do niego dostęp.

Zapamiętywanie bootloadera może być przydatne, zwłaszcza jeśli męczy Cię konieczność ręcznego wybierania opcji bootowania. Może to jednak być irytujące, jeśli nie zawsze chcesz pamiętać.

Aby rozwiązać ten problem w Manjaro, możesz wyłączyć funkcję wznawiania. W tym przewodniku omówimy, jak wyłączyć funkcję wznawiania Grub, pokazując, jak edytować konfigurację Manjaro Grub. Aby rozpocząć, otwórz okno terminala i postępuj zgodnie z instrukcjami opisanymi poniżej!

Utwórz kopię zapasową Manjaro

Zanim przejdziemy do edytowania konfiguracji Grub w Manjaro w celu usunięcia funkcji wznowienia, musisz wykonać kopię zapasową systemu Manjaro. Powód? Edycja plików konfiguracyjnych Gruba może czasem pójść nie tak. Jeśli coś popsułeś, dobrym pomysłem jest utworzenie kopii zapasowej, którą można przywrócić w późniejszym terminie.

Istnieje wiele różnych sposobów tworzenia kopii zapasowej systemu Linux Manjaro. Jeśli chcesz w łatwy i niezawodny sposób wykonać kopię zapasową, zalecamy Timeshift. Są też Deja Dup i Kbackup.

Postępuj zgodnie z połączonymi samouczkami, aby dowiedzieć się, jak utworzyć kopię zapasową systemu Linux. Następnie po zakończeniu procesu tworzenia kopii zapasowej przejdź do następnego kroku przewodnika. Zapamiętaj! Tworzenie kopii zapasowej ma kluczowe znaczenie!

Utwórz kopię zapasową konfiguracji Manjaro Grub

Po utworzeniu kopii zapasowej systemu Linux wciąż nie jesteśmy gotowi. Musisz także wykonać pełną kopię zapasową pliku konfiguracyjnego Grubego Manjaro. Wykonanie kopii zapasowej tego pliku jest niezbędne, ponieważ bardzo ułatwi jego przywrócenie, jeśli okaże się, że brakuje Ci funkcji wznawiania wyłączonej w tym samouczku.

Aby wykonać kopię zapasową, przejdź do okna terminala i zacznij od podniesienia go z tradycyjnego konta użytkownika do użytkownika root. Aby uzyskać dostęp do konta root, uruchom poniższe polecenie sudo -s.

sudo -s

Gdy sesja terminalowa uzyska dostęp do roota, wykonaj kopię konfiguracji Grub, używając poniższej komendy cp poniżej.

cp /etc/default/grub /etc/default/grub-backup

Po zakończeniu polecenia pojawi się drugi plik o nazwie „grub-backup”. Ten plik kopii zapasowej ma wszystkie oryginalne konfiguracje i można go przywrócić w dowolnym momencie.

Edycja pliku konfiguracyjnego Grub

Aby edytować plik konfiguracyjny Grub w Manjaro, zacznij od otwarcia terminala. Możesz otworzyć okno terminala za pomocą Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T na klawiaturze. Następnie, gdy okno terminala jest otwarte, użyj polecenia sudo -s, aby przejść do trybu dostępu root. Terminal musi mieć dostęp do konta root, aby można było zmienić plik.

sudo -s

Gdy okno terminalu znajdzie się w trybie dostępu do katalogu głównego, możesz otworzyć plik konfiguracyjny Grub w edytorze tekstowym Nano, używając poniższego polecenia.

nano -w /etc/default/grub

Wewnątrz edytora tekstu Nano zobaczysz wiele różnych wierszy tekstu. Pierwszą rzeczą, którą musisz edytować, aby usunąć funkcję wznawiania w Manjaro, jest GRUB_DEFAULT = zapisany. Znajdź ten wiersz w edytorze tekstu Nano.

Po znalezieniu GRUB_DEFAULT = zapisanej zmień „zapisaną” część wiersza na „0”. Linia w edytorze tekstu Nano powinna wyglądać dokładnie tak, jak na poniższym przykładzie.

GRUB_DEFAULT=0

Po zmianie tego wiersza poszukaj GRUB_SAVEDEFAULT = true linii w edytorze tekstu Nano i dodaj przed nim #. Dodając symbol # przed linią, skutecznie wyłączasz funkcję GRUB_SAVEDEFAUT = true. Jest to znane jako „niepomocne”.

Upewnij się, że plik konfiguracyjny w edytorze tekstowym Nano wygląda dokładnie tak, jak na poniższym przykładzie.

# GRUB_SAVEDEFAUT = true

Po edycji obu linii naciśnij Ctrl + O na klawiaturze. Naciskając tę ​​kombinację klawiatury, uruchomisz funkcję zapisywania w Nano. Naciśnij klawisz Enter na klawiaturze, aby potwierdzić do Nano, aby wyeksportować zmiany do pliku konfiguracyjnego Gruba Manjaro.

Aktualizowanie programu ładującego Grub

Po zmianie konfiguracji Grub, aby wyłączyć funkcję wznawiania, wystarczy zaktualizować program ładujący Grub, aby odzwierciedlić zmiany. Aby to zrobić, otwórz terminal na pulpicie Manjaro i uruchom sudo update-grub.

Kiedy Grub zostanie zaktualizowany, uruchom ponownie komputer, aby cieszyć się bootloaderem Grub bez funkcji wznawiania!

Przywracanie konfiguracji kopii zapasowej

Chcesz przywrócić funkcjonalność wznowienia? Postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Otwórz okno terminala i użyj polecenia sudo -s, aby uzyskać dostęp do konta root.

sudo -s

Krok 2: W trybie root usuń plik konfiguracyjny Grub za pomocą rm.

rm /etc/default/grub

Krok 3: Przywróć plik konfiguracji kopii zapasowej za pomocą polecenia mv.

mv /etc/default/grub-backup /etc/default/grub

Krok 4: Zaktualizuj Grub za pomocą update-grub.

update-grub

Krok 5: Uruchom ponownie komputer Manjaro!

newsblog.pl

newsblog.pl