Jak wyodrębnić pliki RAR w systemie Linux

Udostępnij teraz w social media:

Jeśli chcesz wyodrębnić pliki RAR w systemie Linux, potrzebujesz pakietu „Unrar”. Bez tego pakietu w systemie nie jest w ogóle możliwa interakcja z plikami RAR ani ich wyodrębnianie w systemie Linux.

Rar to zamknięty, zastrzeżony format, a programiści Linuksa, podobnie jak społeczność, nie przejmują się zbytnio formatem. Jedynym powodem, dla którego istnieją narzędzia takie jak Urar, jest sytuacja, w której nieuchronnie natrafisz na archiwum RAR (zwykle poprzez pobranie) i musisz je rozpakować podczas korzystania z platformy Linux.

Zainstaluj Unrar

Instalacja pakietu Unrar jest dość łatwa, ponieważ większość głównych dystrybucji Linuksa ma oprogramowanie w swoich źródłach oprogramowania. Aby zainstalować pakiet Unrar, otwórz okno terminala i postępuj zgodnie z instrukcjami pasującymi do używanego systemu operacyjnego.

Uwaga: narzędzie Unrar dla systemu Linux działa bardzo dobrze z archiwami RAR w wersji 3.0 lub starszej. Ma jednak spore problemy z pracą z nowszym, zastrzeżonym formatem RAR (wersja 5.0) i absolutnie nie będzie działać z plikami 5.0, dopóki programista nie doda nowych funkcji do narzędzia.

  Jak uruchomić Skyrim w systemie Linux z winem

Ubuntu

Unrar całkiem dobrze obsługuje Ubuntu, a program można znaleźć w jego głównych źródłach oprogramowania. Aby zdobyć narzędzie Unrar, otwórz okno terminala i wprowadź w nim następujące polecenie Apt, aby je uruchomić.

sudo apt install unrar

Debian

Debian Linux ma pakiet Unrar w swoich głównych źródłach oprogramowania. Aby go zdobyć, uruchom okno terminala i wprowadź to polecenie Apt-get.

sudo apt-get install unrar

Arch Linux

Używasz Arch i musisz zainstalować narzędzie Unrar? Wypróbuj to polecenie Pacman dla rozmiaru!

sudo pacman -S unrar

Fedora

Narzędzie Unrar znajduje się w głównym repozytorium oprogramowania Fedory Linux. Aby go zainstalować, musisz wprowadzić poniższe polecenie DNF.

sudo dnf install unrar

OpenSUSE

Aby pobrać narzędzie do ekstrakcji Unrar RAR w OpenSUSE, napisz to polecenie Zypper w oknie terminala.

sudo zypper install unrar

Wyodrębnij pliki RAR – Terminal

Wiele programów do archiwizacji w systemie Linux wykorzystuje Unrar do wyodrębniania plików RAR. Istnieje jednak możliwość interakcji z Unrar i użycia go do wyodrębnienia plików archiwalnych bezpośrednio z terminala Linux. Oto jak to zrobić.

Krok 1: Znajdź lokalizację archiwów RAR, które chcesz rozpakować na komputerze z systemem Linux za pomocą polecenia locate.

locate *.rar

Krok 2: Zanotuj lokalizację wyjściową archiwum RAR. Lub skopiuj go do schowka za pomocą myszy.

Krok 3: Wypisz unrar, a następnie przełącznik e i lokalizację pliku z kroku 1.

  Jak korzystać z otwartego źródła Almond Assistant w systemie Linux

unrar e /home/username/path/to/rar/file.rar

Krok 4: Uruchom polecenie ls, aby wyświetlić wynik procesu wyodrębniania.

ls

Znajdź nazwę folderu, który wyszedł z archiwum RAR i zanotuj go.

Krok 5: Za pomocą polecenia CD przenieś sesję terminala do folderu plików.

cd extracted-rar-file-folder

Krok 6: Wyświetl elementy w folderze plików RAR, ponownie uruchamiając polecenie ls.

ls

Wyodrębnij pliki RAR – pulpit Gnome

Jeśli zainstalujesz Unrar, będziesz mógł go użyć do wyodrębnienia plików archiwum RAR za pomocą menedżera plików Gnome Nautilus. Aby rozpakować, uruchom menedżera plików Nautilus. Następnie przejdź do lokalizacji pliku archiwum na komputerze z systemem Linux lub wyszukaj go, klikając ikonę wyszukiwania.

Po znalezieniu pliku RAR w Nautilusie kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję menu „Wyodrębnij tutaj”, aby natychmiast wyodrębnić plik RAR w Gnome. Alternatywnie, kliknij dwukrotnie RAR, aby otworzyć go w aplikacji Gnome Archive Manager i uzyskać dostęp do plików w ten sposób.

Wyodrębnij pliki RAR – pulpit KDE Plasma

Menedżer plików Dolphin w KDE może obsługiwać i pracować z plikami w formacie RAR, jeśli masz zainstalowane narzędzie Unrar. Jeśli chcesz go użyć do wyodrębnienia plików RAR, zacznij od otwarcia Dolphin. Stamtąd znajdź plik, który chcesz wyodrębnić (lub użyj wyszukiwania, aby go znaleźć) i kliknij go prawym przyciskiem myszy.

W menu po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wybierz „Wyodrębnij”, a następnie „wypakuj tutaj, automatycznie wykryj podfolder”. Nie chcesz wyciągać z Dolphin? Kliknij dwukrotnie archiwum RAR, aby otworzyć je w narzędziu ARK KDE.

  Jak zmienić menedżera wyświetlania w systemie Linux

Ekstrakcja RAR – inne komputery stacjonarne GTK +

Ci, którzy nie używają Nautilusa Gnome Shell lub Dolphina KDE Plasma 5, nie muszą się martwić: Unrar jest używany jako zaplecze do wypakowywania archiwów RAR w większości menedżerów plików i narzędzi do ekstrakcji archiwów na platformie Linux. Jeśli jesteś nowy w Linuksie i używasz pulpitu takiego jak XFCE, Mate itp., Oto jak wyodrębnić pliki.

Krok 1: Uruchom menedżera plików systemu Linux, a następnie znajdź archiwum RAR, które chcesz wyodrębnić.

Krok 2: Kliknij prawym przyciskiem myszy archiwum RAR, a następnie poszukaj w menu prawym przyciskiem myszy „wyodrębnij” lub podobną opcję i wybierz ją, aby wyodrębnić pliki.

x