Jak wyodrębnić tapety z pliku motywu w systemie Windows 10

Motywy działały inaczej w systemie Windows 7. W systemie Windows 10 są po prostu tapetą lub zestawem tapet, kolorem akcentującym, profilem dźwiękowym i kursorem. Jedną z częstych rzeczy jest to, że motyw systemu Windows jest spakowany jako plik z rozszerzeniem .themepack lub .desktopthemepack. Jeśli masz plik motywu systemu Windows, którego nie lubisz, ale jest w nim kilka tapet, które dobrze wyglądają, możesz łatwo wyodrębnić tapety z pliku motywu.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Działa to w przypadku pakietów plików motywów z plikami .themepack i .desktopthemepack.

Wyodrębnij tapety z motywu

Aby wyodrębnić tapety z pliku motywu, musisz zmienić rozszerzenie pliku na zip. Gdy zmienisz format pliku, na ekranie pojawi się monit informujący, że plik może nie działać. Zaakceptuj monit o zmianę rozszerzenia. W żaden sposób nie uszkodzi to pliku ani systemu.

Po zmianie rozszerzenia pliku na zip możesz go wyodrębnić jak każdy inny plik spakowany. Wyodrębnij go i otwórz folder, do którego go rozpakowałeś. Może mieć jeden lub więcej folderów, ale jeśli motyw zawiera tapety, będzie w nim folder DesktopBackground. Otwórz go, a wszystkie tapety z pakietu tematycznego będą tam dostępne. Możesz je kopiować w dowolnym miejscu.

Po uzyskaniu żądanych tapet możesz zmienić rozszerzenie pliku z powrotem na pierwotne i użyć pakietu motywów w taki sam sposób, jak wcześniej.

Jedyną rzeczą, na którą musisz uważać, jest to, że jeśli rozszerzenie pliku było pierwotnie pakietem desktopthemepack, to musisz to zmienić. Zmiana go na pakiet, gdy nie było to oryginalne rozszerzenie, może uniemożliwić działanie motywu. Jeśli korzystasz z systemu Windows 7, oba pliki .desktopthemepack i .themepack mogą działać, ale w systemie Windows 10 najlepiej jest użyć .themepack.

Jeśli interesuje Cię tworzenie i udostępnianie własnego motywu w systemie Windows 10, jest to całkiem proste. Aplikacja Ustawienia ma dedykowaną sekcję Motywy w grupie ustawień Personalizacja, która umożliwia wyeksportowanie bieżącego motywu jako pliku .themepack. Plik .themepack można wyeksportować do dowolnego systemu i oczywiście można go dwukrotnie kliknąć, aby zastosować go na pulpicie. Jeśli korzystasz z konta Microsoft na komputerze i masz włączoną synchronizację ustawień, zastosowanie motywu w jednym systemie powinno zsynchronizować go z innymi komputerami stacjonarnymi, na których używasz tego samego konta Microsoft do logowania.