Jak wyświetlić ukryte pliki systemowe i foldery w systemie Windows 10

Windows 10 ma wiele plików systemowych i wiele z nich jest ukrytych. Wyświetlanie ukrytych plików w systemie Windows 10 jest dość łatwe. Wszystko, co musisz zrobić, to otworzyć Eksploratora plików i przejść do karty Widok. Znajdziesz tam pole wyboru „Ukryte przedmioty”. Wybierz, a będziesz mógł zobaczyć większość ukrytych plików i folderów. Mówimy najczęściej, ponieważ nawet po włączeniu tej opcji niektóre pliki i foldery są nadal ukryte. Są to pliki i foldery systemowe, a manipulowanie nimi nigdy nie jest dobrym pomysłem, dlatego nie można ich łatwo wyświetlić. Mimo to nadal możesz przeglądać ukryte pliki systemowe i foldery. Musisz tylko włączyć to ustawienie nieco inaczej.

Wyświetl ukryte pliki systemowe i foldery

Aby wyświetlić ukryte pliki systemowe i foldery, otwórz Eksplorator plików. Przejdź do zakładki Widok. Na samym końcu zobaczysz przycisk o nazwie „Opcje”. Kliknij i wybierz „Zmień opcje folderów i wyszukiwania”.

W oknie, które zostanie otwarte, przejdź do zakładki Widok. W sekcji „Ustawienia zaawansowane” znajdź opcję „Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane)” i odznacz ją. Otrzymasz potwierdzenie z pytaniem, czy naprawdę chcesz odkryć te pliki, ponieważ są one ważne i nie należy ich modyfikować. Potwierdź zmianę w monicie, a następnie kliknij przycisk Zastosuj w oknie Opcje folderów.

Pliki systemowe, które właśnie zostały ukryte, znajdują się na dysku Windows. Odwiedź go, a zobaczysz, że ma więcej folderów i kilka plików więcej niż zwykle.

Jednym dużym plikiem, który znajdziesz tutaj, jeśli masz włączoną hibernację, jest plik hiberfil.sys. Jego rozmiar zależy od ustawień systemu i chociaż możesz go usunąć bezpośrednio z tego miejsca, tak naprawdę nie powinieneś. Istnieją lepsze, bezpieczniejsze sposoby usunięcia pliku hibernacji w systemie Windows 10.

Wyświetlanie tych ukrytych plików i folderów systemowych nie jest trudne, ale tylko dlatego, że można je zobaczyć w Eksploratorze plików, nie oznacza, że ​​będzie można je łatwo modyfikować. Przekonasz się, że w wielu przypadkach do ujawnionych folderów nie można uzyskać dostępu, nawet jeśli jesteś zalogowany za pomocą konta administratora.

Jeśli potrzebujesz dostępu do zawartości jednego z tych folderów, powinieneś przede wszystkim dokładnie wiedzieć, co robisz. Powinieneś również utworzyć punkt przywracania systemu na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Gdy to zrobisz, będziesz musiał zmienić uprawnienia do folderów.