Uprawnienia aplikacji w systemie macOS nie działały jak uprawnienia aplikacji w systemie iOS. Zmieniło się to w przypadku Mojave i Cataliny. Jeśli zaktualizowałeś się do Cataliny, prawdopodobnie zaczęły się pojawiać monity z prośbą o zezwolenie aplikacjom na dostęp do niektórych informacji na komputerze Mac. Jeśli chcesz wyświetlić wszystkie uprawnienia aplikacji, o które poprosiła dana aplikacja lub poprosi o to przy pierwszym uruchomieniu, możesz skorzystać z bezpłatnej aplikacji o nazwie Taccy.

Taccy jest kompatybilny z macOS Catalina.

Wyświetl wszystkie uprawnienia aplikacji

Pobieranie i uruchom Taccy. Na pasku menu przejdź do Plik> Otwórz i wybierz aplikację, dla której chcesz wyświetlić uprawnienia.

Sprawdź -   Jak grać w gry Nintendo 3DS w systemie Linux

Po wybraniu aplikacji Taccy przeczyta informacje w pliku PLIST aplikacji i wyświetli uprawnienia, do których potrzebuje dostępu. Zostaną one wyświetlone w okienku u dołu wraz z informacją, dlaczego aplikacja musi uzyskać dostęp do czegoś na komputerze Mac.

Zapoznaj się z sekcją Opis użycia, która powinna zawierać informacje o tym, co aplikacja zrobi z udzielonym dostępem. W wielu przypadkach możesz potrzebować Google niektórych informacji wyświetlanych przez Taccy w sekcji Opis użytkownika lub niektórych innych jego części.

Taccy pokazuje również, czy aplikacja ma dostęp do twoich zdjęć, danych o lokalizacji, aparatu, mikrofonu itp. Robi to w górnej części okna aplikacji. Informuje również, czy aplikacja pochodzi od Apple, jeśli pochodzi ze sklepu App Store, czy została poprawnie podpisana między innymi przez możliwego do zidentyfikowania programistę. Możesz uzyskać identyfikator aplikacji oraz jej numer wersji.

Sprawdź -   Jak usunąć pobrane pliki na dowolnej platformie

Taccy to prosty, kompleksowy sposób, aby wyświetlić wszystkie uprawnienia wymagane przez aplikację. Aplikacja prawdopodobnie będzie miała więcej sensu dla programistów, ale nawet jako użytkownicy końcowi, trochę Googling pomoże ci trochę. Ta aplikacja w żadnym wypadku nie zapewnia pulpitu nawigacyjnego do zmiany uprawnień aplikacji. Jeśli chcesz cofnąć jakikolwiek specjalny dostęp do aplikacji, musisz przejść przez Preferencje systemowe.

Powinieneś wiedzieć, że nie wszystkie uprawnienia można cofnąć, np. Wiele aplikacji może mieć dostęp do zdjęć na komputerze Mac. Nie ma możliwości cofnięcia tego uprawnienia, ponieważ prawdopodobnie nigdy wyraźnie go nie przyznałeś. Jeśli wiesz, że aplikacja uzyskuje dostęp do twoich zdjęć, a nie chcesz tego, jedynym wyborem jest odinstalowanie.