Jak wyszukać wartości rejestru z wiersza polecenia w systemie Windows 10

Edytor rejestru to wbudowane narzędzie w systemie Windows 10, którego można używać do przeglądania wpisów rejestru w przyjaznym dla użytkownika układzie. Nadal musisz wiedzieć, czego szukasz i jak wprowadzać zmiany, a także jakie zmiany wprowadzić, ale aplikacja zapewnia użytkownikom całkiem przyzwoity interfejs GUI do nawigacji po wszystkim. Ponieważ rejestr jest tak krytyczną częścią systemu Windows 10, oczywiste jest, że do zmiany czegokolwiek w nim potrzebujesz uprawnień administratora. Jeśli masz ograniczone prawa w systemie Windows 10 i musisz wyszukać wartości rejestru, zawsze możesz użyć wiersza polecenia.

Wyszukaj wartości rejestru z wiersza polecenia

Aby wyszukać wartość rejestru, musisz wiedzieć, pod którym kluczem jest. Możesz przeszukiwać rejestr z wiersza polecenia, ale będzie to niezwykle uciążliwe. Najlepiej jest mieć pełną ścieżkę do wartości lub klucza, który chcesz wyszukać, oraz dokładną nazwę wartości, którą chcesz wyszukać.

Ścieżka do klucza w rejestrze wygląda następująco;

HKLMSOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersion

Wartość to nazwa numeryczna bez spacji, taka jak ta;

InstallDate

Jeśli chcesz tylko wyszukać klucz, nie będziesz potrzebować nazwy wartości. Kiedy szukasz klucza, w zasadzie sprawdzasz, jakie wartości i klucze istnieją pod nim.

Wyszukaj klucz

Jeśli chcesz wyszukać klucz, uruchom następujące polecenie. Upewnij się, że ścieżka do klucza jest ujęta w cudzysłowy.

Składnia

Reg Query "Path to key"

Przykład

Reg Query "HKLMSOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersion"

Wynik działania tego polecenia może być dość długi, ponieważ klucz może mieć wiele podkluczy. To polecenie zwróci tylko listę kluczy pod tym, który podałeś.

Jeśli chcesz wyszukać zarówno klucze, jak i wartości pod określonym kluczem, a także uwzględnić wszystkie wartości pod podkluczami, dodaj przełącznik / s. Przygotuj się na jeszcze większą wydajność.

Przykład

Reg Query "HKLMSOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersion" /s

Sprawdź wartość

Jeśli potrzebujesz tylko wyszukać jedną wartość w rejestrze, możesz użyć przełącznika / v, a następnie podać nazwę wartości, którą chcesz wyszukać.

Składnia

Reg Query "Path to key" /v NameOfValue

Przykład

Reg Query "HKLMSOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersion" /v InstallDate

Dane wyjściowe powiedzą, jaki to jest typ wartości, np. DWORD, wartość ciągu, wartość binarna itp., A także co jest ustawione w polu danych wartości.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakich innych przełączników można użyć w poleceniu Reg Query, przeczytaj dokumentację dostępną w Microsoft.

x