Spotlight doskonale nadaje się do wyszukiwania aplikacji i plików, jeśli użyjesz prawidłowego wyszukiwanego hasła. To wyszukiwane hasło musi być oczywiście nazwą pliku. Jeśli masz pliki, które chcesz znaleźć i otworzyć w Spotlight za pomocą jednego słowa kluczowego, np. Grupy plików związanych z konkretnym projektem, nad którym pracujesz, powinieneś użyć tagów. Oznacza to, że będziesz musiał włożyć trochę pracy, aby pliki się pojawiły, ale w końcu warto. Oto, jak możesz używać tagów do wyszukiwania plików według słowa kluczowego w Spotlight.

Wyszukaj pliki według słowa kluczowego

Otwórz Finder i przejdź do pliku, który chcesz wyświetlić podczas wyszukiwania określonego słowa w Spotlight. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Tagi z menu kontekstowego. Umożliwi to dodawanie znaczników do pliku.

Sprawdź -   Jak odblokować połączenia Skype w Katarze

Tagi w systemie macOS nie są oparte tylko na kolorach. Mogą być również tekstowe, a przekonasz się, że macOS ma doskonałą obsługę tagowania plików. W rzeczywistości jest on wykładniczo lepszy niż system Windows 10. Po przejściu do trybu edycji znaczników wpisz słowo kluczowe, pod którym ma się wyświetlać plik, i naciśnij Enter. To wszystko co musisz zrobić. Powtórz to dla wszystkich plików i folderów, które chcesz powiązać ze znacznikiem / słowem kluczowym.

Gdy następnym razem użyjesz słowa kluczowego w Spotlight, pliki, do których dodałeś znacznik, zostaną wyświetlone jako jeden z wyników. Z czasem Spotlight dowie się, który plik otwierasz częściej, i wyświetli się u góry wyników wyszukiwania.

Sprawdź -   Czy potrzebuję VPN w 2019 roku? Pełny przewodnik VPN dla początkujących

Jeśli chcesz usunąć tag i powiązanie słów kluczowych dla pliku, po prostu odwiedź go ponownie w Finderze. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Tagi z menu kontekstowego. Pole znaczników będzie zawierać znaczniki dodane wcześniej. Usuń je, a pliki nie będą się już wyświetlać podczas wyszukiwania tego słowa w Spotlight.

Oczywiś cie zajmuje trochę pracy i czasu, aby pliki pojawiły się dla okreś lonego słowa kluczowego. Możesz to ułatwić, przenosząc wszystkie pliki do jednego folderu i dodając znacznik do folderu zamiast do pojedynczych plików.

Podobnie jak możesz wyświetlać plik dla określonego słowa kluczowego, możesz także wykluczyć niektóre pliki z wyświetlania w Spotlight. Wszystko, co musisz zrobić, to umieścić na czarnej liście.