Jak wyszukiwać tekst w dokumentach w systemie Windows 10

Windows 10 ma funkcję wyszukiwania, która może znajdować pliki; możesz wyszukiwać pliki według nazwy, daty i typu. Wyszukiwanie na pasku zadań działa tak samo dobrze, jak funkcja wyszukiwania w Eksploratorze plików.

Chociaż możesz wyszukiwać pliki, musisz wiedzieć, jak nazywa się plik, z jaką datą lub przybliżoną datą został utworzony i jakiego typu jest to plik. Poza dostępnością tych informacji znalezienie pliku jest raczej trudne.

Innym parametrem, którego można użyć do wyszukania pliku, jest jego zawartość. Jeśli pamiętasz część tego, co było w pliku, możesz użyć tego jako parametru wyszukiwania. Działa to tylko wtedy, gdy plik jest tekstowy lub może przechowywać w nim tekst.

Wyszukaj tekst w dokumentach

W systemie Windows 10 możesz wyszukiwać tekst w niektórych dokumentach lub typach plików. Ogólnie rzecz biorąc, obsługiwane typy plików to;

Pliki TXT Pliki DOCX Pliki LOG Pliki XLSX

Mogą istnieć inne pliki, które są obsługiwane, ale wielu plików tekstowych, takich jak skrypt PS1, nie może być przeszukiwanych.

Wyszukaj tekst w plikach z Eksploratora plików

Aby wyszukiwać tekst w plikach za pomocą Eksploratora plików, wykonaj następujące kroki.

Otwórz Eksplorator plików. Przejdź do dysku lub folderu, w którym Twoim zdaniem może znajdować się plik. Kliknij wewnątrz paska wyszukiwania obok paska lokalizacji. Wpisz termin, o którym wiesz, że jest unikalny dla pliku i naciśnij Enter. Eksplorator plików pokaże znalezione pliki.

Szukaj tekstu w plikach za pomocą AnyTXT

Jak wspomniano, wyszukiwanie tekstowe w plikach nie jest obsługiwane dla wszystkich typów plików, więc jeśli chcesz szukać w pliku, który nie jest obsługiwany, potrzebujesz aplikacji innej firmy, takiej jak AnyTXT.

Ściągnij i zainstaluj AnyTXT. Uruchom aplikację. Otwórz menu rozwijane dysku i wybierz dysk, który chcesz przeszukać. Otwórz menu rozwijane dysku i wybierz format pliku, który chcesz przeszukać. Wpisz termin, który chcesz wyszukać. Kliknij Idź.

Obsługiwane formaty plików

AnyTXT nie zapewnia pełnej i wszechstronnej obsługi wszystkich plików, które mogą przechowywać tekst. Może wyszukiwać tekst w plikach w następujących formatach.

PDF DOC PPT XLS DOCX PPTX XLSX CHM MOBI EPUB FB2 TCR TXT

AnyTXT ma opcję dodawania dodatkowych formatów, ale nie działała dobrze podczas testów. Aby dodać dodatkowe formaty;

Otwórz menu formatów. Przewiń do końca i kliknij Dodaj nowy. Wybierz plik będący typem pliku, który chcesz wyszukać.

Wniosek

Istnieje wiele narzędzi wyszukiwania innych firm dostępnych dla systemu Windows 10, a niektóre specjalizują się w wyszukiwaniu tekstowym w plikach. Jeśli te narzędzia nie są tym, czego potrzebujesz, poszukaj takiego, które obsługuje typ pliku, którego szukasz. Wyszukiwanie pliku na podstawie zawartego w nim tekstu ułatwia znalezienie pliku bez konieczności otwierania go.

newsblog.pl