Udostępnij teraz w social media:

Usługi przechowywania danych online (inaczej dyski w chmurze) są niezbędne każdemu, kto potrzebuje dostępu do danych w dowolnym miejscu i miejscu, niezawodnej kopii zapasowej lub łatwego wysyłania lub zapisywania plików. Usługi te są łatwe w użyciu, szybkie i działają na większości platform. Jednak ze względu na to, jak schludne i wygodne mogą być, kosztem prywatności. Niewiele usług w chmurze zapewnia szyfrowanie, dlatego to użytkownicy muszą zabezpieczyć dane w chmurze przed ich przesłaniem.

Jeśli jesteś użytkownikiem Linuksa i regularnie polegasz na usługach przechowywania w chmurze, ale masz już dość dużych korporacji przeszukujących twoje pliki, rozważ wypróbowanie Cryptomator To narzędzie, które działa jako pośrednik dla twoich danych w chmurze, aby zwiększyć prywatność . Cryptomator działa poprzez szyfrowanie plików przed ich przesłaniem i odszyfrowywanie ich podczas pobierania, aby zapewnić najwyższą prywatność.

Uwaga: to narzędzie nie jest przeznaczone tylko dla użytkowników Linuksa. Mają też aplikacje na komputery Mac, Windows, Android i iOS. Ucz się więcej tutaj!

Zainstaluj Cryptomator

Ubuntu

Instalacja Cryptomatora na pulpicie Ubuntu obejmuje aktywację PPA innej firmy. Korzystanie z PPA w przypadku takiego oprogramowania jest dobrą rzeczą, ponieważ pozwala na ciągłe aktualizacje bezpośrednio od programisty. Aby dodać oficjalny PPA, otwórz okno terminala i wprowadź poniższe polecenie.

Sprawdź -   Jak korzystać z VPN, aby Twój dostawca usług internetowych nie mógł Cię śledzić

Oficjalny Cryptomator PPA obsługuje Ubuntu w wersji 15.04+, a także systemy operacyjne oparte na Ubuntu, takie jak Linux Mint, Elementary OS, KDE Neon itp.

sudo add-apt-repository ppa:sebastian-stenzel/cryptomator

Oficjalny PPA Cryptomator jest w Ubuntu. Jednak żadne oprogramowanie nie może go jeszcze zainstalować. Najpierw musisz uruchomić polecenia aktualizacji i aktualizacji.

sudo apt update
sudo apt upgrade -y

Po zakończeniu aktualizacji nadszedł czas, aby zainstalować oprogramowanie w systemie Ubuntu.

sudo apt install cryptomator

Debian

Potrzebujesz Cryptomatora dla Debiana? Jeśli tak, musisz pobrać samodzielny plik pakietu Debiana zamiast aktywować zewnętrzne źródło oprogramowania. Podążanie tą drogą w Debianie nie jest aż tak wielkim problemem. Jednak aktualizacje nie będą automatyczne i będziesz musiał ponownie pobrać plik pakietu Cryptomator Debian dla każdej nowej wersji.

Przejdź do oficjalna strona internetowa i kliknij pobierz w sekcji Debian. Wybierz swoją wersję Debiana (32-bitową lub 64-bitową). Po pobraniu otwórz terminal i użyj polecenia CD, aby przejść do ~ / Downloads.

cd ~/Downloads

W folderze Pobrane użyj narzędzia pakietu dpkg, aby zainstalować najnowszą wersję Cryptomatera.

sudo dpkg -i cryptomator-*-amd64.deb

lub

sudo dpkg -i cryptomator-*-i386.deb

Podczas instalacji pakietu mogą wystąpić problemy z zależnościami i błędy. Nie, Debian nie jest zepsuty. Pakiet po prostu nie był w stanie automatycznie zainstalować wszystkich wymaganych plików zależności. Zamiast tego musisz to zrobić ręcznie.

sudo apt install -f

Po zakończeniu instalacji -f Cryptomater powinien być gotowy do użycia w Debianie!

Sprawdź -   Jak skonfigurować przeglądarkę NetSurf w systemie Linux

Arch Linux

Cryptomator nie ma oficjalnego pakietu Arch Linux gotowego do instalacji. Zamiast tego oficjalna strona pobierania prosi użytkowników Arch o zainstalowanie programu na swoim komputerze za pośrednictwem AUR. Aby to zrobić, musisz najpierw zsynchronizować najnowszą wersję pakietu Git z komputerem za pomocą Pacman.

sudo pacman -S git

Następnie, używając Git, pobierz najnowszą wersję pakietu Cryptomator z Arch AUR.

git clone https://aur.archlinux.org/cryptomator.git

CD do nowo sklonowanego katalogu programu kryptograficznego, aby rozpocząć proces budowania.

cd cryptomator

W folderze źródeł użyj makepkg, aby wywołać właśnie pobrany plik PKGBUILD. Robi się to zwykle automatycznie. Wszystkie wymagane zależności i biblioteki są instalowane, a pakiet jest kompilowany. Jednak czasami coś może pójść nie tak lub zależności nie są poprawnie zainstalowane. Jeśli napotkasz którykolwiek z tych problemów, musisz to naprawić ręcznie. Odwiedź oficjalną stronę Cryptomator AUR, aby uzyskać więcej informacji i wskazówek.

makepkg -si

Fedora i OpenSUSE

Zarówno Fedora, jak i OpenSUSE korzystają z obsługi tego programu za pośrednictwem pliku RPM do pobrania. Zacząć, przejdź do strony pobierania Redhat tutaj. Wybierz opcję „RPM”, aby rozpocząć pobieranie.

Po pobraniu otwórz terminal, wykonaj następujące czynności:

cd ~/Downloads

Fedora

sudo dnf install cryptomator-*-amd64.rpm

lub

sudo dnf install cryptomator-1.3.2-i386.rpm

OpenSUSE

sudo zypper install cryptomator-*-amd64.rpm

lub

sudo zypper install cryptomator-1.3.2-i386.rpm

Inne systemy Linux za pośrednictwem JAR

Jeśli twojej dystrybucji Linuksa nie ma na stronie pobierania dla Cryptomator, nadal istnieje sposób, aby ją uruchomić. Zacznij od zainstalowania najnowszego środowiska Java Runtime Environment w systemie operacyjnym Linux. Nie wiesz jak? Zapoznaj się z wpisem swojej dystrybucji w Java Runtime. Alternatywnie, sprawdź oficjalną stronę Oracle.

Sprawdź -   Jak odtwarzać wideo z terminala w systemie Linux za pomocą Mplayera

Z działającą Javą, przejdź do strony pobierania Java JAR dla programu Cryptomator i pobierz go. Następnie otwórz terminal i uruchom jar z:

cd ~/Downloads

java -jar Cryptomator-SNAPSHOT-*.jar

Skonfiguruj Cryptomator

Korzystanie z programu Cryptomator rozpoczyna się od utworzenia nowego „skarbca”. Otwórz aplikację i kliknij ikonę + w lewym dolnym rogu, aby utworzyć nowy zaszyfrowany skarbiec dla swoich danych. Przejdź do głównego katalogu Dropbox, MEGA lub NextCloud w folderze domowym.

W głównym katalogu chmury wpisz nazwę nowego skarbca w polu zapisu i kliknij „zapisz”, aby utworzyć skarbiec.

Po utworzeniu nowego skarbca wróć do okna Cryptomator i wprowadź plik bezpieczne hasło dla nowo utworzonego skarbca w chmurze.

Odblokuj nowy sejf, wprowadzając nowe hasło. Wprowadzenie hasła spowoduje zamontowanie magazynu danych i odszyfrowanie go.

Po otwarciu skarbca umieść w nim wszystkie dane, które chcesz przechowywać. Po zakończeniu kliknij przycisk „Zablokuj skarbiec”.

Po zablokowaniu skarbca Cryptomatora proces jest zakończony i nie pozostaje nic do zrobienia. Aplikacja do synchronizacji w chmurze zsynchronizuje Twój magazyn bezpośrednio z usługą w pełni zaszyfrowaną!