Udostępnij teraz w social media:

Pendrive doskonale nadają się do ochrony danych. Są małe, łatwe do przenoszenia i mieszczą się nawet na pęku kluczy. Mimo to, bez żadnych prawdziwych funkcji bezpieczeństwa na tych małych urządzeniach, każdy może uzyskać dostęp do twoich plików. W systemie Windows i Mac dość łatwo jest zabezpieczyć pamięć flash USB za pomocą kilku kliknięć. Z drugiej strony Linux nie jest taki prosty. W rezultacie wielu użytkowników Linuksa unika zabezpieczania swoich dysków flash USB, co jest kłopotliwe.

Zabezpieczenie dysku flash USB na platformie Linux można wykonać na kilka sposobów, korzystając z więcej niż kilku narzędzi szyfrujących. W tym poście omówimy kilka sposobów łatwego szyfrowania i zabezpieczania danych w systemie Linux. Zacznijmy!

Zainstaluj dyski Gnome i narzędzia szyfrujące

Na platformie Linux istnieje kilka sposobów szyfrowania całych dysków. Powiedziawszy to, aplikacja Gnome Disks sprawia, że ​​blokowanie zewnętrznego dysku flash USB jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Jeśli używasz środowiska graficznego Linux opartego na Gnome, istnieje duża szansa, że ​​masz zainstalowaną aplikację Gnome Disks. Jednak nie każdy ma ją skonfigurowaną po wyjęciu z pudełka, więc w tej sekcji przewodnika szybko omówimy, jak skonfigurować aplikację w systemie Linux. Pokażemy Ci również, jak uzyskać Cryptsetup, narzędzie szyfrujące używane w Gnome Disks do szyfrowania systemów plików.

Sprawdź -   Jak znaleźć i usunąć uszkodzone linki symboliczne w systemie Linux

Aby zainstalować dyski Gnome w systemie Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T i postępuj zgodnie z instrukcjami odpowiadającymi używanemu systemowi operacyjnemu.

Ubuntu

Użytkownicy Ubuntu będą mogli pobrać najnowszą wersję aplikacji Gnome Disk Utility i pakiet Cryptsetup za pomocą polecenia Apt w oknie terminala poniżej.

sudo apt install gnome-disk-utility cryptsetup

Debian

Czy korzystasz z Debiana Linux? Chcesz zdobyć narzędzie Gnome Disk Utility i Cryptsetup? Na szczęście dla Ciebie, aplikacja znajduje się w centralnym repozytorium oprogramowania! Aby go zainstalować, przejdź do terminala i wprowadź następujące polecenie Apt-get.

Uwaga: Debian Linux jest niezawodną dystrybucją Linuksa, ale jego aplikacje często pozostają w tyle za innymi systemami operacyjnymi, ponieważ publikuje aktualizacje w znacznie wolniejszym tempie. Jeśli w Twojej wersji Gnome Disks brakuje funkcji, rozważ zainstalowanie Backports Debiana. Pozwoli ci to uzyskać nowsze oprogramowanie.

sudo apt-get install gnome-disk-utility cryptsetup

Arch Linux

Użytkownicy Arch Linuksa nie powinni mieć problemu z uzyskaniem absolutnie najnowszej wersji aplikacji Gnome Disks lub Cryptsetup, dzięki temu, że jest to krwawa dystrybucja Linuksa.

Sprawdź -   Jak wybrać najlepszą końcówkę douszną dla Apple AirPods Pro

Aplikacja Gnome Disks znajduje się w repozytorium oprogramowania „Extra”, a narzędzie Cryptsetup w „Core”. Upewnij się, że oba są włączone w pliku /etc/pacman.conf. Gdy już to zrobią, będziesz mógł go zainstalować za pomocą poniższego polecenia Pacman.

sudo pacman -S gnome-disk-utility cryptsetup

Fedora

Domyślna wersja Fedory Linux jest bardzo skoncentrowana na Gnome, więc istnieje duża szansa, że ​​masz już najnowszą aplikację Gnome Disks na komputerze z systemem Linux. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz mógł to skonfigurować za pomocą następującego polecenia DNF.

sudo dnf install gnome-disk-utility cryptsetup

OpenSUSE

OpenSUSE Linux ma wersję Gnome, z której korzysta wiele osób, więc spora część użytkowników może już mieć aplikację Gnome Disks na swoim komputerze. Jeśli jednak nie używasz wersji Gnome, możesz zainstalować Gnome Disks w swoim systemie za pomocą następującego polecenia Zypper.

sudo zypper install gnome-disk-utility cryptsetup

Zaszyfruj dysk USB – dyski Gnome

Uruchom aplikację Gnome Disks na komputerze z systemem Linux. Następnie podłącz pamięć flash USB, którą planujesz zaszyfrować. Po podłączeniu do systemu znajdź go na pasku bocznym po lewej stronie i kliknij na niego.

Po załadowaniu dysku flash USB na dyski Gnome musisz sformatować go w systemie plików Linux. Aby sformatować, kliknij przycisk menu. Następnie w menu wybierz opcję „Formatuj dysk”.

Sprawdź -   Jak utworzyć wolumin APFS z przydziałem pamięci w systemie macOS

Kliknięcie „Formatuj dysk” spowoduje wyświetlenie menu. W tym menu są dwie opcje. Te opcje to „Usuń” i „Partycjonowanie”. Ustaw pierwszą opcję na „Szybka”, a drugą na „MBR / DOS”.

Pozwól dyskowi sformatować i usunąć wszystkie dane. Po zakończeniu formatowania kliknij przycisk „+”, ustaw opcję „Typ” na „Zaszyfrowane, zgodne z systemami Linux”.

Korzystając z menu systemu plików, skonfiguruj pamięć flash USB za pomocą hasła. Następnie, gdy wszystko wygląda dobrze, kliknij przycisk „Utwórz”, aby zakończyć proces szyfrowania.

Uzyskaj dostęp do zaszyfrowanego dysku USB

Teraz, gdy twój dysk flash USB jest zaszyfrowany za pomocą LUKS, jest całkowicie bezpieczny. Jeśli chcesz umieścić na nim pliki, musisz najpierw zamontować go w systemie. Aby zamontować dysk, podłącz go do portu USB i uruchom menedżera plików.

W menedżerze plików poszukaj dysku flash na liście urządzeń po lewej stronie. Kliknij dwukrotnie dysk i wprowadź hasło, aby uzyskać dostęp do zaszyfrowanego dysku USB.

Po uzyskaniu dostępu do zaszyfrowanego dysku USB działa on jak każde inne urządzenie w systemie Linux. Aby umieścić na nim pliki, po prostu przeciągnij je do folderu.