01/20/2022

Jak zabezpieczyć hasłem plik Excel

Udostępnij teraz w social media:

Microsoft Excel to potężne narzędzie do arkuszy kalkulacyjnych; jest w stanie przetwarzać duże ilości danych, obsługuje makra i obsługuje dużą, zróżnicowaną liczbę formuł matematycznych i statystycznych. W tym celu jest często używany zamiast bazy danych, ponieważ jest łatwiejszy w użyciu i niewiele osób wie, jak działa baza danych.

Zabezpiecz hasłem plik Excel

Bez względu na rodzaj danych przechowywanych w pliku Excel może być konieczne zabezpieczenie go hasłem. W tym celu Microsoft Excel ma te same funkcje zarządzania dokumentami, które mają inne aplikacje Microsoft 365. Wbudowana jest możliwość dodania ochrony hasłem.

Sprawdź -   Jak transmitować grę na żywo w systemie Windows 10

Jak zabezpieczyć hasłem plik Excel

Ochrona hasłem jest dostępna zarówno w wersji programu Excel na komputery Mac, jak i w systemie Windows. Jest to dość stara funkcja, więc nawet jeśli Twoja wersja pakietu Office lub Microsoft Office ma wiele lat, będziesz mógł dodać do niej ochronę hasłem.

W systemie Windows 10 (lub starszym/nowszym)

Otwórz plik Excel, do którego chcesz dodać ochronę hasłem.
Przejdź do Plik>Informacje.
Wybierz opcję Chroń skoroszyt.
Wybierz Szyfruj hasłem.
Wprowadź hasło, którego chcesz użyć, a następnie potwierdź hasło.
Kliknij OK, a hasło zostanie ustawione.

Na macOS;

Otwórz plik Excel, do którego chcesz dodać ochronę hasłem.
Przejdź do Plik> Hasła.
Wprowadź hasło, którego chcesz użyć, a następnie potwierdź je.
Kliknij OK, a hasło zostanie ustawione.

Sprawdź -   Jak uzyskać kod weryfikacyjny Apple na urządzeniu

Odzyskiwanie plików chronionych hasłem

Hasło ustawione dla pliku Excel nie może zostać odzyskane, nawet w systemie, w którym je skonfigurowałeś. Nie jest on w żaden sposób powiązany z Twoim kontem Microsoft, a jeśli go zapomnisz, firma Microsoft nie może Ci pomóc.

Mogą istnieć narzędzia, które mogą pomóc złamać hasło, ale ich skuteczność zależy od narzędzi. Microsoft generalnie zniechęca użytkowników do wysyłania poufnych informacji w chronionych hasłem arkuszach Excela (lub dokumentach Word), więc możliwe jest złamanie hasła za pomocą odpowiedniego narzędzia.

Wniosek

Jeśli zdecydujesz się zabezpieczyć hasłem plik Excel, będziesz musiał znaleźć bezpieczny sposób udostępniania hasła, jeśli planujesz udostępniać plik. Nawet jeśli chcesz przesłać plik do udostępnionego folderu OneDrive, każdy, kto ma dostęp do tego folderu, nadal będzie potrzebował hasła do pliku, aby go otworzyć. Hasło nie jest w żaden sposób połączone z żadnym kontem online ani żadną funkcją udostępniania, którą mają programy Excel lub OneDrive. W tej notatce upewnij się, że używasz hasła, którego nie używasz do własnych, osobistych kont.

Sprawdź -   Jak zapobiec wstępnemu ładowaniu Microsoft Edge w systemie Windows 10

x