Jak zabezpieczyć komputer z systemem Windows 7 w 2020 roku

Firma Microsoft nie obsługuje już systemu Windows 7 z aktualizacjami zabezpieczeń. Innymi słowy, Windows 7 jest teraz taki sam jak Windows XP – starszy system operacyjny, który będzie stopniowo gromadził niezałatane luki w zabezpieczeniach. Oto jak zadbać o to, by było tak bezpieczne, jak to tylko możliwe.

Zalecamy uaktualnienie do systemu Windows 10. W rzeczywistości nadal można bezpłatnie uaktualnić system z Windows 7 do Windows 10. Ale jeśli na razie trzymasz się systemu Windows 7, mamy kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa.

Użytkownicy biznesowi mogą płacić za aktualizacje zabezpieczeń

Zalecamy firmom i innym organizacjom płacenie za rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń, jeśli nadal używają systemu Windows 7. Ta opcja nie jest dostępna dla użytkowników domowych, a dokładna cena aktualizacji zależy od tego, czy masz system Windows 7 Enterprise, czy Windows 7 Professional.

Odłącz komputer z systemem Windows 7 od sieci

Nawet jeśli z jakiegoś powodu potrzebujesz systemu Windows 7, nie musisz go używać do wszystkiego. Jeśli potrzebujesz systemu Windows 7 do połączenia z określonym urządzeniem sprzętowym lub uruchomienia programu, który nie działa w systemie Windows 10, zalecamy, jeśli to możliwe, trzymać ten komputer z systemem Windows 7 poza siecią.

Szkodliwe strony internetowe i inne ataki sieciowe nie będą stanowić problemu. Twój system Windows 7 nie może zostać naruszony i skierowany przeciwko innym urządzeniom w Twojej sieci. Nie musisz martwić się o problemy z bezpieczeństwem, jeśli system Windows 7 zostanie odcięty od niebezpiecznego Internetu.

Jeśli chcesz uruchomić starsze oprogramowanie, które nie działa w systemie Windows 10, warto również zaktualizować system do systemu Windows 10 i uruchomić starszą aplikację na maszynie wirtualnej z systemem Windows 7 na pulpicie systemu Windows 10. Pamiętaj, że większość starszych aplikacji będzie działać dobrze w systemie Windows 10, więc nie powinno to być konieczne w przypadku większości aplikacji.

Wiemy, że wiele osób będzie nadal używać systemu Windows 7 i łączyć go z Internetem. Jeśli tak, mamy kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, jak blokować rzeczy.

Uruchom obsługiwane oprogramowanie zabezpieczające

Zalecamy uruchomienie dobrego narzędzia do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, które nadal obsługuje system Windows 7. Upewnij się, że aktywnie otrzymuje aktualizacje.

Microsoft mówi nie oferuje już pobierania własnego narzędzia Microsoft Security Essentials, chociaż MSE nadal wydaje się dostępny do pobrania w witrynie firmy Microsoft. Być może Microsoft planuje wkrótce pobrać pliki do pobrania. Jeśli jednak masz zainstalowany program Microsoft Security Essentials, będzie on nadal otrzymywać aktualizacje sygnatur złośliwego oprogramowania do 2023 r.

Inne firmy zajmujące się oprogramowaniem zabezpieczającym nadal oferują programy antywirusowe obsługiwane w systemie Windows 7. Na przykład Lifehacker poleca Bitdefender za darmo.

Cokolwiek wybierzesz, polecamy również Malwarebytes. Darmowa wersja Malwarebytes pozwala na ręczne skanowanie w celu usunięcia złośliwego oprogramowania i innego niechcianego oprogramowania z systemu, a także działa w systemie Windows 7.

Firma Microsoft ograniczyła swoje narzędzie zabezpieczające EMET, które pomaga chronić przed atakami, na korzyść ochrony przed exploitami wbudowanej w system Windows 10. Jednak oprogramowanie zapobiegające exploitom jest wbudowany wersja Premium Malwarebytes.

Microsoft Security Essentials wciąż otrzymuje aktualizacje definicji w systemie Windows 7.

Użyj bezpiecznej przeglądarki

Jeśli nadal używasz systemu Windows 7, zdecydowanie powinieneś unikać uruchamiania przeglądarki Internet Explorer. Nawet Microsoft zalecane wyłączenie przeglądarki Internet Explorer do nowocześniejszej, bezpieczniejszej przeglądarki.

Google Chrome nadal działa w systemie Windows 7 i będzie go obsługiwać aktualizacjami zabezpieczeń co najmniej do 15 lipca 2021 r.
Nowa przeglądarka Edge firmy Microsoft, oparta na tym samym kodzie bazowym co Chromium, obsługuje również system Windows 7 i będzie co najmniej do 15 lipca 2021 r.
Mozilla Firefox nadal działa również w systemie Windows 7. Mozilla nie podała, jak długo będzie obsługiwać przeglądarkę Firefox w systemie Windows 7.

Ponieważ sam system operacyjny nie otrzymuje już aktualizacji, oprogramowanie zabezpieczające i przeglądarka internetowa nabierają nowego znaczenia w blokowaniu użytkownika przed zagrożeniami online.

Okno przeglądarki Google Chrome na pulpicie systemu Windows 7.

Zabezpiecz ustawienia systemu operacyjnego

Jeśli używasz systemu Windows 7, zdecydowanie powinieneś odwiedzić witrynę Windows Update i upewnić się, że jesteś na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami wydanymi dla niego przez firmę Microsoft. Zalecamy również, aby usługa Windows Update automatycznie sprawdzała dostępność aktualizacji. Microsoft może wydawać szczególnie krytyczne aktualizacje dla systemu Windows 7 nawet po zakończeniu wsparcia, tak jak to miało miejsce w przypadku systemu Windows XP.

Wypatruj też aktualności. Firma Microsoft wydała ważną aktualizację zabezpieczeń dla systemu Windows XP, którą trzeba było ręcznie pobrać w 2019 roku.

Wskazówki dotyczące zabezpieczania komputera z systemem Windows są takie same, jak zawsze. Pozostaw ważne funkcje bezpieczeństwa, takie jak kontrola konta użytkownika i włączona zapora systemu Windows.

Unikaj klikania dziwnych łączy w wiadomościach spamowych lub innych dziwnych wiadomościach wysyłanych do Ciebie – jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że w przyszłości korzystanie z systemu Windows 7 będzie łatwiejsze. Unikaj pobierania i uruchamiania dziwnych plików.

Usługa Windows Update pobiera aktualizacje w systemie Windows 7.

Usuń (i zaktualizuj) zainstalowane aplikacje

Windows 7 został wydany dawno temu, więc możesz mieć kilka aplikacji, których tak naprawdę nie potrzebujesz. Co gorsza, mogą być nieaktualne.

Na przykład stare wersje wtyczek do przeglądarek, takich jak Java, Adobe Flash, Adobe Reader i QuickTime, są potencjalnie podatne na atak. Przejrzyj listę zainstalowanych programów w Panelu sterowania systemu Windows 7 i usuń wszystkie aplikacje, których nie używasz.

Upewnij się, że wszystkie używane aplikacje są również zaktualizowane do najnowszych dostępnych wersji. Na przykład, jeśli nadal masz zainstalowaną starą wersję WinRAR, musisz ją zaktualizować ręcznie, w przeciwnym razie Twój komputer może być narażony na złośliwe archiwa ACE.

Nie ma tu srebrnej kuli. Windows 7 stanie się z czasem bardziej niebezpieczny, gdy zostaną znalezione błędy. Jednak dokładne ataki, na które system Windows 7 jest podatny, będą zależeć od wykrytych luk w zabezpieczeniach, ich poważności i łatwości wykorzystania.

Możesz nadal używać systemu Windows 7 i będzie on nadal działał normalnie – z niektórymi komunikatami nag. Pamiętaj tylko, że Microsoft umył ręce, łatając dziury w zabezpieczeniach na twoim komputerze. Uwielbiamy Windows 7, ale jego czas już minął.

x