Mac

Jak zablokować Dock na macOS

Dock jest jednym z najważniejszych elementów interfejsu użytkownika w systemie macOS. Służy jako lokalizacja szybkiego uruchamiania dla często używanych aplikacji oraz do uzyskiwania dostępu do aplikacji i folderów, które są obecnie otwarte. Dock jest w pełni konfigurowalny; możesz dodawać / usuwać z niego elementy, zmieniać jego rozmiar, pozycję na ekranie, ukrywać / odkrywać je, włączać / wyłączać animacje oraz wybierać aplikacje przypięte do Docka. Jeśli chcesz zapobiec wprowadzaniu jakichkolwiek zmian, możesz zablokować Dock, aby to zrobić. Opcja blokady nie jest wbudowana w interfejs użytkownika. Zamiast tego musisz użyć polecenia terminalu.

Zablokuj dok

Przed zablokowaniem Docka powinieneś ustawić go dokładnie tak, jak chcesz. Warto używać go w bieżącym układzie przez kilka dni, aby wiedzieć, że działa on dla Ciebie. Jeśli jesteś zadowolony z układu, otwórz Terminal i uruchom kolejno następujące polecenia.

defaults write com.apple.dock contents-immutable -bool true  killall Dock

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy dowolnej aplikacji przypiętej do Docka opcja jej usunięcia z Docka będzie niedostępna.

Odblokuj dok

Aby odblokować Dock, otwórz Terminal i uruchom kolejno następujące polecenia.

defaults write com.apple.dock contents-immutable -bool false  killall Dock

Gdy klikniesz prawym przyciskiem myszy aplikacje przypięte do Docka, opcja ich usunięcia wróci. Będziesz także mógł dodawać aplikacje i foldery do Docku.

Zablokowanie Docka nie wymaga uwierzytelnienia administratora. Oznacza to, że jeśli zablokujesz Dock dla konkretnego użytkownika, prawdopodobnie ten użytkownik może dowiedzieć się, co się dzieje i odblokować Docka. To polecenie terminala, chociaż naprawdę przydatne, nie jest dobrym sposobem na wymuszenie jakiegoś układu w systemie.

Zablokowany Dock nie pozwala użytkownikowi dodawać do niego elementów, ale nowe aplikacje, które się otwierają, nowe pliki i nowe foldery nadal będą się w nim pojawiać. Nie będziesz mógł zmieniać kolejności przedmiotów w Docku. Zablokowanie Docka zapobiega zmianom, ale pozostaje tak samo funkcjonalny jak zawsze. Nadal pojawiają się na nim odznaki nowych elementów, a wszelkie postępy w działaniu aplikacji, np. Postęp pobierania pliku, będą nadal widoczne na ikonie aplikacji.

Chociaż to polecenie służy wyłącznie do blokowania i odblokowywania Doku, może pomóc w rozwiązaniu problemów z Dockiem. Jeśli nie możesz dodawać elementów do Docka lub przedmioty zwykle znikają, uruchomienie polecenia odblokowania może pomóc.

x