Jak zablokować ikony pulpitu w systemie Windows

Masz dość ludzi przemieszczających ikony pulpitu systemu Windows? Przyklej je na miejscu, korzystając z tego przewodnika.

Jeśli lubisz utrzymywać pulpit w czystości i porządku na komputerze z systemem Windows, sytuacja, gdy ktoś przychodzi i przesuwa ikony, może być frustrująca. W końcu odkładanie wszystkiego tak, jak lubisz, może zająć dużo czasu.

Dlatego pokażemy Ci, jak zablokować ikony pulpitu, aby utrzymać je na miejscu.

Najprostszym sposobem, aby uniemożliwić innym przenoszenie elementów na pulpicie, jest ustawienie ich w taki sposób, aby tylko system Windows mógł je rozmieścić. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy pustą część pulpitu i wybierz Widok > Automatycznie rozmieszczaj ikony w Windows 11 lub Widok > Automatycznie organizuj ikony w Windows 10.

Spowoduje to zablokowanie elementów pulpitu na miejscu i nikt nie będzie mógł ich przenieść. Jeżeli chcesz odblokować ikony wystarczy odznaczyć powyższą opcję.

Jak zablokować ikony pulpitu za pomocą programu DeskLock

Innym sposobem blokowania elementów pulpitu jest użycie aplikacji przenośnej stworzonej do tego konkretnego celu. Dobrym przykładem jest DeskLock, a oto jak możesz z niego skorzystać:

 • Pobierać Blokada biurka i wyodrębnij plik ZIP na komputerze z systemem Windows do wybranego folderu.
 • Otwórz wyodrębniony folder i kliknij dwukrotnie plik DeskLock.exe.
 • Kliknij opcję Pokaż ukryte ikony w zasobniku systemowym.
 • Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę DeskLock i wybierz opcję Włączone. Menu zostanie zamknięte, ale jeśli otworzysz je ponownie, zobaczysz, że po prawej stronie opcji Włączone znajduje się znacznik wyboru.
 • Jeśli spróbujesz teraz przenieść ikony pulpitu, przekonasz się, że to nie działa. Możesz dowiedzieć się, jak zablokować pasek zadań w systemie Windows, jeśli nie chcesz, aby ludzie również tam przenosili elementy.

  Aby wyłączyć aplikację DeskLock, wystarczy ponownie kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę aplikacji na pasku zadań i wybrać opcję Włączone (znacznik wyboru zniknie, co oznacza, że ​​ją wyłączyłeś).

  Uczyń swoje ikony pulpitu nieruchomymi

  Kiedy ludzie przesuwają ikony na pulpicie, może to zepsuć idealną aranżację. Na szczęście możesz je zablokować za pomocą menu kontekstowego lub aplikacji takiej jak DeskLock. Teraz nie musisz się martwić, że przesuną się z miejsca, w którym je umieściłeś.