Udostępnij teraz w social media:

Blender jest wiodącym, bezpłatnym narzędziem do modelowania 3D w systemie Linux. Jest bardzo zaawansowany i może być używany do wszystkiego, od tworzenia gier wideo, filmów, a także do podstawowych projektów animacyjnych.

Aplikacja Blender jest projektem typu open source, dlatego cieszy się szerokim wsparciem we wszystkich współczesnych dystrybucjach Linuksa, takich jak Ubuntu, Debian, Arch Linux, Fedora i OpenSUSE. Dodatkowo Blender jest dostępny do instalacji zarówno w formatach Flatpak, jak i Snap. Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, aby dowiedzieć się, jak zainstalować Blender w systemie Linux

Instrukcje instalacji Ubuntu

W systemie Ubuntu Linux aplikację Blender można łatwo skonfigurować za pomocą repozytoriów oprogramowania wbudowanych w system. Jeśli jednak chcesz mieć najnowszą wersję, najlepiej jest zainstalować ją za pośrednictwem PPA. Aby włączyć Blender PPA, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. i wprowadź polecenie poniżej.

sudo add-apt-repository ppa:thomas-schiex/blender

Po dodaniu Blender PPA do komputera z systemem Linux Ubuntu, musisz uruchomić aktualizacja polecenie, aby zapewnić odświeżenie źródeł oprogramowania Ubuntu.

sudo apt update

Śledząc aktualizacja polecenie, zainstaluj aplikację Blender w systemie Ubuntu za pomocą apt install Komenda.

sudo apt install blender

Instrukcje instalacji Debiana

Debian Linux przenosi aplikację Blender w repozytorium oprogramowania „Main” dla większości wersji systemu operacyjnego. Aby zainstalować Blender na komputerze z systemem Debian Linux, otwórz okno terminala za pomocą Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.. Stamtąd użyj poniższego polecenia, aby uruchomić aplikację.

sudo apt-get install blender

Należy zauważyć, że chociaż Blender jest łatwo dostępny dla wszystkich użytkowników Debiana Linux, aplikacja jest nieaktualna ze względu na sposób, w jaki system operacyjny wydaje aktualizacje oprogramowania. Jeśli potrzebujesz nowszej wersji Blendera na Debianie, rozważ skorzystanie z tego przewodnika tutaj, aby dowiedzieć się, jak włączyć Backports Debiana. Alternatywnie postępuj zgodnie z instrukcjami Flatpak lub Snap w dalszej części tego przewodnika.

Sprawdź -   Jak zainstalować KDE Plasma Mobile Linux na Nexusie 5 i 5X

Arch instrukcje instalacji Linux

Aby korzystać z Blendera na Arch Linux, musisz włączyć repozytorium oprogramowania „Społeczność”. Aby to zrobić, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie stamtąd otwórz plik konfiguracyjny Pacman w edytorze tekstowym Nano.

sudo nano -w /etc/pacman.conf

Używając Strzałka w dół na klawiaturze zlokalizuj sekcję „Społeczność” pliku i usuń symbol # z przodu „Społeczność”. Pamiętaj również, aby usunąć symbol # ze wszystkich linii bezpośrednio pod nim.

Po wprowadzeniu zmian w pliku konfiguracyjnym Pacman w edytorze tekstu Nano nadszedł czas, aby zapisać zmiany. Aby zapisać, naciśnij Ctrl + O na klawiaturze i naciśnij Przycisk ENTER. Następnie zamknij edytor tekstu Nano, naciskając Ctrl + X.

Sprawdź -   Jaki był system operacyjny IBM OS / 2 i dlaczego stracił na Windowsie?

Po zapisaniu zmian w pliku konfiguracyjnym Pacman, użyj menedżera pakietów Arch, aby ponownie zsynchronizować źródła oprogramowania, aby „Społeczność” była dostępna.

sudo pacman -Syy

Na koniec zainstaluj aplikację Blender na komputerze Arch Linux za pomocą następującego polecenia.

sudo pacman -S blender

Instrukcje instalacji Fedory

Użytkownicy Fedory Linux mogą uzyskać stosunkowo nową wersję aplikacji Blender za pośrednictwem repozytorium oprogramowania „Fedora”. Aby zainstalować Blender na komputerze Fedora z systemem Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie stamtąd użyj Dnf polecenie zarządzania pakietami poniżej, aby zainstalować aplikację w systemie.

sudo dnf install blender -y

Instrukcje instalacji OpenSUSE

Każda wersja OpenSUSE Linux ma aplikację Blender dostępną w repozytorium oprogramowania „Oss all”. Aby zainstalować aplikację Blender na komputerze z systemem OpenSUSE Linux, zacznij od uruchomienia okna terminala za pomocą Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.. Następnie przy otwartym oknie terminala użyj Zypper menedżer pakietów, aby zainstalować Blender.

sudo zypper install blender

Blender działa całkiem dobrze na OpenSUSE Linux. To powiedziawszy, system operacyjny jest dość przestarzały, w porównaniu do wielu innych dystrybucji Linuksa. Jeśli chcesz mieć nowszą wersję Blendera na swoim komputerze OpenSUSE, rozważ wykonanie instrukcji Snap lub Flatpak.

Sprawdź -   Jak naprawić błąd wstrzymania ładowania bezprzewodowego Samsung

Instrukcje instalacji pakietu Snap

Aplikacja do modelowania 3D Blendera jest dostępna do instalacji za pośrednictwem sklepu Snap. Tak więc, jeśli używasz systemu operacyjnego Linux z obsługą Snap, uruchomienie Blendera jest szybkim i bezbolesnym procesem.

Aby zainstalować Blender za pomocą Snap, otwórz okno terminala i uruchom poniższe polecenie instalacji, aby go uruchomić. Lub uruchom aplikację Snap store, wyszukaj „Blender” i kliknij niebieski przycisk „zainstaluj”.

Uwaga: aby korzystać z pakietów Snap w systemie Linux, musisz włączyć Snapd. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, kliknij tutaj.

sudo snap install blender

Instrukcja instalacji Flatpak

Blender można zainstalować jako Flatpak, co oznacza, że ​​jeśli masz problemy z uruchomieniem aplikacji przez repozytorium oprogramowania systemu operacyjnego Linux, nadal będziesz mógł korzystać z programu.

Aby skonfigurować Blender za pośrednictwem Flatpak w systemie Linux, otwórz okno terminala i wprowadź poniższe polecenia.

Uwaga: Programy Flatpak wymagają środowiska wykonawczego Flatpak. Przed próbą instalacji Blendera postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem, aby dowiedzieć się, jak włączyć Flatpak w twoim systemie.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo  flatpak install flathub org.blender.Blender