Jak zainstalować Deepin Desktop w systemie Linux

Środowisko graficzne Deepin jest częścią dystrybucji Deepin Linux. Jego głównym celem jest zaoferowanie eleganckiej, łatwej w użyciu, pięknej alternatywy dla popularnych środowisk komputerowych Linux.

Twórcy pulpitu Deepin włożyli rdzeń swoich wysiłków rozwojowych w dystrybucję. Jednak twórcy Deepin utrzymują również środowisko dla innych dystrybucji. Jeśli chcesz wypróbować komputer stacjonarny, możesz go zainstalować w systemach operacyjnych Linux, takich jak Arch Linux, Ubuntu, OpenSUSE i inne. Aby to działało, otwórz okno terminala i postępuj zgodnie z instrukcjami odpowiadającymi Twojemu systemowi operacyjnemu.

Uwaga: użytkownicy Debiana, jeśli natknęli się na ten artykuł, aby zainstalować pulpit Deepin w swoim systemie, rozważ zamiast tego zainstalowanie Deepin Linux! Jest zbudowany na Debianie Stable! Aby uzyskać więcej informacji o dystrybucji Kliknij tutaj.

Instrukcje Ubuntu

Użytkownicy Ubuntu Linux, którzy chcą korzystać ze środowiska graficznego Deepin, mają szczęście! Podejmowane są aktywne wysiłki w celu skonfigurowania go i uruchomienia w najnowszych wersjach systemu operacyjnego.

Należy zauważyć, że chociaż Deepin Desktop jest przeniesiony do Ubuntu, nie będzie działał na każdej wersji systemu operacyjnego. W tej chwili najnowszą wersją obsługiwaną przez Deepin w ramach PPA jest Ubuntu 18.04 LTS.

Fakt, że komputer stacjonarny Deepin obsługuje tylko 18.04 LTS, nie jest wielkim problemem, ponieważ system operacyjny jest nadal dostępny do pobrania na stronie internetowej. Jeśli używasz nowszej wersji systemu operacyjnego i chcesz korzystać z Deepin, pobierz 18.04 LTS i zainstaluj ponownie, zanim przejdziesz dalej.

Gdy będziesz już na Ubuntu 18.04 LTS, będziesz mógł rozpocząć proces instalacji pulpitu Deepin, postępując zgodnie z poniższymi instrukcjami krok po kroku.

Krok 1: Uruchom okno terminala w systemie Ubuntu. Można to łatwo zrobić, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.

Krok 2: Po otwarciu okna terminala użyj polecenia add-apt-repository, aby dodać Deepin PPA do Ubuntu.

sudo add-apt-repository ppa:leaeasy/dde

Krok 3: W oknie terminala uruchom polecenie aktualizacji. Uruchomienie aktualizacji umożliwi komputerowi Ubuntu sprawdzenie, czy są dostępne oczekujące aktualizacje systemu. Ponadto skonfiguruje nowy Deepin PPA do użytku.

sudo apt update

Krok 4: Gdy wszystko jest aktualne, czas zainstalować wszelkie oczekujące aktualizacje oprogramowania dla Ubuntu. Dzięki temu Deepin będzie działał z najnowszymi poprawkami.

sudo apt upgrade -y

Krok 5: Uaktualnienia są zakończone. Ostatnim krokiem jest instalacja środowiska graficznego Deepin za pomocą polecenia apt install.

sudo apt install dde

Instrukcje Fedory

Użytkownicy Fedory Linux mogą zainstalować środowisko graficzne Deepin, ale ostrzegamy: jest bardzo niestabilne i nie działa zbyt dobrze. Mimo to, jeśli jesteś fanem Fedory i chcesz wypróbować Deepin, jest to jedyna opcja.

Aby uruchomić pulpit, zacznij od uruchomienia okna terminala. Po otwarciu sesji terminala postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku przedstawionymi poniżej.

Krok 1: W źródłach oprogramowania Fedory znajduje się kilka pakietów Deepin. To powiedziawszy, nie każdy pakiet jest łatwo dostępny, w związku z czym musisz włączyć zewnętrzne źródło oprogramowania. Aby to zrobić, wprowadź następujące polecenie w oknie terminala.

sudo dnf copr enable mosquito/deepin

Krok 2: Po włączeniu nowego repozytorium oprogramowania Deepin Copr, czas zaktualizować Fedorę za pomocą aktualizacji Dnf.

sudo dnf update

Krok 3: Po zaktualizowaniu wszystkiego zainstaluj pakiety Deepin na komputerze z systemem Fedora Linux.

sudo dnf install deepin-desktop lightdm deepin-calendar deepin-calculator deepin-editor deepin-image-viewer deepin-picker deepin-system-monitor

Krok 4: Pulpit Deepin wymaga niektórych kodeków innych firm, których obecnie nie ma w Fedorze. Aby uzyskać te kodeki, musisz włączyć RPMFusion. Pamiętaj, aby zmienić X w poleceniach poniżej na aktualnie używaną wersję Fedory Linux.

sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-X.noarch.rpm
sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-X.noarch.rpm

Krok 5: Po uruchomieniu RPMFusion użyj polecenia Dnf, aby skonfigurować pozostałe pakiety na komputerze Fedora z systemem Linux.

sudo dnf install deepin-movie deepin-music

Krok 6: Na koniec skonfiguruj Fedorę, aby załadowała system powitania LightDM.

sudo systemctl disable gdm.service && sudo systemctl enable lightdm.service
sudo sed -e "s/SELINUX=enforcing/SELINUX=disabled/g" -i /etc/selinux/config
sudo su -c "echo -e '[Seat:*]ngreeter-session=lightdm-deepin-greeter' > /etc/lightdm/lightdm.conf.d/deepin.conf"

Kiedy skończysz z trzema powyższymi poleceniami, uruchom ponownie komputer Fedory. Kiedy Fedora zakończy ponowne uruchamianie, powinieneś zobaczyć ekran logowania Deepin.

Instrukcje dotyczące OpenSUSE Tumbleweed

Dzięki usłudze OpenSUSE Build można teraz korzystać ze środowiska graficznego Deepin w OpenSUSE Tumbleweed. Jeśli chcesz go zainstalować, wykonaj następujące czynności.

Pierwszy, udaj się na stronę Deepin w OBS. Następnie wybierz przycisk instalacji „jednym kliknięciem”. Kliknięcie go powinno skłonić OpenSUSE do zainstalowania Deepina.

Masz problemy z uruchomieniem go? Pamiętaj, że może być konieczna ręczna instalacja każdy z tych pakietów Deepin jeśli twój system nie robi tego automatycznie. Pamiętaj też, że OpenSUSE Tumbleweed jest wersją niestabilną, a ta wersja pulpitu może zawierać błędy.

Arch instrukcje Linux

W przeszłości w newsblog.pl zrobiłem cały samouczek dotyczący instalacji środowiska graficznego Deepin Linux w Arch Linux. Powodem, dla którego poświęciłem mu cały post, jest to, że konfiguracja pulpitu Deepin w Arch Linux jest czasochłonna, myląca i żmudna.

Jeśli chcesz skonfigurować Deepin na swoim komputerze Arch Linux, sprawdź linkowany post. Jednak zanim to zrobisz, pamiętaj, że musisz mieć włączone repozytorium oprogramowania „Społeczność”.

Nie masz „Społeczności” pracującej w Twoim systemie Arch Linux? Edytuj /etc/pacman.conf, przewiń w dół do „Społeczność” i włącz ją, usuwając symbole #.