Często można usłyszeć, że system operacyjny Linux nie dysponuje najlepszymi narzędziami dla profesjonalistów. W przypadku edycji wideo jest to zrozumiałe, ponieważ użytkownicy nie mogą zainstalować programów takich jak Adobe After Effects czy Final Cut Pro X. Natomiast w obszarze edycji audio sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Istnieje znakomita, otwarta stacja robocza audio, która jest gotowa do zainstalowania na Linuksie – to edytor audio Ardour. Ardour można zainstalować w większości dystrybucji Linuksa za pomocą menedżera pakietów. Oferuje on wiele funkcji, takich jak edycja i nagrywanie wielościeżkowe, obsługa sprzętu, ekstrakcja dźwięku z wideo i inne.
OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół, aby obejrzeć samouczek wideo na końcu tego artykułu.
Instalacja Ardour
Aby móc korzystać z tego oprogramowania, potrzebujesz systemu operacyjnego Ubuntu, Debian, Arch Linux, Fedora lub OpenSUSE. W przypadku innych dystrybucji będziesz musiał skompilować Ardour ze źródeł. Pamiętaj, że instalując Ardour z repozytoriów swojego systemu, możesz nie uzyskać najnowszej wersji.
Aby zainstalować Ardour, otwórz terminal i wprowadź odpowiednie polecenie dla swojego systemu operacyjnego.
Ubuntu
sudo apt install ardour
Debian
sudo apt-get install ardour
Arch Linux
sudo pacman -S ardour
Fedora
sudo dnf install ardour
OpenSUSE
sudo zypper install ardour
Kompilacja ze źródeł
Mimo że Ardour można zainstalować na wielu platformach, nowsze wersje oprogramowania są dostępne na oficjalnej stronie. Programiści umożliwiają użytkownikom zakup pliku binarnego (np. pliku DEB lub RPM) w celu wsparcia projektu. Innym sposobem na uzyskanie programu jest kompilacja ze źródeł.
Jeżeli korzystasz z dystrybucji Linuksa, która nie wspiera Ardor, ta metoda będzie dobrym rozwiązaniem. Aby rozpocząć proces kompilacji, musisz najpierw zainstalować szereg zależności. Ardour to obszerny pakiet do edycji audio, który korzysta z wielu kodeków i narzędzi. Aby dowiedzieć się, jakie to zależności, odwiedź oficjalną stronę internetową i zapoznaj się z dokumentacją.
Kiedy już zrozumiesz wszystkie wymagania, użyj narzędzia Git, aby sklonować najnowszą wersję kodu źródłowego z publicznego repozytorium Ardor.
git clone git://git.ardour.org/ardour/ardour.git
Za pomocą polecenia CD zmień katalog roboczy terminala na nowo sklonowany folder Ardor.
cd ardour
Następnie uruchom skrypt „waf”. Skrypt ten ma wiele funkcji, a na początku musimy go uruchomić, aby przeskanować system Linux w celu utworzenia nowych plików konfiguracyjnych (takich jak makefile). Uruchomienie skryptu waf pomoże również sprawdzić, czy wszystkie wymagane zależności są zainstalowane. Bez tych plików skrypt nie będzie w stanie skonfigurować programu, więc jest to dobry sposób na zidentyfikowanie problemów.
./waf configure
Jeśli skrypt waf skonstatował, że wszystkie zależności są spełnione, możesz przystąpić do budowy Ardor. Aby rozpocząć proces kompilacji, uruchom ponownie narzędzie waf, pomijając konfigurację.
./waf
Kompilacja pakietu Ardor zajmie trochę czasu, ponieważ jest to duże oprogramowanie do edycji dźwięku. Po zakończeniu procesu będziesz mógł uruchomić program z katalogu kompilacji.
Użyj polecenia CD, aby przejść do katalogu, w którym znajdują się pliki wynikowe kompilacji.
cd gtk2_ardour
Stamtąd uruchom Ardor komendą „ardev”.
./ardev
Od tego momentu edytor audio Ardor staje się przenośny, pod warunkiem, że komputer, na którym uruchamiasz kompilację, ma wszystkie wymagane pliki. Możesz pobrać źródło i przenieść je na dysk flash lub zainstalować oprogramowanie na komputerze z systemem Linux, wykonując poniższe polecenie w terminalu.
Uwaga: instalacja Ardor przy użyciu waf może wymagać uprawnień sudo. Uzyskaj powłokę roota w katalogu kompilacji za pomocą sudo -s przed uruchomieniem polecenia instalacyjnego.
cd .. ./waf install
Odinstalowanie Ardor
Kompilowanie programów ze źródeł, mimo że jest przydatne w przypadku nieobsługiwanych systemów, może być problematyczne, gdy przychodzi do ich odinstalowania. Często programiści nie implementują prostych metod na usunięcie skompilowanych aplikacji. Na szczęście Ardor umożliwia użytkownikom łatwe odinstalowanie w dowolnym momencie.
Aby usunąć skompilowaną wersję Ardor z systemu Linux, otwórz terminal i użyj polecenia CD, aby przejść do katalogu źródłowego.
cd ~/ardour
Odinstalowanie jest proste i polega na użyciu waf.
./waf uninstall
Skrypt waf powinien usunąć wszystkie niezbędne pliki z systemu. Następnie wystarczy usunąć folder źródłowy za pomocą polecenia rm.
rm -rf ~/ardour
Aktualizacja Ardor
Kiedy budujesz Ardor ze źródła, za każdym razem, gdy dostępna jest nowa wersja, musisz powtórzyć proces kompilacji. Może to być uciążliwe, ale można to kontrolować poprzez „czyszczenie” źródeł. Czyszczenie to usunięcie różnych bibliotek i plików, które pojawiają się po zbudowaniu nowej wersji oprogramowania.
Aby oczyścić źródła, użyj polecenia:
cd ~/ardour ./waf clean
newsblog.pl