Jak zainstalować edytor Ardor Audio w systemie Linux

Czasami ludzie mówią, że platforma Linux nie ma „najlepszych narzędzi” dla profesjonalistów. Jeśli chodzi o edycję wideo, jest to zrozumiałe, ponieważ użytkownicy nie będą mogli instalować takich rzeczy, jak Adobe After Effects, Final Cut Pro X itp. Jednak w przypadku edycji audio to zupełnie inna historia. Okazuje się, że istnieje niesamowita, konkurencyjna stacja robocza audio typu open source gotowa do zainstalowania Linuksa już teraz; edytor audio Ardor. Możesz zainstalować Ardor w większości dystrybucji Linuksa za pośrednictwem menedżera pakietów. Ma mnóstwo funkcji, takich jak edycja / nagrywanie wielościeżkowe, obsługa sprzętu, ekstrakcja dźwięku wideo i wiele innych.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Zainstaluj Ardor

Aby korzystać z tego oprogramowania, musisz mieć uruchomiony system Ubuntu, Debian, Arch Linux, Fedora, OpenSUSE. Jeśli używasz innej dystrybucji, będziesz musiał zbudować Ardor ze źródeł. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się zainstalować Ardor ze źródeł oprogramowania swojego systemu operacyjnego, możesz nie otrzymać najnowszej wersji.

Aby zainstalować Ardor, otwórz terminal i wprowadź polecenie odpowiadające Twojemu systemowi operacyjnemu.

Ubuntu

sudo apt install ardour

Debian

sudo apt-get install ardour

Arch Linux

sudo pacman -S ardour

Fedora

sudo dnf install ardour

OpenSUSE

sudo zypper install ardour

Budowanie ze źródła

Chociaż edytor audio Ardor jest dostępny do instalacji na wielu platformach, nowsze wersje oprogramowania są rozpowszechniane na stronie internetowej. Programiści pozwalają użytkownikom na zakup pliku binarnego (takiego jak plik DEB lub RPM) w celu obsługi projektu. Jedynym innym sposobem na uzyskanie tego jest kompilacja ze źródeł.

Jeśli używasz dystrybucji Linuksa, która nie obsługuje Ardor, ta trasa jest dobrym sposobem. Aby rozpocząć proces budowania, musisz najpierw zająć się wieloma zależnościami programów. Ardor to duży pakiet do edycji audio, który używa wielu kodeków i innych narzędzi. Aby zainstalować zależności, przejdź do oficjalnej strony internetowej, przeczytaj dokumentację i dowiedz się, czym one są.

Gdy już wszystko zrozumiesz, użyj narzędzia Git, aby sklonować najnowszą wersję kodu źródłowego z repozytorium publicznego Ardor.

git clone git://git.ardour.org/ardour/ardour.git

Za pomocą polecenia CD zmień katalog roboczy terminala z / home / na nowo sklonowany folder Ardor git.

cd ardour

Następnie musisz uruchomić skrypt „waf”. Ten skrypt ma wiele funkcji. Najpierw musimy go uruchomić, aby przeskanować komputer z systemem Linux w celu utworzenia nowych plików konfiguracyjnych (pliki makefile itp.). Uruchomienie skryptu waf pomoże również określić, czy masz zainstalowane wszystkie poprawne zależności. Skrypt odmówi skonfigurowania bez tych plików, więc jeśli masz problemy ze znalezieniem ich, jest to dobry sposób na rozwiązanie problemu.

./waf configure

Jeśli waf configure zobaczy, że wszystkie zależności są spełnione i wszystko jest gotowe, Ardor zbuduje. Aby rozpocząć proces budowania, uruchom ponownie narzędzie waf, ale tym razem pomiń konfigurację.

./waf

Pakiet do edycji dźwięku Ardor jest bardzo duży i jego pełna kompilacja i poprawna kompilacja zajmie trochę czasu. Opuść terminal i pozwól narzędziu kompilującemu GCC zbudować oprogramowanie. Z czasem to się skończy. Po zakończeniu procesu będzie można uruchomić oprogramowanie z katalogu kompilacji.

Użyj polecenia CD, aby przejść do miejsca, w którym znajduje się wynik kompilacji.

cd gtk2_ardour

Stamtąd zacznij Ardor od „ardev”.

./ardev

Od tego momentu edytor audio Ardor jest przenośny (pod warunkiem, że komputer, na który przenosisz kompilacje, ma wszystkie wymagane pliki do jego uruchomienia). Zapraszam do pobrania źródła i umieszczenia go na dysku flash. Alternatywnie zainstaluj oprogramowanie na komputerze z systemem Linux, uruchamiając następujące polecenie w terminalu.

Uwaga: instalacja kompilacji Ardor przy użyciu waf może wymagać uprawnień sudo. Uzyskaj powłokę roota w katalogu kompilacji za pomocą sudo -s przed uruchomieniem narzędzia instalacyjnego.

cd ..

./waf install

Odinstaluj Ardor

Tworzenie programów ze źródła, choć przydatne, jeśli system operacyjny, na którym instalujesz, nie jest obsługiwany, może być podejrzane, jeśli chodzi o odinstalowywanie. Często programiści nie zawracają sobie głowy włączaniem sposobu odinstalowywania skompilowanych programów. Na szczęście Ardor nie jest jednym z tych programów i oferuje użytkownikom możliwość łatwego odinstalowania w dowolnym momencie.

Aby odinstalować skompilowaną wersję Ardor z komputera z systemem Linux, otwórz terminal i użyj polecenia CD, aby przejść do katalogu źródłowego.

cd ~/ardour

Odinstalowanie jest tak proste, jak użycie waf.

./waf uninstall

Waf powinien usunąć wszystkie niezbędne pliki z komputera. Stamtąd po prostu usuń folder źródłowy za pomocą rm.

rm -rf ~/ardour

Aktualizacja Ardor

Budowanie Ardor ze źródła oznacza, że ​​za każdym razem, gdy pojawia się nowa wersja, musisz powtórzyć proces kompilacji. Jest to żmudne, ale można to kontrolować przez „czyszczenie” źródeł. Czyszczenie usuwa różne biblioteki i inne pliki, które pojawiają się po utworzeniu nowej partii oprogramowania.

Oczyść źródła opłatkiem.

cd ~/ardour

./waf clean

x