Jak zainstalować edytor książek elektronicznych Sigil w systemie Linux

Jeśli planujesz stworzyć nowy eBook na platformie Linux, potrzebujesz solidnego edytora. W systemie Linux jest kilka opcji, ale jednym, który konsekwentnie jest używany, jest edytor eBooków Sigil.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Zainstaluj biblioteki

Zbudowanie Sigila w systemie Linux jest możliwe, ale przed przystąpieniem do tego należy zainstalować niezbędne biblioteki i różne pliki zależności. Otwórz terminal i postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami. Pamiętaj, że zależności będą się różnić w każdej wersji Linuksa, więc najlepiej zapoznać się z oficjalną dokumentacją dotyczącą tworzenia oprogramowania w dystrybucji Linuksa.

Uwaga: niektóre dystrybucje Linuksa mają Sigil w źródłach oprogramowania. Jednak budowanie oprogramowania ze źródła daje bardziej aktualną wersję.

Ubuntu / Debian

sudo apt install git python3-tk python3-pyqt5 python3-html5lib python3-regex python3-pillow python3-cssselect python3-cssutils python3-chardet python3-dev python3-pip python3-lxml python3-six build-essential libhunspell-dev libpcre3-dev libminizip-dev git cmake qtbase5-dev qttools5-dev qttools5-dev-tools libqt5webkit5-dev libqt5svg5-dev libqt5xmlpatterns5-dev

lub

sudo apt-get git python3-tk python3-pyqt5 python3-html5lib python3-regex python3-pillow python3-cssselect python3-cssutils python3-chardet install python3-dev python3-pip python3-lxml python3-six libhunspell-dev libpcre3-dev libminizip-dev build-essential git cmake qtbase5-dev qttools5-dev qttools5-dev-tools libqt5webkit5-dev libqt5svg5-dev libqt5xmlpatterns5-dev

Arch Linux

Dla użytkownika Arch Linux jest wygodny Dostępny pakiet AUR która automatycznie zainstaluje wszystkie zależności i zbuduje Sigil. Skieruj swojego ulubionego pomocnika AUR na ten pakiet tutaj. Alternatywnie zainstaluj biblioteki ręcznie:

sudo pacman -S base-devel git
git clone https://aur.archlinux.org/sigil-git.git
cd sigil-git
makepkg -si

Fedora

sudo dnf install git python3-tkinter cmake qt5-qtbase-devel qt5-qtwebkit-devel qt5-qtsvg-devel qt5-qttools-devel qt5-qtxmlpatterns-devel zlib-devel hunspell-devel pcre-devel minizip-devel pkgconfig python3-devel desktop-file-utils libappstream-glib python3-pillow python3-cssselect python3-cssutils python3-html5lib python3-lxml python3-qt5 python3-regex python3-chardet python3-six hicolor-icon-theme

OpenSUSE

sudo zypper install git boost-devel pkgconfig cmake dos2unix fdupes make hunspell-devel libqt5-qtbase-devel gcc-c++ libqt5-qtlocation-devel libstdc++-devel libxerces-c-devel libxml2-devel libxslt-devel make pcre-devel python3-devel unzip python3-html5lib python3-lxml python3-six python3-tk python3-Pillow python3-cssselect python3-cssutils

Ogólny Linux

Strona Sigil Github szczegółowo opisuje zależności, których potrzebuje użytkownik, aby zbudować oprogramowanie. Niestety, omawia tylko to, co zainstalować w systemie Ubuntu i Debian. Na szczęście możliwe jest pobranie nazw pakietów Ubuntu i wprowadzenie ich do Pkgs.org i znaleźć odpowiedniki w wielu różnych dystrybucjach.

Zbuduj Sigil

Pierwszym krokiem w tworzeniu edytora eBooków Sigil jest pobranie najnowszej wersji kodu źródłowego z jego strony Github. W terminalu użyj polecenia git clone.

git clone https://github.com/Sigil-Ebook/Sigil.git

Następnie użyj polecenia mkdir i utwórz nowy, oddzielny katalog kompilacji. Tworzenie katalogu kompilacji jest ważne, ponieważ kompilacja kodu bezpośrednio w folderze kodu źródłowego nie jest dobrym pomysłem.

mkdir ~/sigil-build

Przenieś terminal do nowego folderu kompilacji Sigil z CD.

cd ~/sigil-build

Zadzwoń do cmake i skonfiguruj środowisko programistyczne.

cmake -G "Unix Makefiles" -DCMAKE_BUILD_TYPE=Release ~/Sigil

Powyższe polecenie wygeneruje wszystkie narzędzia niezbędne do uruchomienia Sigila. Jeśli cmake zakończy się bez błędów, przejdź do procesu kompilacji. W terminalu uruchom polecenie make.

make

Jeśli masz wysokiej klasy komputer z systemem Linux z zapasowymi rdzeniami, wypróbuj to polecenie.

make -j4

Kompilowanie programów od podstaw zajmuje dużo czasu. Jeśli chodzi o Sigil, nie ma wyjątku; będziesz długo czekać na zakończenie kompilacji (zwłaszcza jeśli Twój komputer z systemem Linux nie ma wielu rdzeni). Kiedy kompilator zakończy tworzenie kodu, będziesz mógł zainstalować Sigil na swoim komputerze za pomocą następującego polecenia:

sudo make install

Odinstalowywanie Sigil

Zbudowałeś Sigil, użyłeś go i zdałeś sobie sprawę, że nie chcesz go już na swoim komputerze z systemem Linux? Niestety, ponieważ program został zbudowany ręcznie, nie ma łatwego przycisku „odinstaluj”, który można kliknąć.

Bez obaw! Wykonaj poniższe czynności, aby dowiedzieć się, jak wyczyścić go z systemu.

Najpierw otwórz terminal i usuń wszystkie ślady kodu źródłowego i zbudowane pliki binarne.

sudo rm -rf ~/Sigil

sudo rm -rf ~/sigil-build

Następnie usuń skrót aplikacji, aby nie pojawiał się już w menu.

sudo rm /usr/local/share/applications/sigil.desktop

Na koniec usuń pozostałe pliki z komputera z systemem Linux:

sudo rm -rf /usr/local/lib/sigil/
sudo rm /usr/local/bin/sigil
sudo rm /usr/local/share/pixmaps/sigil.png
sudo rm -rf /usr/local/share/sigil/

Usunięcie wszystkich tych plików powinno natychmiast spowodować, że Sigil będzie niedostępny w twoim systemie operacyjnym. Jeśli ikona aplikacji Sigil pozostaje dostępna w menu aplikacji na pulpicie, uruchom ponownie komputer z systemem Linux. Zresetowanie komputera spowoduje odświeżenie pulpitu. Po ponownym zalogowaniu ikona zniknie.