Jak zainstalować edytor tekstu Abiword w systemie Linux

Abiword to lekki edytor tekstu dla systemu Linux i innych systemów operacyjnych typu Unix (BSD, Haiku i AmigaOS). Zużywa znacznie mniej zasobów niż Libre Office, zapewniając jednocześnie podobne funkcje. W rezultacie wielu fanów Linuksa zwraca się do niego ze względu na potrzeby pisania.

Ponieważ Abiword jest alternatywą dla Libre Office, nie znajdziesz go domyślnie zainstalowanego na wielu systemach operacyjnych Linux. W rezultacie niewiele osób wie, jak sprawić, by Abiword działał na Linuksie. Kontynuuj, pokazując, jak zainstalować edytor tekstu Abiword w systemie Linux.

Instrukcje instalacji Ubuntu

Aplikację Abiword można zainstalować we wszystkich bieżących wersjach systemu Ubuntu Linux za pośrednictwem repozytorium oprogramowania „Universe”. Aby zainstalować aplikację na Ubuntu za pomocą wiersza polecenia, naciśnij Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie, po otwarciu okna terminala, użyj trafny polecenie poniżej, aby uruchomić Abiword.

sudo apt install abiword

Nie lubisz używać wiersza polecenia do instalowania programów na komputerze z systemem Ubuntu? Możesz także ustawić edytor tekstu Abiword graficznie. Oto jak.

Krok 1: Otwórz aplikację Centrum oprogramowania Ubuntu na komputerze z systemem Ubuntu.

Krok 2: W sklepie z aplikacjami Ubuntu Software Center znajdź ikonę wyszukiwania i kliknij ją myszą. Następnie wpisz „Abiword” w polu wyszukiwania i naciśnij Wchodzić klawisz, aby rozpocząć wyszukiwanie.

Krok 3: Poszukaj „Abiword” w wynikach wyszukiwania. Następnie, gdy go znajdziesz, kliknij go myszą, aby przejść do strony aplikacji Abiword w Centrum oprogramowania Ubuntu.

Krok 4: Na stronie aplikacji Abiword znajdź przycisk „Zainstaluj” i kliknij go. Następnie wprowadź swoje hasło. Jak tylko to zrobisz, Ubuntu Software Center zainstaluje Abiword.

Instrukcje instalacji Debiana

Abiword jest dostępny dla Debian Linux, jednak ponieważ Debian Linux zapewnia starsze pakiety i mniej aktualizacji niż inne główne dystrybucje Linuksa, jest trochę nieaktualny.

Aby zainstalować edytor tekstu Abiword w systemie Debian Linux za pomocą wiersza polecenia, naciśnij Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie użyj apt-get polecenie poniżej, aby uruchomić Abiword.

sudo apt-get install abiword

Nie wszyscy używający Debiana wolą wiersz poleceń. Jeśli zamiast tego chcesz zainstalować Abiword na Debianie za pomocą menedżera pakietów GUI, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Otwórz menedżera pakietów Synaptic na pulpicie Debiana. Pamiętaj, aby wprowadzić hasło po wyświetleniu monitu o udzielenie mu dostępu administracyjnego.

Krok 2: Kliknij przycisk „Wyszukaj” w prawej górnej części menedżera pakietów Synaptic, aby rozpocząć wyszukiwanie. Następnie wpisz „abiword” w polu wyszukiwania i kliknij przycisk „Wyszukaj”, aby rozpocząć wyszukiwanie.

Krok 3: W wynikach wyszukiwania kliknij prawym przyciskiem myszy „abiword” myszą i wybierz „zaznacz do instalacji”, aby rozpocząć instalację Abiword.

Krok 4: Kliknij przycisk „Apply”, aby zainstalować Abiword na Debianie.

Arch instrukcje instalacji Linux

Arch Linux ma absolutną najnowszą wersję Abiword w swoim repozytorium oprogramowania „Extra”. Aby rozpocząć instalację, musisz włączyć repozytorium „Extra” w pliku Pacman.conf (jeśli jeszcze nie jest włączone).

Otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie otwórz plik Pacman.conf w edytorze tekstu Nano za pomocą poniższego polecenia.

sudo nano -w /etc/pacman.conf

Przewiń plik Pacman.conf, zlokalizuj „Extra” i usuń przed nim symbol „#”. Usuń go również z wierszy znajdujących się bezpośrednio pod nim w pliku. Następnie zapisz za pomocą Ctrl + O i wyjdź z Nano za pomocą Ctrl + X. Gdy znajdziesz się poza Nano, odśwież repozytorium pakietów za pomocą poniższego polecenia.

sudo pacman -Syyu

Po odświeżeniu repozytoriów pakietów użyj następującego polecenia, aby zainstalować najnowszą wersję Abiword w niestandardowej instalacji Arch Linux.

sudo pacman -S abiword

Instrukcje instalacji Fedory Linux

Fedora Linux oferuje Abiword swoim użytkownikom dla Fedory 29, 30 i 31. Ponieważ Fedora regularnie oferuje najnowsze aktualizacje i łatki oprogramowania, do zainstalowania dostępna jest stosunkowo nowa wersja Abiword.

Jeśli używasz Fedory Linux i chcesz zainstalować edytor tekstu Abiword, uruchom okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie użyj instalacja dnf polecenie poniżej.

sudo dnf install abiword

Alternatywnie, jeśli wolisz GUI w Fedorze, uruchom Gnome Software i postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku, aby uzyskać Abiword.

Krok 1: Znajdź ikonę „Szukaj” w oprogramowaniu Gnome i kliknij ją myszą. Następnie wpisz „Abiword” w polu wyszukiwania i naciśnij Wchodzić klucz do wyszukiwania.

Krok 2: Przejrzyj wyniki wyszukiwania „Abiword” i kliknij je myszą, aby przejść do strony aplikacji Abiword w Gnome Software.

Krok 3: Znajdź przycisk „Zainstaluj” i kliknij go, aby zainstalować aplikację Abiword.

Instrukcje instalacji OpenSUSE

Wszystkie wersje OpenSUSE Linux mają do zainstalowania edytor tekstu Abiword. To powiedziawszy, jeśli korzystasz z LEAP, dostaniesz znacznie więcej nieaktualnej wersji.

Aby zainstalować aplikację Abiword na komputerze z systemem Linux OpenSUSE za pomocą wiersza polecenia, uruchom okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie użyj Zypper polecenie poniżej, aby skonfigurować Abiword.

sudo zypper install abiword

Nie jesteś fanem instalowania aplikacji za pomocą wiersza polecenia w OpenSUSE? Postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej, aby zainstalować go z oprogramowaniem Gnome.

Krok 1: Otwórz oprogramowanie Gnome w OpenSUSE. Następnie, po otwarciu aplikacji, znajdź ikonę „Szukaj” i kliknij ją myszą, aby wyświetlić pasek wyszukiwania. Następnie wpisz „Abiword” i naciśnij Wchodzić klucz do wyszukiwania.

Krok 2: Przejrzyj wyniki wyszukiwania Gnome Software, zlokalizuj „Abiword” i kliknij myszą.

Krok 3: Na stronie Abiword w oprogramowaniu Gnome kliknij „Zainstaluj”, aby uzyskać Abiword na OpenSUSE.

Instrukcja instalacji Flatpak

Edytor tekstu Abiword jest dostępny jako aplikacja Flatpak na Flathub, co oznacza, że ​​jeśli nie korzystasz z żadnego systemu operacyjnego Linux opisanego w tym przewodniku, nadal możesz go uruchomić.

Uwaga: Aby korzystać z wersji Abiword Flatpak w systemie Linux, musisz włączyć środowisko uruchomieniowe Flatpak na komputerze z systemem Linux. Aby ją włączyć, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem tutaj.

Po uruchomieniu środowiska wykonawczego Flatpak otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze.

Przy otwartym oknie terminala użyj poniższych poleceń, aby zainstalować Abiword. Alternatywnie, przejdź do jego strony na Flathub i kliknij przycisk „Zainstaluj”.

sudo flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
sudo flatpak install flathub com.abisource.AbiWord

x