Jak zainstalować FileZilla w systemie Linux

Photo of author

By maciekx

Choć wiele osób korzystających z systemu Linux może z ironicznego uśmiechem podchodzić do protokołu FTP, uznając go za przestarzały, wciąż ma on swoje praktyczne zastosowania. FTP jest użyteczny do szybkiego przesyłania plików przez SSH, transferu dużych ilości danych w sieciach LAN oraz tworzenia kopii zapasowych serwerów awaryjnych.

Na rynku dostępnych jest wiele klientów FTP dla systemu Linux, jednak żaden nie dorównuje FileZilla. Dlaczego? FileZilla obsługuje szereg protokołów przesyłania plików, takich jak FTP i SFTP, a także wciąż rozwija nowe funkcje. Dodatkowo, jej użycie jest proste i intuicyjne na każdej dystrybucji Linuksa. Poniżej przedstawiamy instrukcje dotyczące instalacji FileZilla na różnych systemach operacyjnych Linux.

Instrukcje instalacji na Ubuntu

Klient FTP FileZilla jest dostępny w repozytorium oprogramowania „Universe” dla użytkowników Ubuntu Linux. Warto jednak zaznaczyć, że nie każda instalacja Ubuntu domyślnie obsługuje to repozytorium. Oto jak je włączyć:

Najpierw otwórz terminal, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. Następnie dodaj repozytorium „Universe” używając poniższego polecenia:

sudo add-apt-repository universe

Po dodaniu repozytorium, uruchom polecenie aktualizacji, aby poinformować system o zmianach:

sudo apt update

Kiedy aktualizacja się zakończy, możesz zainstalować FileZilla, używając poniższego polecenia:

sudo apt install filezilla

Instrukcje instalacji na Debianie

FileZilla jest dostępna w głównym repozytorium Debiana, co ułatwia instalację. Aby zainstalować FileZilla, otwórz terminal i użyj poniższego polecenia:

sudo apt-get install filezilla

Warto jednak pamiętać, że instalując FileZilla z głównego repozytorium Debiana, możesz nie otrzymać najnowszej wersji oprogramowania. Dla użytkowników, którzy potrzebują najnowszych funkcji, zaleca się rozważenie instalacji przez Snap lub Flatpak.

Instrukcje instalacji na Arch Linux

FileZilla jest dostępna w repozytorium „Community” Arch Linux. Aby je włączyć, otwórz terminal i edytuj plik konfiguracyjny Pacmana:

sudo nano -w /etc/pacman.conf

W pliku konfiguracyjnym znajdź sekcję „Community” i usuń znak „#” z początku linii. Następnie zapisz zmiany, naciskając Ctrl + O, a potem Ctrl + X aby zamknąć edytor. Na koniec zaktualizuj bazę pakietów:

sudo pacman -Syyuu

Aby zainstalować FileZilla, użyj poniższego polecenia:

sudo pacman -S filezilla

Instrukcje instalacji na Fedorze

FileZilla jest dostępna w repozytoriach Fedorze, co ułatwia instalację. Otwórz terminal i użyj poniższego polecenia:

sudo dnf install filezilla

Instrukcje instalacji na OpenSUSE

W OpenSUSE FileZilla jest dostępna w repozytoriach. Aby ją zainstalować, otwórz terminal i użyj polecenia:

sudo zypper install filezilla

Niektóre wersje OpenSUSE mogą nie oferować najnowszej wersji FileZilla. Jeśli to jest problem, rozważ instalację przez Snap lub Flatpak.

Instrukcja instalacji Flatpak

FileZilla jest dostępna jako pakiet Flatpak w sklepie z aplikacjami Flathub. Aby ją zainstalować, najpierw upewnij się, że masz włączone środowisko uruchomieniowe Flatpak, a następnie użyj poniższych poleceń:

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo  
flatpak install flathub org.filezillaproject.Filezilla

Instrukcje instalacji pakietu Snap

FileZilla jest dostępna jako pakiet Snap. Upewnij się, że Twoja dystrybucja Linux obsługuje pakiety Snap, a następnie użyj poniższego polecenia do instalacji:

sudo snap install filezilla

newsblog.pl

newsblog.pl


newsblog.pl