Udostępnij teraz w social media:

Gnome Builder to IDE dla programistów do tworzenia oprogramowania na pulpicie Gnome. Obsługuje kilka różnych rodzajów języków i zapewnia odświeżające wrażenia użytkownika, dzięki czemu jest jednym z najbardziej atrakcyjnych narzędzi programistycznych na platformie Linux. W tym przewodniku omówimy sposób instalacji Ubuntu, Debian, Arch Linux, Fedora, OpenSUSE, a także Flatpak.

Instrukcje instalacji Ubuntu

Gnome Builder nie jest częścią standardowych pakietów Gnome w systemie Ubuntu Linux, ponieważ jest narzędziem programistycznym i nie każdy, kto korzysta z dystrybucji, jest programistą. Mimo to jest łatwo dostępny do instalacji za pośrednictwem repozytorium oprogramowania „Ubuntu Universe”.

W większości instalacji Ubuntu Linux repozytorium oprogramowania „Ubuntu Universe” jest wstępnie włączone. Jednak w innych tak nie jest. W rezultacie musimy zademonstrować, jak skonfigurować repozytorium „Ubuntu Universe”, zanim przejdziemy do tematu, jak uzyskać najnowszą wersję programu Gnome Builder w systemie.

Aby włączyć „Ubuntu Universe”, uruchom okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie użyj add-apt-repository polecenie poniżej, aby dodać go do źródeł oprogramowania w Ubuntu.

sudo add-apt-repository universe

Po dodaniu repozytorium oprogramowania „Ubuntu Universe” do źródeł oprogramowania, użyj aktualizacja polecenie odświeżenia i dokończ konfigurację.

sudo apt update

Po skonfigurowaniu Ubuntu Universe za pomocą aktualizacja polecenie, możesz zainstalować wszelkie oczekujące aktualizacje oprogramowania w systemie. Zainstalowanie tych aktualizacji zapewni, że oprogramowanie, w tym Gnome Builder, będzie działało lepiej.

sudo apt upgrade -y

Wreszcie, gdy wszystkie pakiety zostaną załatwione, użyj apt install polecenie, aby skonfigurować Gnome Builder w systemie Ubuntu Linux.

sudo apt install gnome-builder

Instrukcje instalacji Debiana

W każdej wersji Debiana Linux, która jest obecnie dostępna (10, 9 i Sid), Gnome Builder można zainstalować za pośrednictwem repozytorium oprogramowania „Main”. Jeśli chcesz uruchomić aplikację, zacznij od naciśnięcia Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze, aby uruchomić terminal. Następnie użyj apt-get polecenie, aby zainstalować aplikację Gnome Builder w systemie.

sudo apt-get install gnome-builder

Pamiętaj, że Debian Linux jest uważany za „stabilny” system operacyjny. W systemie Linux „stabilny” oznacza, że ​​aktualizacje oprogramowania są wstrzymywane, aby zapobiec awariom w miejscu pracy lub produkcji. W wyniku „Stabilności” na Debianie programy rzadko się zawieszają. Jednak „Stabilny” oznacza również, że oprogramowanie nie jest tak aktualne jak coś w Ubuntu, Arch Linux lub innych dystrybucjach.

Sprawdź -   Jak ustawić domyślny folder Findera na komputerze Mac

Polityka „stabilna” w Debianie powinna być w porządku, ponieważ programy nie są zbyt daleko w tyle. Jeśli jednak wolisz, aby instalacja programu Gnome Builder miała nowsze, bardziej nowoczesne funkcje, rozważ wykonanie instrukcji instalacji Flatpak w dalszej części tego przewodnika.

Arch instrukcje instalacji Linux

Aplikacja Gnome Builder jest dostępna dla użytkowników Arch Linux za pośrednictwem repozytorium oprogramowania „Extra”. Ponieważ niektórzy użytkownicy Arch nie mają domyślnie włączonego repozytorium „Extra”, omówimy, jak je włączyć.

Uwaga: jeśli masz już włączone repozytorium oprogramowania „Extra”, przejdź do części instalacyjnej.

Najpierw uruchom okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie otwórz Pacman.conf plik w edytorze tekstu Nano.

Sprawdź -   Jak korzystać z opcji kontynuacji w programie Outlook

W edytorze tekstu Nano przewiń w dół za pomocą Strzałka w dół klawisz, aż znajdziesz „Extra”. Usuń symbol # przed „Extra”, a także wiersze bezpośrednio pod nim. Następnie zapisz zmiany za pomocą Ctrl + Oi wyjdź za pomocą Ctrl + X.

Po wyjściu z edytora tekstu Nano ponownie zsynchronizuj komputer z serwerami Arch.

sudo pacman -Syy

Na koniec zainstaluj najnowszą wersję aplikacji Gnome Builder na komputerze Arch Linux, wprowadzając poniższe polecenie.

sudo pacman -S gnome-builder

Instrukcje instalacji Fedory

Fedora Linux znana jest z udostępniania najnowszych aplikacji Gnome użytkownikom od razu po wyjęciu z pudełka – w tym Gnome Builder. Jeśli używasz najnowszej wersji systemu operacyjnego Fedora, prawdopodobnie jest już zainstalowany. Uruchom go na pulpicie Gnome, naciskając Zdobyć, wpisując „Konstruktor” i otwierając aplikację wraz ze sprzętem budowlanym.

Sprawdź -   Jak zainstalować Apache Netbeans w systemie Linux

Jeśli z jakiegoś powodu nie masz preinstalowanego Gnome Buildera na Fedorze Linux PC, uruchom okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie użyj instalacja dnf polecenie poniżej, aby to działało.

sudo dnf install gnome-builder -y

Instrukcje instalacji OpenSUSE

OpenSUSE Linux nie ma domyślnie zainstalowanego Gnome Buildera. Na szczęście system operacyjny jest bardzo przyjazny dla Gnome i ma aplikację w repozytorium oprogramowania „Oss all” dla wszystkich bieżących wersji (15.1, 15.0 i Tumbleweed). Aby rozpocząć instalację, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie przy otwartym oknie terminala użyj Zypper polecenie poniżej, aby skonfigurować Gnome Builder.

sudo zypper install gnome-builder

Instrukcja instalacji Flatpak

Flatpak jest znany z przenoszenia całego oprogramowania Gnome, ponieważ Flatpak jest częścią projektu Gnome. Jeśli używasz dystrybucji Linuksa, która nie udostępnia Gnome Builder, najlepszym rozwiązaniem, aby zainstalować tę aplikację, jest Flatpak.

Aby rozpocząć instalację, upewnij się, że masz najnowszą konfigurację środowiska uruchomieniowego Flatpak w swoim systemie. Następnie otwórz okno terminala i wprowadź poniższe polecenia, aby uzyskać Gnome Builder.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo  flatpak install flathub org.gnome.Builder