Udostępnij teraz w social media:

GNU Octave jest interpretacyjnym językiem poleceń dla naukowych i matematycznych operacji obliczeniowych. Jest kompatybilny z Matlab i obsługuje szeroką gamę rozszerzeń, które pozwalają użytkownikom rozwiązywać zwykłe operacje matematyczne, a nawet skomplikowane wyrażenia i równania itp.

Octave jest częścią projektu GNU, w wyniku czego program jest szeroko dostępny w większości nowoczesnych systemów operacyjnych Linux za pośrednictwem pakietu instalowalnego. Dodatkowo można go zdobyć za pośrednictwem Flatpak na Flathub.

Jeśli potrzebujesz najnowszej wersji GNU Octave w systemie Linux, ale nie masz pewności, jak się do tego zabrać, możemy pomóc! Oto jak zainstalować GNU Octave w systemie Linux!

Instrukcje Ubuntu

Ubuntu przenosi aplikację GNU Octave w swoich głównych źródłach oprogramowania. Jeśli chcesz go zainstalować, oto co zrobić. Najpierw zacznij od otwarcia okna terminala na pulpicie, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze.

Sprawdź -   Jak uzyskać adres MAC w systemie Linux

Gdy okno terminala jest otwarte i gotowe, można zainstalować narzędzie GNU Octave na komputerze z systemem Ubuntu Linux za pomocą poniższego polecenia Apt.

sudo apt install octave

Po uruchomieniu powyższego polecenia Apt Octave będzie gotowy do użycia w systemie Ubuntu. Jednak to tylko program podstawowy. Aby uzyskać dostęp do większej liczby funkcji, musisz zainstalować rozszerzenia i inne pakiety Octave w repozytoriach oprogramowania Ubuntu.

Dostęp do rozszerzeń Octave najlepiej jest uzyskać za pomocą polecenia wyszukiwania Apt.

apt search octave

Lub, jeśli nie masz ochoty przewijać listy w celu uporządkowania pakietów Octave, dodaj polecenie grep.

apt search octave- | grep 'ocatve-'

Aby zainstalować, przejrzyj listę pakietów, wypisz nazwę, która pojawia się w wynikach wyszukiwania i uruchom apt install polecenie.

sudo apt install octave-name

Alternatywnie zainstaluj każdy pakiet Octave, używając symbolu wieloznacznego

sudo apt install octave-* -y

.

Instrukcje Debiana

sudo apt-get install octave

W systemie Debian Linux GNU Octave znajduje się w oficjalnych źródłach oprogramowania. Powodem, dla którego Debian obsługuje Octave, jest to, że jest to oprogramowanie typu open source. Aby go zainstalować, uruchom okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie uruchom aplikację za pomocą następującego polecenia Apt-get.

apt-get search octave-*

Potrzebujesz dostępu do niektórych innych opcjonalnych pakietów dostępnych dla GNU Octave, które nie instalują się po uruchomieniu powyższego polecenia. Nie ma problemu! Możesz pobrać to, co chcesz, używając polecenia apt-get search.

apt-get search octave-* | grep 'octave-*'

Lub dodaj grep, aby ułatwić czytanie listy pakietów.

sudo apt-get install octave-name

Przeczytaj i znajdź nazwy pakietów Octave, które chcesz zainstalować.

sudo apt-get install octave-* -y

Lub pozbądź się żmudnego czytania poszczególnych pakietów i załaduj wszystko na raz, używając symbolu wieloznacznego

.

Arch instrukcje Linux

sudo pacman -S octave

W wielu dystrybucjach Linuksa GNU Octave jest podzielony na różne, indywidualne pakiety. W przypadku Arch Linux tak nie jest. Zamiast tego jest tylko jeden pakiet, który zapewnia dostęp do wszystkiego, czego potrzebujesz, w repozytorium oprogramowania „Społeczność”.

Aby uzyskać dostęp do „Społeczności”, otwórz swój plik /etc/pacman.conf i edytuj go tak, aby służył jako repozytorium oprogramowania. Następnie uruchom okno terminala i użyj menedżera pakietów Pacman, aby zainstalować najnowszą wersję GNU Octave w swoim systemie.

sudo dnf install octave -y

Instrukcje Fedory

dnf search octave-*

Fedora Linux ma oprogramowanie GNU Octave w swoim repozytorium programów od dłuższego czasu. Jeśli jesteś użytkownikiem Fedory i chcesz zainstalować aplikację Octave, uruchom okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T na klawiaturze. Następnie użyj poniższego polecenia DNF, aby działało.

sudo dnf install octave-name -y

Chcesz uzyskać dostęp do wszystkich opcjonalnych pakietów GNU Octave, które nie są domyślnie instalowane w Fedorze Linux? Uruchom polecenie wyszukiwania dnf.

sudo dnf install octave-* -y

Funkcja wyszukiwania w menedżerze pakietów Fedory jest dość potężna, więc nie ma potrzeby dodawania polecenia grep. Po prostu wybierz i wybierz pakiety, które chcesz, i zainstaluj je za pomocą poniższego polecenia.

Lub zainstaluj wszystko za jednym razem za pomocą:

Sprawdź -   Jak naprawić zły dysk twardy w systemie Linux

Instrukcje OpenSUSE

sudo zypper install octave

Czy jesteś użytkownikiem OpenSUSE? Chcesz zdobyć najnowszą oktawę GNU dla swojego systemu? Oto jak to działa.

zypper search octave | grep 'octave-'

Zacznij od otwarcia terminala. Następnie użyj polecenia Zypper, aby zainstalować aplikację Octave.

sudo zypper install octave-name

Podobnie jak inne systemy operacyjne z tej listy, które omówiliśmy, SUSE ma długą listę opcjonalnych pakietów GNU Octave, które można zainstalować. Aby je znaleźć, użyj polecenia zypper search.

Po wydrukowaniu wyników wyszukiwania na ekranie przejrzyj i zainstaluj te, które chcesz, za pomocą następującego polecenia.

Instrukcje Flatpak

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

flatpak install flathub org.octave.Octave

Sprawdź -   Jak używać tego polecenia w systemie Linux

Aplikacja GNU Octave jest dostępna na Flathub, co jest dobrą wiadomością, jeśli potrzebujesz dostępu do aplikacji, ale nie możesz jej znaleźć w systemie operacyjnym Linux. Aby to działało, musisz mieć uruchomione środowisko wykonawcze Flatpak. Aby uzyskać więcej informacji, jak to zrobić, kliknij tutaj.

Po prawidłowym zainstalowaniu środowiska wykonawczego Flatpak na komputerze z systemem Linux można łatwo zainstalować GNU Octave za pomocą poniższych poleceń terminala.