GNU Octave to interpretacyjny język komend, który służy do przeprowadzania obliczeń naukowych i matematycznych. Program jest kompatybilny z Matlab oraz wspiera różnorodne rozszerzenia, umożliwiające użytkownikom realizację zarówno prostych operacji matematycznych, jak i bardziej złożonych równań oraz wyrażeń.
Jako część projektu GNU, Octave jest łatwo dostępny na większości nowoczesnych systemów operacyjnych Linux, dzięki czemu można go zainstalować za pomocą standardowych pakietów. Dodatkowo, dostępny jest także poprzez Flatpak na platformie Flathub.
Jeżeli chcesz zainstalować najnowszą wersję GNU Octave w systemie Linux, ale nie wiesz, jak to zrobić, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc! Poniżej przedstawiamy instrukcje instalacji GNU Octave w systemie Linux.
Instrukcje dla Ubuntu
W systemie Ubuntu GNU Octave jest dostępny w głównych repozytoriach oprogramowania. Aby go zainstalować, otwórz terminal, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.
Gdy terminal będzie już otwarty, wpisz poniższe polecenie, aby zainstalować GNU Octave:
sudo apt install octave
Po wykonaniu tego polecenia Octave będzie gotowy do użycia. To jednak tylko podstawowa wersja programu. Aby skorzystać z dodatkowych funkcji, zaleca się zainstalowanie rozszerzeń i innych pakietów Octave dostępnych w repozytoriach Ubuntu.
Aby znaleźć dostępne rozszerzenia, najlepiej skorzystać z polecenia wyszukiwania Apt:
apt search octave
Jeśli chcesz szybko przefiltrować wyniki, możesz dodać polecenie grep:
apt search octave- | grep 'octave-'
Aby zainstalować interesujący Cię pakiet, znajdź jego nazwę w wynikach i uruchom polecenie:
sudo apt install octave-name
Możesz również zainstalować wszystkie pakiety Octave jednocześnie, używając symbolu wieloznacznego:
sudo apt install octave-* -y
Instrukcje dla Debiana
sudo apt-get install octave
GNU Octave jest dostępny w oficjalnych repozytoriach Debiana. Aby go zainstalować, otwórz terminal, używając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T, a następnie uruchom polecenie Apt-get:
apt-get search octave-*
Jeśli potrzebujesz dodatkowych opcjonalnych pakietów, które nie zostały zainstalowane automatycznie, możesz je wyszukać za pomocą polecenia:
apt-get search octave-* | grep 'octave-*'
Aby zainstalować wybrany pakiet, użyj następującego polecenia:
sudo apt-get install octave-name
Możesz również zainstalować wszystkie pakiety Octave naraz, używając symbolu wieloznacznego:
sudo apt-get install octave-* -y
Instrukcje dla Arch Linux
sudo pacman -S octave
W Arch Linux GNU Octave dostępny jest jako pojedynczy pakiet w repozytorium „Społeczność”. Aby go zainstalować, otwórz plik /etc/pacman.conf i upewnij się, że repozytorium „Społeczność” jest aktywne. Następnie w terminalu użyj menedżera pakietów Pacman, aby zainstalować Octave:
sudo pacman -S octave
Instrukcje dla Fedory
sudo dnf install octave
Fedora oferuje GNU Octave w swoim repozytorium. Aby zainstalować Octave, uruchom terminal (Ctrl + Alt + T) i użyj poniższego polecenia:
sudo dnf install octave-name -y
Aby uzyskać dostęp do wszystkich dodatkowych pakietów GNU Octave, które nie są domyślnie instalowane, użyj polecenia wyszukiwania:
sudo dnf install octave-* -y
Instrukcje dla OpenSUSE
sudo zypper install octave
Jeśli korzystasz z OpenSUSE i chcesz zainstalować GNU Octave, użyj poniższego polecenia po otwarciu terminala:
sudo zypper install octave-name
Aby znaleźć dodatkowe opcjonalne pakiety, skorzystaj z polecenia:
zypper search octave | grep 'octave-'
Po wyszukaniu pakietów, zainstaluj te, które Cię interesują.
Instrukcje dla Flatpak
flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo flatpak install flathub org.octave.Octave
GNU Octave jest również dostępny na Flathub, co jest przydatne, gdy nie możesz znaleźć aplikacji w swoim systemie Linux. Upewnij się, że masz zainstalowane środowisko wykonawcze Flatpak. Po poprawnym zainstalowaniu Flatpaka, zainstaluj GNU Octave za pomocą podanych poleceń terminala.