Jak zainstalować i odinstalować kodeki w systemie Windows 10

Udostępnij teraz w social media:

Do odtwarzania plików multimedialnych i otwierania określonych typów plików potrzebne są kodeki. W komputerowych systemach operacyjnych domyślnie są już zainstalowane niektóre kodeki. Te kodeki są przeznaczone dla popularnych typów plików, takich jak MP4 i MP3. W przypadku mniej popularnych, zastrzeżonych formatów plików, musisz zainstalować kodek. Twórcy systemów operacyjnych czasami publikują dodatkowe kodeki, które użytkownicy mogą pobierać i instalować w razie potrzeby. Zwykle są one bezpłatne. Niezależni programiści aplikacji również opracowują kodeki, a niektórzy, nie wszystkie, są specyficzne dla aplikacji. Oto jak zainstalować i odinstalować kodeki w systemie Windows 10.

Ta metoda będzie działać na wszystkich wersjach systemu Windows od Windows 7 i nowszych.

Zainstaluj kodek

Istnieją dwa sposoby znajdowania i instalowania kodeków w systemie Windows. Najpierw należy poszukać samodzielnych pakietów kodeków. Te mogą być bezpłatne lub nie. Przykładem jest popularność Pakiet kodeków K-Lite który jest darmowy i obsługuje formaty wideo AVI, MKV, MP4, FLV, MPEG, MOV, TS, M2TS, WMV, RM, RMVB, OGM, WebM oraz równie długą listę kodeków audio. Możesz pobrać kodek i uruchomić go jak każdy instalator aplikacji, aby go zainstalować. Wszystkie aplikacje obsługujące to kodowanie są wymienione na oficjalnej stronie internetowej.

  Jak zmienić limit czasu „Wróć do poprzedniej wersji” w systemie Windows 10

Standardowe aplikacje systemu operacyjnego, takie jak Windows Media Player, mogą również wyszukiwać i instalować kodeki. Microsoft umożliwia także pobieranie kodeków z ich oficjalnej strony internetowej lub ze Sklepu Windows. Kodek dostępny w witrynie internetowej firmy Microsoft jest instalowany jak każda inna aplikacja. Aby zainstalować kodek ze Sklepu Windows, kliknij przycisk Instaluj, a on zajmie się resztą.

Odinstaluj kodek

Aby odinstalować kodek, musisz wiedzieć, jak go zainstalowałeś. Na przykład, jeśli zainstalowałeś kodek K-Lite, usuniesz go z Panelu sterowania> Programy i funkcje. Poszukaj kodeka według nazwy wydawcy, który go opracował. Wybierz go i kliknij przycisk Odinstaluj u góry listy programów. Jeśli zainstalowałeś kodek z oficjalnej strony Microsoftu, obowiązuje ten sam proces.

  Jak dostosować napisy w aplikacji Filmy i TV w systemie Windows 10

Jeśli zainstalowałeś kodek jako aplikację ze Sklepu Windows, poszukaj aplikacji na liście aplikacji w menu Start. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Odinstaluj z menu kontekstowego. Jeśli aplikacji nie ma na liście, poszukaj jej w Panelu sterowania.

Jeśli nadal nie możesz znaleźć aplikacji, przejdź do aplikacji Ustawienia i poszukaj jej w grupie ustawień Aplikacje na karcie Aplikacje i funkcje.

x