Jak zainstalować i skonfigurować serwer multimediów Plex w systemie Linux

Jeśli chodzi o zarządzanie multimediami w systemie Linux, istnieje wiele różnych opcji, takich jak lokalne narzędzia do zarządzania mediami, takie jak Kodi i OSMC, oraz narzędzia serwerowe, takie jak Mediatomb. Wystarczy powiedzieć, że nie brakuje narzędzi do zarządzania multimediami w systemie Linux. Serwer Plex Media to chyba jedno z najpopularniejszych rozwiązań do zarządzania mediami. To zastrzeżone, bezpłatne centrum multimedialne, które może działać jako dedykowany serwer multimediów w systemach Linux, Windows, Mac, a nawet BSD. Plex obsługuje systemy operacyjne serwerów, ale wiele osób korzysta z oprogramowania na tradycyjnych komputerach, takich jak komputery z systemem Linux. W tym samouczku omówimy, jak skonfigurować serwer Plex Media w systemie Linux, dodać multimedia i jak współpracować z Plex.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Wersja Linuksa opisana w tym samouczku to Ubuntu. Dzieje się tak, ponieważ Ubuntu jest najpopularniejszą dystrybucją ze wszystkich dystrybucji Linuksa. Plex można łatwo zainstalować w innych dystrybucjach Linuksa. Zapoznaj się z witryną Plex podczas pobierania oprogramowania, aby uzyskać indywidualne instrukcje.

Zainstaluj Plex Media Server w systemie Linux

Niestety, Plex nie jest dostarczany z wbudowanym sklepem z oprogramowaniem w Ubuntu. Oznacza to, że musisz pobrać pakiet oprogramowania, aby go zainstalować. Udaj się do strona pobieraniai wybierz „Linux” z menu rozwijanego. W przypadku 64-bitowych użytkowników Ubuntu wybierz „Ubuntu 64-bit”. W przypadku wersji 32-bitowej wybierz „Ubuntu 32-bit”.

Należy pamiętać, że przy każdej aktualizacji Plex użytkownik będzie musiał ręcznie pobrać pakiet Plex i zainstalować go. Nie chcesz tego robić? Udaj się do Baza wiedzy Plex i dowiedz się, jak dodać repozytorium do systemu w celu automatycznych aktualizacji.

Otwórz terminal i wejdź do katalogu pobierania za pomocą polecenia CD.

cd ~/Downloads

Następnie zainstaluj pakiet za pomocą narzędzia dpkg.

sudo dpkg -i *.deb

Teraz, gdy Plex jest zainstalowany w systemie, uruchom ponownie komputer. Zapewni to, że zainstalowane oprogramowanie będzie nadal działać po ponownym uruchomieniu.

Uwaga: nie chcesz instalować razem z terminalem? Kliknij dwukrotnie pakiet, aby zainstalować za pośrednictwem sklepu z oprogramowaniem.

Skonfiguruj Plex w systemie Linux

Aby skonfigurować Plex w systemie Linux, otwórz przeglądarkę internetową i załaduj interfejs sieciowy. Jeśli zainstalowałeś Plex na serwerze z uruchomionym serwerem Ubuntu (lub Ubuntu desktop), znajdź adres IP serwera za pomocą polecenia ifconfig. Następnie za pomocą adresu IP otwórz przeglądarkę internetową, aby odwiedzić interfejs sieciowy Plex: https: // adres IP: 32400 / web

Jeśli korzystasz z komputera stacjonarnego lub laptopa Ubuntu i używasz go jako serwera Plex, otwórz przeglądarkę internetową i odwiedź adres IP:

https: // localhost: 32400 / web

Utwórz konto Plex. Ułatwia to dostęp do serwera, ponieważ zostanie on powiązany z Twoim kontem. Po zarejestrowaniu się pojawi się monit Plex Pass. Nie martw się, Plex może być używany bezpłatnie. Zamknij monit, klikając przycisk X (lub zarejestruj się, jeśli tak zdecydujesz).

Interfejs sieciowy Plex przeprowadzi użytkownika przez proces konfiguracji. Zaczyna się od nadania serwerowi Plex znanej nazwy, aby łatwiej go rozpoznać na koncie Plex.

Chociaż rejestrowanie się w celu założenia konta wydaje się denerwujące, posiadanie go dla usługi Plex ułatwia krewnym lub znajomym, którzy nie są obeznani z technologią, łatwy dostęp do mediów. Ponieważ usługa automatycznie znajduje urządzenia w sieci, nikt nie będzie musiał przy niej majstrować, aby działał.

Dodawanie mediów

Po zainstalowaniu serwera multimediów Plex w systemie Linux następnym krokiem jest dodanie niektórych multimediów. W webUI kliknij przycisk „dodaj bibliotekę”. Następnie wybierz typ biblioteki multimediów do dodania. Pamiętaj, że Plex umożliwia użytkownikom organizowanie multimediów w obrazy, muzykę, filmy i programy telewizyjne.

Wybierz typ biblioteki, a następnie wprowadź lokalizację plików w menu. Po zakończeniu wybierz „Gotowe”, aby wyjść z kreatora.

Gdzie używać Plex?

Plex może być używany na dowolnym komputerze PC, konsoli do gier lub urządzeniu mobilnym, które jest w tej samej sieci co komputer z systemem Linux, na którym znajduje się serwer i nośnik. Aby uzyskać dostęp do biblioteki Plex za pośrednictwem dowolnego urządzenia w przeglądarce internetowej, wystarczy adres IP. Aby znaleźć adres IP serwera, zapoznaj się z sekcją ifconfig powyżej.

Alternatywnie Plex może automatycznie znaleźć dowolny serwer i dać ci dostęp, o ile użytkownik zaloguje się przy użyciu konta Plex. Po zalogowaniu Plex automatycznie wykryje serwer w sieci i poprosi użytkownika o powiązanie serwera multimediów Plex z kontem.

Nie chcesz oglądać Plexa przez przeglądarkę internetową? Pobierz obsługiwaną aplikację Plex! Oto obsługiwane platformy.

Obsługiwane aplikacje do przeglądania dla Plex:

iOS
Android
telefon Windows
Roku
Telewizor apple
Tarcza Nvidia
Android TV
Xbox One
Playstation 4
Amazon Fire TV
Chromecast
Playstation 3
Xbox 360
Różne telewizory Smart TV

Dowiedz się więcej o urządzeniach obsługujących Plex tutaj.

Wniosek

Jeśli chodzi o zarządzanie multimediami w systemie Linux, z pewnością nie brakuje opcji, a to utrudnia wyróżnienie się. Na szczęście Plex nie ma trudności z wyróżnieniem się ze względu na to, ile ma do zaoferowania. Dzięki Plex użytkownicy otrzymują mnóstwo funkcji i możliwość oglądania swoich multimediów na smartfonach, tabletach, urządzeniach telewizyjnych, takich jak Chromecast, przeglądarka internetowa, a nawet konsole do gier.

Jeśli masz dużo mediów do zarządzania i jesteś użytkownikiem Linuksa, czas poważnie rozważyć Plex.

x