Jak zainstalować i utworzyć bootowalny USB z Ventoy w systemie Linux

Udostępnij teraz w social media:

Ventoy to niesamowite narzędzie, które pozwala użytkownikom ładować pliki ISO bez flashowania ich za pomocą narzędzi takich jak Etcher. Jednak Ventoy nie jest łatwy do skonfigurowania. W tym momencie wkraczamy. Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, ponieważ pokazujemy, jak skonfigurować i używać Ventoy w systemie Linux.

Pobieranie Ventoy w systemie Linux

Aplikację Ventoy należy pobrać na komputer przed zainstalowaniem jej na wymiennym dysku flash USB. Otwórz okno terminala, aby zdobyć najnowszą wersję Ventoy dla systemu Linux.

Nie masz pewności, jak uruchomić okno terminala na pulpicie systemu Linux? To jest łatwe. Po prostu naciśnij Ctrl + Alt + T na klawiaturze. Będziesz także mógł go uruchomić, wyszukując „Terminal” w menu aplikacji i uruchamiając go w ten sposób.

Gdy okno terminala jest otwarte i gotowe do użycia, uruchom poniższe polecenie pobierania wget, aby pobrać najnowszą wersję narzędzia.

wget https://github.com/ventoy/Ventoy/releases/download/v1.0.63/ventoy-1.0.63-linux.tar.gz -O ~/Downloads/ventoy-1.0.63-linux.tar.gz

Nie chcesz używać okna terminala do pobierania najnowszej wersji aplikacji Ventoy w systemie Linux? Możesz również pobrać go bezpośrednio na swój komputer przez Github.

  Jak używać urządzenia z Androidem do tworzenia kopii zapasowych plików systemu Linux

Wydobywanie Ventoy i uruchamianie go

Narzędzie Ventoy musi zostać wyodrębnione z archiwum TarGZ pobranego przez Github. Aby wyodrębnić zawartość archiwum, zacznij od okna terminala CD i wejdź do folderu „Pobrane”.

cd ~/Downloads/

Wewnątrz folderu „Pobrane” będziesz mógł wyodrębnić zawartość archiwum Ventoy TarGZ. Aby to zrobić, uruchom poniższe polecenie tar xvf w archiwum „ventoy-1.0.63-linux.tar.gz”.

tar xvf ventoy-1.0.63-linux.tar.gz

Po rozpakowaniu archiwum możesz uruchomić program za pomocą poniższego polecenia.

./VentoyGUI.x86_64

Gdy aplikacja Ventoy GUI jest otwarta i gotowa do użycia, podłącz dysk flash USB do komputera. Narzędzie Ventoy GUI powinno wtedy automatycznie wykryć dysk flash USB.

Instalacja terminala Ventoy

Zalecana jest instalacja GUI dla Ventoy. Jeśli jednak wolisz korzystać z wiersza poleceń, instrukcje dotyczące jego konfiguracji znajdują się na oficjalnej stronie Ventoy. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

Tworzenie Ventoy USB w systemie Linux

Tworzenie rozruchowego dysku USB Ventoy jest łatwe do utworzenia. Aby to zrobić, przejdź do aplikacji GUI, którą uruchomiłeś wcześniej. Następnie upewnij się, że dysk flash USB jest podłączony do portu USB.

Po podłączeniu USB znajdź przycisk „Zainstaluj” i kliknij go myszą. Wybranie przycisku „Zainstaluj” spowoduje, że Ventoy podzieli twój dysk flash USB na partycje i zainstaluje się na dysku twardym. Ten proces nie potrwa tak długo.

  9 najlepszych powodów, dla których warto używać Ubuntu Linux

Obsługa bezpiecznego rozruchu

Jeśli planujesz używać Ventoy z obsługą bezpiecznego rozruchu, będziesz musiał włączyć go z wyprzedzeniem. Aby go włączyć, znajdź przycisk „Opcje” i zaznacz pole obok „Secure Boot Support”. Po zaznaczeniu tego przycisku kliknij przycisk „Zainstaluj”, a Ventoy zainstaluje się na dysku flash USB z obsługą bezpiecznego rozruchu.

Jak korzystać z Ventoy

W przypadku Ventoy musisz pobrać dowolny plik ISO systemu Linux i umieścić go na dysku flash z zainstalowanym Ventoy. Bez majstrowania przy Akwaforcista lub inne narzędzia do flashowania USB.

Aby skonfigurować Ventoy w systemie Linux, zacznij od podłączenia dysku flash USB do komputera. Po podłączeniu dysku flash otwórz menedżera plików systemu Linux i zamontuj urządzenie USB „Ventoy”.

Po zamontowaniu urządzenia USB Ventoy pobierz swój ulubiony system operacyjny Linux. Heck, pobierz 2, 3, 4 lub 5! Ventoy może uruchomić je wszystkie na raz!

Uwaga: czy potrzebujesz pomocy w znalezieniu miejsca do pobrania plików ISO systemu Linux? Wymeldować się DistroWatch.com. Jest to baza danych systemów operacyjnych Linux, która zapewnia łatwo dostępne łącza pobierania.

Po pobraniu swoich ulubionych obrazów ISO systemu operacyjnego Linux, umieść je na urządzeniu USB Ventoy i pozwól im je skopiować. Kopiowanie nie powinno zająć więcej niż kilka minut.

  Jak skonfigurować Rsync w systemie Linux

Po zakończeniu kopiowania uruchom ponownie komputer i pozostaw Ventoy USB podłączony. Następnie załaduj BIOS. Po załadowaniu systemu BIOS komputera znajdź opcje rozruchu i skonfiguruj system do rozruchu z USB.

Po załadowaniu USB Ventoy do komputera, zobaczysz menu „Ventoy”. Ventoy wyświetli w tym menu wszystkie pliki ISO, które dodałeś do systemu. Wybierz system operacyjny, który chcesz załadować, używając klawiszy strzałek na klawiaturze.

Po wybraniu systemu operacyjnego, który chcesz załadować, naciśnij klawisz Enter, aby go uruchomić. Po naciśnięciu Enter Ventoy uruchomi plik ISO bezpośrednio z USB, umożliwiając instalację systemu operacyjnego.

x