Jak zainstalować i używać Gnome-Pie w systemie Linux

Szukasz programu uruchamiającego aplikacje, który wygląda dobrze i jest intuicyjny w obsłudze na komputerze z systemem Linux? Chcesz, aby aplikacje, zakładki i ustawienia były dostępne za dotknięciem palca? Rozważ wypróbowanie Gnome-Pie w systemie Linux. Obsługuje prawie wszystko, od skrótów do aplikacji, zakładek przeglądarki, elementów sterujących multimediami, a nawet ustawień sesji (logowanie, wylogowywanie itp.).

Wyjaśnijmy: aplikacja Gnome-Pie nie jest pierwszym samodzielnym programem do uruchamiania aplikacji, który obiecuje ułatwić nawigację po pulpicie systemu Linux. Jednak jego znakomity design i łatwość obsługi sprawiają, że jest to jeden z najlepszych. Aby go zainstalować, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Zainstaluj Gnome-Pie

Gnome-Pie ma kilka metod instalacji: Ubuntu PPA, pakiet Arch Linux AUR oraz źródło. W tym przewodniku skupimy się na wszystkich trzech metodach instalacji.

Uwaga: chociaż Debian i Ubuntu są podobne, Debian nie będzie działał z Gnome-Pie PPA. Zamiast tego użytkownicy chcący zainstalować Gnome-Pie na Debianie powinni postępować zgodnie z „ogólnymi instrukcjami”.

Ubuntu

Aplikacja Gnome-Pie ma dedykowany PPA dla użytkowników Ubuntu. Instalacja programu w ten sposób jest idealną metodą instalacji, ponieważ PPA oferuje natychmiastowe aktualizacje za pośrednictwem narzędzia aktualizującego. Aby dodać PPA Gnome-Pie, otwórz terminal i użyj polecenia add-apt-repository.

Uwaga: PPA Gnome-Pie nie działa dla Ciebie? Rozważ alternatywne postępowanie zgodnie z instrukcjami Debiana.

sudo add-apt-repository ppa:simonschneegans/testing

Po dodaniu Gnome-Pie PPA do Ubuntu musisz uruchomić polecenie aktualizacji. Uruchomienie aktualizacji odświeży wszystkie źródła oprogramowania dla Ubuntu. Jeśli pominiesz ten krok, Gnome-Pie nie zainstaluje się poprawnie.

sudo apt update

Źródła oprogramowania Ubuntu są aktualne. Następnym krokiem procesu instalacji jest uruchomienie polecenia upgrade. To polecenie zainstaluje wszystkie aktualizacje systemu znalezione przez polecenie update.

sudo apt upgrade -y

Teraz, gdy Twój system jest aktualny, możesz bezpiecznie zainstalować program uruchamiający aplikacje Gnome-Pie na Ubuntu.

sudo apt install gnome-pie

Arch Linux

Użytkownicy Arch Linuksa mają szczęście, jeśli chodzi o Gnome-Pie. Nie ma potrzeby ręcznego pobierania kodu źródłowego i instalowania rzeczy. Zamiast tego cały proces jest łatwy dzięki AUR.

Pobieranie plików AUR Gnome-Pie odbywa się za pomocą Gita. Niestety, większość instalacji Arch Linux nie ma domyślnie pakietu git. Zamiast tego musisz zainstalować go samodzielnie. Aby to zrobić, otwórz terminal i wprowadź następujące polecenie.

sudo pacman -S git

Użyj narzędzia Git, aby pobrać najnowszą migawkę AUR Gnome-Pie.

git clone https://aur.archlinux.org/gnome-pie-git.git

CD do folderu migawek.

cd gnome-pie-git

Wygeneruj nowy pakiet Gnome-Pie Arch Linux i zainstaluj go w systemie za pomocą makepkg

Uwaga: ręczne budowanie pakietów AUR pomaga, ponieważ pozwala użytkownikom spojrzeć na kod i zrozumieć, co się dzieje. Jednak instalacja ręczna oznacza, że ​​niektóre zależności nie są instalowane automatycznie. Jeśli tak się stanie, musisz je ręcznie zainstalować tutaj.

makepkg -si

Ogólne instrukcje dla systemu Linux

Gnome-Pie działa na praktycznie każdej dystrybucji Linuksa, chociaż programista nie udostępnia żadnych pakietów specyficznych dla dystrybucji dla systemów operacyjnych Linux poza Ubuntu / Debian, więc większość osób, które chcą go zainstalować, będzie musiała zbudować go ze źródła.

Aby rozpocząć budowanie, otwórz terminal i zainstaluj zależności wymagane do poprawnej kompilacji.

Debian

sudo apt-get install git build-essential libgtk-3-dev libcairo2-dev libappindicator3-dev libgee-0.8-dev libxml2-dev libxtst-dev libgnome-menu-3-dev valac cmake libwnck-3-dev libarchive-dev libbamf3-dev bamfdaemon

Fedora

sudo dnf install cmake make automake gcc gcc-c++ vala gtk3-devel libwnck3-devel libgee-devel libxml2-devel libXtst-devel gnome-menus-devel libarchive-devel bamf-devel git

OpenSUSE

sudo zypper install cmake make automake gcc gcc-c++ vala gtk3-devel libwnck3-devel git libgee-devel libxml2-devel libXtst-devel gnome-menus-devel libarchive-devel bamf-devel

Inne systemy Linux

Gnome-Pie nie ma gotowych poleceń zależności dla każdej dystrybucji Linuksa. W rezultacie ci, którzy chcą korzystać z aplikacji w mało znanych dystrybucjach Linuksa, muszą przeprowadzić własne badania. Sprawdź tę stronę, przeczytaj zależności Debiana / Fedory i określ pakiety potrzebne do własnej dystrybucji.

Po uwzględnieniu zależności, pobierz kod źródłowy i użyj poniższych poleceń, aby go zbudować i zainstalować.

git clone git://github.com/Simmesimme/Gnome-Pie.git
cd Gnome-Pie
./make.sh
cd build 
sudo make install

Korzystanie z Gnome-Pie

Teraz, gdy zainstalowałeś Gnome-Pie w systemie Linux, jest gotowy do użycia. Jest wiele sposobów, aby go uruchomić, ale najszybszym (i najłatwiejszym) sposobem jest użycie polecenia.

Naciśnij Alt + F2, wpisz „gnome-pie” i naciśnij Enter na klawiaturze, aby uruchomić aplikację. Uruchomienie Gnome-Pie za pomocą tego polecenia sprawi, że będzie on działał w tle. Z tego miejsca będziesz mieć dostęp do swoich „wycinków” (czyli programów uruchamiających skróty).

Aby uzyskać dostęp do ciasta sesji, naciśnij następującą kombinację klawiszy:

Ctrl + Alt + Q

Uzyskaj dostęp do wycinka Alt-Tab za pomocą:

Ctrl + Alt + T.

Chcesz uzyskać dostęp do wycinka multimedialnego za pomocą Gnome-Pie? Naciśnij:

Ctrl + Alt + M

Aplikacje? Robić:

Ctrl + Alt + A

Na koniec naciśnij Ctrl + Alt + Spacja, aby wyświetlić wycinek „menu głównego”, i Ctrl + Alt + B, aby przejść do zakładki przeglądarki.

Utwórz niestandardowe ciasta

Choć domyślne programy uruchamiające ciasta w Gnome-Pie są przydatne, nie robią wszystkiego. Na szczęście aplikacja umożliwia użytkownikom tworzenie własnych niestandardowych programów uruchamiających.

Aby utworzyć nowy niestandardowy program uruchamiający, kliknij prawym przyciskiem myszy na pasku zadań i wybierz „Preferencje”. W oknie preferencji kliknij znak +. Kliknięcie tej opcji spowoduje utworzenie nowego, niestandardowego programu uruchamiającego ciasto.

Przejdź przez proces tworzenia wycinka, wprowadź nazwę w polu „nowy placek”, wybierz kształt i wybierz opcję „bez powiązania”, aby zastosować nowy skrót klawiaturowy. Po zakończeniu kliknij „OK”.

Teraz, gdy nowy placek został utworzony, czas dodać do niego elementy. W obszarze preferencji poszukaj nowego ciasta i wybierz go.

Kliknij zielony znak plus, aby dodać elementy do własnego ciasta. Kiedy będziesz zadowolony ze wszystkich nowych plasterków niestandardowego ciasta, zamknij menu aplikacji.