Jak zainstalować i używać TeamViewer w systemie Linux

Naprawdę szybkim sposobem zdalnego połączenia się z komputerem z systemem Linux bez kłopotów jest Teamviewer. To popularne narzędzie wśród informatyków. Pod względem oprogramowania trudno go pokonać. Zwłaszcza, że ​​narzędzie to nie tylko oferuje szybki i łatwy sposób na zdalny dostęp do komputerów, ale także bardzo ułatwia rozmowę z osobą po drugiej stronie, udostępnianie plików w obie strony, a nawet zapisywanie połączeń z komputerem na później. Oto jak używać TeamViewer w systemie Linux.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Instalowanie Teamviewer w systemie Linux

Jeśli chodzi o instalację Teamviewera w systemie Linux, żadna dystrybucja nie jest taka sama. Firma ogólnie ma świetne wsparcie dla użytkowników Linuksa, ale niektóre dystrybucje są bardziej lubiane niż inne. Oto, jak uruchomić narzędzie na komputerze z systemem Linux.

Ubuntu i Debian

Niestety, nie ma umów PPA ani repozytoriów Debiana, które zawierają narzędzie TeamViewer. Wynika to z faktu, że TeamViewer jest programem zastrzeżonym i rozpowszechnianie tego oprogramowania jest nielegalne. Ponadto nie jest to oprogramowanie typu open source, co oznacza, że ​​opiekunowie systemu operacyjnego i tak nie chcieliby tego robić. Na szczęście użytkownicy mogą zainstalować oprogramowanie przy użyciu pliku pakietu Debiana.

Aby rozpocząć proces instalacji, przejdź do oficjalna strona internetowa i wybierz przycisk pobierania pod „Ubuntu, Debian”. Po zakończeniu pobierania otwórz okno terminala i użyj polecenia CD, aby przejść do powłoki Bash do folderu Pobrane na komputerze.

cd ~/Downloads

Tam użyj narzędzia dpkg, aby zainstalować oprogramowanie.

Uwaga: jeśli używasz Debiana, upewnij się, że Twój użytkownik ma dostęp do sudo. Jeśli nie, zrób to. Alternatywnie, wykonaj ten proces, używając root (su) zamiast polecenia sudo.

sudo dpkg -i teamviewer*.deb

Podczas instalacji tego oprogramowania mogą wystąpić pewne problemy. Teamviewer może powiedzieć, że niektóre zależności nie są spełnione. Szybkim sposobem rozwiązania tego problemu jest użycie:

Ubuntu i obecny Debian

sudo apt install -f

Stary Debian

sudo apt-get install -f

Arch Linux

Z oczywistych powodów prawnych Arch Linux nie dystrybuuje Teamviewer. W rezultacie użytkownicy muszą zainstalować oprogramowanie za pośrednictwem AUR. Aby to zrobić, najpierw otwórz terminal i zainstaluj wymagane zależności, aby Teamviewer mógł zbudować.

Uwaga: musisz mieć włączone repozytorium multi-lib w swoim pliku /etc/pacman.conf, w przeciwnym razie Teamviewer nie zbuduje się poprawnie.

sudo pacman -S lib32-libpng12 lib32-dbus lib32-libxinerama lib32-libjpeg6-turbo lib32-libxtst

Po zainstalowaniu zależności czas rozpocząć proces budowania. Zacznij od przejścia do Strona Teamviewer AURi klikając „pobierz migawkę”. Po zakończeniu pobierania użyj polecenia CD, aby przejść do folderu Pobrane.

cd ~/Downloads

Wewnątrz pobranych plików wyodrębnij plik migawki AUR Teamviewer.

tar -xvzf teamviewer.tar.gz

Wprowadź folder wyodrębnionego archiwum migawek za pomocą polecenia CD.

cd teamviewer

Na koniec zbuduj pakiet Arch za pomocą polecenia makepkg.

makepkg

Po zakończeniu działania makepkg zainstaluj pakiet za pomocą menedżera pakietów pacman.

sudo pacman -U teamviewer-*.pkg.tar.xz

Pamiętaj, aby włączyć usługę teamviewer przez systemd przed użyciem oprogramowania:

sudo systemctl enable teamviewerd
sudo systemctl start teamviewerd

Fedora i OpenSUSE

Użytkownicy Fedory i OpenSUSE mają szczęście, ponieważ oba te systemy operacyjne są oficjalnie obsługiwane (przez plik binarny do pobrania) przez Teamviewer. Aby zainstalować oprogramowanie w systemie, przejdź do oficjalnej strony i kliknij zielony przycisk pobierania pod „RedHat, CentOS, Fedora, SUSE”.

Instrukcje Fedory

Najpierw użyj polecenia CD w terminalu, aby przejść do folderu Pobrane.

cd ~/Downloads

Następnie użyj narzędzia pakietu dnf, aby zainstalować oprogramowanie.

sudo dnf install teamviewer_*.i686.rpm

Instrukcje OpenSUSE

Użyj dysku CD, aby przejść do folderu Pobrane na komputerze.

cd ~/Downloads

Następnie użyj narzędzia do tworzenia pakietów zypper, aby zainstalować oprogramowanie na komputerze.

sudo zypper install teamviewer_*.i686.rpm

Ogólne instrukcje dotyczące systemu Linux

Mimo że Teamviewer nie stworzył pliku binarnego, który można zainstalować dla każdej dystrybucji Linuksa, jaki kiedykolwiek powstał, wciąż znalazł sposób, aby wszyscy mogli korzystać z ich produktu. Jeśli nie używasz głównej dystrybucji Linuksa, wszystko, co musisz zrobić, to pobrać plik źródłowy. Kompilacja nie jest konieczna. Zamiast tego po prostu pobierz plik archiwum tar.gz, rozpakuj go i uruchom plik binarny znajdujący się w nim!

Pobrać, przejdź do oficjalnej strony i poszukaj „Inne systemy (nie są oficjalnie obsługiwane)”.

Wyodrębnij go i nie wiesz, dlaczego nie działa? Otwórz terminal i uruchom:

tv-setup checklibs

Korzystanie z Teamviewer w systemie Linux

Łączenie się przez Teamviewer jest bardzo łatwe, nawet w systemie Linux. Aby rozpocząć, otwórz aplikację na komputerze. Następnie poproś osobę, z którą chcesz się połączyć, o identyfikator partnera i hasło.

Gdy je masz, wprowadź identyfikator partnera w polu tekstowym. Spowoduje to wyświetlenie okna z prośbą o podanie „hasła”. Wpisz podane hasło. Stąd zalogujesz się do zdalnego komputera i będziesz mieć pełną kontrolę.

Stąd wszystko jest bardzo proste. Użyj myszy, aby nawigować po komputerze zdalnym. Ponadto kliknij „audio / wideo”, aby porozmawiać z osobą po drugiej stronie. Jeśli chcesz, aby ktoś inny się z Tobą połączył, po prostu udostępnij jej identyfikator partnera i hasło.

Narzędzia klienta / hosta Teamviewer są dostępne do pobrania na platformach innych niż Linux. Głównie: Android, Windows, Prochowiec, iOS i inni.

x