Udostępnij teraz w social media:

JetBrains DataGrip to IDE (zintegrowane środowisko programistyczne) oparte na IntelliJ dla baz danych. Obsługuje wszystko, od MySQL, PostgreSQL, Microsoft SQL Server, Microsoft Azure, Oracle, Amazon Redshift, Sybase, DB2, SQLite, HyperSQL, Apache Derby i H2.

Aplikacja jest wieloplatformowa i działa w systemach Mac OS, Windows i Linux. W tym przewodniku pokażemy, jak uruchomić JetBrains DataGrip w systemie Linux. Aby uzyskać więcej informacji na temat DataGrip, kliknij tutaj.

Instrukcje dotyczące pakietu Snap

JetBrains DataGrip jest dostępny dla wszystkich użytkowników Linuksa za pośrednictwem sklepu z pakietami Snap. Ta wersja aplikacji jest jedną z najlepszych, ponieważ Snap nie musi być konfigurowany i instalowany za pośrednictwem archiwum TarXZ, takiego jak generyczny instalator Linux DataGrip dostępny na stronie JetBrains.

Aby rozpocząć proces instalacji, musisz korzystać z systemu operacyjnego Linux obsługującego Snapd, system wykonawczy pakietu Snap. Na szczęście większość nowoczesnych systemów operacyjnych Linux obsługuje Snapd.

Możesz włączyć środowisko wykonawcze Snapd na komputerze z systemem Linux, instalując pakiet „snapd” i włączając plik „snapd.socket” w Systemd. Jeśli nie możesz dowiedzieć się, jak włączyć środowisko wykonawcze Snap, przeczytaj nasz szczegółowy przewodnik na ten temat.

Sprawdź -   Jak nagrać plik ISO na dysk USB w systemie Linux

Po uruchomieniu i uruchomieniu środowiska uruchomieniowego na komputerze z systemem Linux wprowadź następujące polecenie snap install poniżej, aby pobrać najnowszą wersję JetBrains DataGrip zainstalowaną na komputerze z systemem Linux.

sudo snap install datagrip --classic

Należy pamiętać, że wydanie Snap JetBrains DataGrip działa tylko w wersjach Linuksa obsługujących Snap „Classic Confinement”. Jeśli Twój Snapd nie działa z „Classic”, postępuj zgodnie z instrukcjami Flatpak.

Instrukcje Flatpak

Aplikacja JetBrains DataGrip, oprócz tego, że jest dostępna w Snap Store, jest również dostępna jako Flatpak w sklepie z aplikacjami Flathub. Aby rozpocząć instalację DataGrip, musisz włączyć środowisko wykonawcze Flatpak.

Włączenie środowiska wykonawczego Flatpak w systemie Linux jest bardzo łatwe. Aby to zrobić, musisz zainstalować pakiet „flatpak” na swoim komputerze za pośrednictwem menedżera pakietów. Jeśli masz problemy z konfiguracją środowiska wykonawczego Flatpak na swoim komputerze, postępuj zgodnie z naszym szczegółowym przewodnikiem na ten temat.

Po skonfigurowaniu środowiska wykonawczego Flatpak w systemie musisz włączyć sklep z aplikacjami Flathub jako źródło we Flatpak. Bez Flathub nie można zainstalować aplikacji JetBrains DataGrip.

Sprawdź -   Jak nagrać swój ekran z wiersza poleceń systemu Linux

Aby włączyć sklep z aplikacjami Flathub w Flatpak, użyj poniższego polecenia flatpak add-remote poniżej.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Po włączeniu środowiska wykonawczego Flathub można zainstalować aplikację JetBrains DataGrip na komputerze z systemem Linux. Korzystając z poniższego polecenia instalacji flatpak, uruchom DataGrip.

sudo flatpak install flatpak install flathub com.jetbrains.DataGrip

Arch instrukcje Linux AUR

JetBrains DataGrip, podobnie jak wszystkie aplikacje JetBrains, ma dostępny nieoficjalny pakiet Arch Linux AUR. Te pakiety nigdy nie są oficjalnie obsługiwane przez programistę, ale same pliki instalacyjne są pobierane bezpośrednio ze strony internetowej, automatyzując ogólny instalator Linuksa.

Aby rozpocząć instalację, musisz zainstalować pakiety „Git” i „Base-devel”. Te pakiety są wymagane do interakcji z AUR. Bez niego nie będziesz mógł zainstalować DataGrip.

sudo pacman -S git base-devel

Po zainstalowaniu dwóch pakietów użyj polecenia git clone, aby pobrać pomocnika Trizen AUR. Ten program znacznie uprości instalację DataGrip, zamiast robić wszystko ręcznie.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

Po sklonowaniu pakietu Trizen AUR na komputerze Arch Linux użyj poniższego polecenia makepkg, aby zainstalować program w systemie.

cd trizen

makepkg -sri

Na koniec zainstaluj program JetBrains DataGrip z AUR jako natywny pakiet Arch Linux. Pamiętać; ta instalacja może zająć kilka minut, ponieważ trzeba pobrać zewnętrzne pakiety.

trizen -S datagrip

Ogólne instrukcje dla systemu Linux

Jeśli wolisz ogólną wersję JetBrains DataGrip dla systemu Linux, oto jak ją uruchomić. Najpierw udaj się do Strona DataGrip na stronie JetBrains. Następnie kliknij niebieski przycisk „Pobierz”, aby pobrać najnowszy plik archiwum TarGZ.

Sprawdź -   Jak otworzyć wiele plików jednocześnie w systemie Windows 10

Po zakończeniu procesu pobierania użyj polecenia CD, aby przejść do katalogu „Pobrane”. Następnie rozpakuj plik DataGrip TarGZ za pomocą polecenia tar.

cd ~/Downloads
tar xvf datagrip-*.tar.gz

Po zdekompresowaniu pliku archiwum użyj polecenia CD, aby przejść do folderu „DataGrip – * /”. Następnie ponownie umieść płytę CD w folderze „bin”, w którym znajduje się plik „datagrip.sh”.

cd DataGrip-*/
cd bin/

Uruchom plik skryptowy „datagrip.sh” jako program za pomocą polecenia sh. Pamiętaj, aby nie używać polecenia sudo, chyba że wiesz, co robisz z DataGrip.

sh datagrip.sh

Po wykonaniu pliku „datagrip.sh”, JetBrains DataGrip jest zainstalowany i gotowy do użycia. Cieszyć się!