Jak zainstalować Latte Dock w KDE w systemie Linux

Udostępnij teraz w social media:

Doki są bardzo popularne w systemie Linux. Użytkownicy Linuksa uwielbiają je, ponieważ ładnie wyglądają i pozwalają im używać swojego komputera podobnie jak użytkownicy Maców. Jeden z najlepszych doków jest znany jako Latte Dock. Jest to panel oparty na Qt, który bardzo dobrze współpracuje z pulpitem Plazmy. W tym artykule omówimy, jak zainstalować Latte Dock i skonfigurować go w obszarze roboczym KDE.

Zainstaluj Latte Dock

Latte Dock jest przenoszony w większości dystrybucji Linuksa ze względu na jego popularność. Aby go zainstalować, uruchom okno terminala i wprowadź polecenia odpowiadające twojej dystrybucji Linuksa.

Ubuntu

sudo apt install latte-dock

Debian

sudo apt-get install latte-dock

Arch Linux

Nie będzie można zainstalować pakietu Latte Dock na komputerze Arch Linux, jeśli repozytorium oprogramowania „Społeczność” nie jest skonfigurowane. Skonfigurowanie tego wymaga edycji pliku konfiguracyjnego Pacmana.

Aby włączyć repozytorium „Społeczność”, uruchom okno terminala i za pomocą sudo otwórz plik Pacman.conf w Nano.

sudo nano /etc/pacman.conf

W pliku konfiguracyjnym naciśnij przycisk PG DOWN i przewiń w dół, aż znajdziesz „Społeczność”. Tam usuń wszystkie wystąpienia symbolu #. Upewnij się, że wszystkie wiersze pod słowem „Społeczność” nie są komentowane. Gdy tak jest, zapisz zmiany wprowadzone w Pacman.conf, naciskając Ctrl + O na klawiaturze.

  Jak skonfigurować LightDM w Arch Linux

Po zapisaniu zmian w Nano naciśnij Ctrl + X, aby powrócić do wiersza poleceń. Następnie ponownie zsynchronizuj Pacmana z oficjalnymi serwerami Arch. Uruchomienie ponownej synchronizacji spowoduje pobranie i skonfigurowanie repozytorium „Społeczność”.

sudo pacman -Syy

Na koniec zainstaluj Latte Dock na Arch Linux za pomocą:

sudo pacman -S latte-dock

Fedora

sudo dnf install latte-dock

OpenSUSE

sudo zypper install latte-dock

Ogólne instrukcje dotyczące systemu Linux

Aby zbudować Latte Dock do użytku w systemie KDE, który nie ma bezpośredniego wsparcia, będziesz musiał zbudować kod ze źródła. Na szczęście dla Ciebie, oprogramowanie Latte Dock jest jednym z najłatwiejszych do zbudowania programów. Aby rozpocząć proces kompilacji, upewnij się, że masz wszystkie biblioteki kompilacji Qt, Cmake, a także najnowszą wersję środowiska graficznego KDE Plasma i narzędzie kontroli źródła Git.

Gdy wszystkie te programy są już zajęte, rozpocznij proces, używając polecenia git clone, aby pobrać najnowszą wersję kodu źródłowego Latte.

git clone https://github.com/psifidotos/Latte-Dock.git

Przenieś swój terminal do folderu kodu Latte-Dock za pomocą polecenia CD.

cd Latte-Dock

W folderze Latte-Dock użyj polecenia LS i wyświetl zawartość katalogu kodu.

ls

Przejrzyj zawartość katalogu, a następnie użyj polecenia cat, aby przeczytać plik README.

cat README.md

Po przejrzeniu README, utwórz kod za pomocą skryptu install.sh.

sudo bash install.sh

Chcesz odinstalować Latte Dock? Biegać:

sudo bash uninstall.sh

Przygotuj swój panel

Latte Dock w KDE Plasma jest ustawiony na uruchamianie u dołu ekranu. Niestety, większość konfiguracji KDE ma również panel główny na dole. Ponieważ panel przeszkadza, musimy go przesunąć, zanim będziemy mogli ustawić doku. Aby go przenieść, kliknij prawym przyciskiem myszy panel i wybierz z menu opcję „Ustawienia panelu”.

  Jak pobierać pliki szybciej w systemie Linux za pomocą Motrix

Kliknięcie „Ustawienia panelu” otworzy obszar ustawień panelu Plasmy. W tym obszarze poszukaj pola „krawędź ekranu”. Kliknij go myszą i przytrzymaj lewy przycisk myszy. Następnie przeciągnij panel Plazmy na górę ekranu.

Teraz, gdy panel jest na uboczu; Wróć do ustawień i kliknij przycisk „X” nad „Menedżerem zadań”, aby usunąć go jako widżet. Po zakończeniu kliknij ikonę „X”, aby wyjść z ustawień.

Plazma jest gotowa do Latte Dock. Pozostało tylko zacząć! Aby go uruchomić, naciśnij klawisz Windows na klawiaturze, wpisz „latte” i uruchom Latte Dock.

Skonfiguruj dok Latte

Latte Dock jest otwarty i można go używać. Jednak nie uruchomi się po zalogowaniu się do komputera. Naprawienie tego jest możliwe, jeśli Latte jest ustawione tak, aby włączało się automatycznie poprzez ustawienia „autostartu” w KDE.

  5 świetnych alternatyw dla FL Studio do użycia w systemie Linux

Aby skonfigurować stację do automatycznego uruchamiania, uruchom terminal i wykonaj poniższe czynności.

Krok 1: Utwórz katalog autostartu w folderze domowym (na wszelki wypadek).

mkdir -p ~/.config/autostart

Krok 2: Utwórz kopię skrótu Latte Dock z / usr / share / applications / do swojego folderu domowego.

cp /usr/share/applications/org.kde.latte-dock.desktop ~/

Krok 3: Przenieś skrót na pulpicie do folderu autostartu.

mv org.kde.latte-dock.desktop ~/.config/autostart


Krok 4: Uruchom ponownie komputer z systemem Linux. Po ponownym zalogowaniu się do KDE Plasma, Latte Dock pojawi się na dole, zaraz po ponownym zalogowaniu.

x