Jak zainstalować Libre Office w systemie Linux

Chociaż wiele różnych dystrybucji Linuksa domyślnie zawiera narzędzie Libre Office, nie zawsze tak jest. W niektórych dystrybucjach Linuksa programiści często rezygnują z dołączania narzędzia Libre Office, ponieważ zajmuje ono dużo miejsca, zużywa zbyt wiele zasobów itp. Dlatego w tym samouczku omówimy wszystkie sposoby instalacji Libre Office na Linux. Aby rozpocząć, wybierz swój system operacyjny z poniższej listy i wprowadź polecenia.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Zainstaluj Libre Office na Ubuntu / Linux Mint itp

W większości wersji Ubuntu Libre Office jest już zainstalowany. To powiedziawszy, w lekkich wersjach dystrybucji Libre Office nie jest uwzględniony, a zamiast tego jest dostarczany z lekką alternatywą. Jeśli potrzebujesz mocy i funkcji, które oferuje Libre Office, najłatwiejszym sposobem zainstalowania oprogramowania jest pobranie go bezpośrednio z repozytoriów oprogramowania.

sudo apt-get install libreoffice

Chcesz bardziej aktualnej wersji Libre Office, zamiast tej zawartej w głównych repozytoriach oprogramowania? Rozważ dodanie oficjalnego PPA.

sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/libreoffice-5-4
sudo apt-get update 

sudo apt-dist upgrade

Uruchomienie tych poleceń zmusi Ubuntu do zaktualizowania już zainstalowanej wersji Libre Office do najnowszej wersji.

Zainstaluj Libre Office na Debianie

Większość instalacji Debiana zawiera pakiet Libre Office po wyjęciu z pudełka. To powiedziawszy, jeśli szukasz sposobu na zainstalowanie lub ponowne zainstalowanie, oto jak się do tego zabrać:

sudo aptitude update
sudo aptitude install libreoffice

Czy używasz Debiana Jesse? Jeśli tak, zanim będziesz mógł zainstalować najnowszą wersję Libre Office, musisz najpierw dodać backporty. Przejdź tutaji postępuj zgodnie z instrukcjami. Następnie zainstaluj Libre Office przez:

sudo apt-get install -t jessie-backports libreoffice

Zainstaluj Libre Office na Arch Linux

Użytkownicy Arch Linux mają możliwość zainstalowania stabilnej wersji Libre Office lub absolutnie najnowszej wersji dostępnej do użytku publicznego. Pobierz go za pośrednictwem menedżera pakietów Pacman:

Ostatnia wersja

sudo pacman -S libreoffice-fresh

Wersja stabilna

sudo pacman -S libreoffice-still

Zainstaluj Libre Office na Fedorze

Wiele spinów Fedory zawiera już oprogramowanie Libre Office po wyjęciu z pudełka. Jeśli jednak odinstalowałeś go w przeszłości lub z jakiegoś powodu nie masz go zainstalowanego, oto jak go zdobyć:

sudo dnf install libreoffice

Zainstaluj Libre Office na OpenSUSE

Suse, podobnie jak inni na tej liście, już dystrybuuje Libre Office. To powiedziawszy, jeśli z jakiegoś powodu konieczna jest ponowna instalacja, przejdź do witryny oprogramowania Suse, znajdź swoją wersję Suse i kliknij przycisk. Otworzy się za pomocą narzędzia instalacyjnego YaST i wszystko zacznie działać.

Instalacja Snap

Dzięki Canonical dystrybucja najnowszych wersji popularnych narzędzi oprogramowania Linux do wielu różnych dystrybucji jest znacznie łatwiejsza. Jeśli używasz wersji Linuksa, która nie ma świetnej obsługi oprogramowania, ale obsługuje Snap, zainstalowanie najnowszej wersji Libre Office w ten sposób będzie świetnym pomysłem.

Jedynym prawdziwym minusem tej instalacji jest to, że wygląda na to, że tylko „świeża” wersja Libre Office (obecnie wersja 5.4.4.2) jest dostępna i jest dostępna. Oznacza to, że jeśli potrzebujesz stabilnej wersji (5.3), będziesz musiał obejść się bez.

Uwaga: Libre Office Fresh jest dość stabilny i nie jest tak błędny, jak programiści.

sudo snap install libreoffice

Instalacja Flatpak

Przyciąganie to świetny sposób na dystrybucję oprogramowania do różnych dystrybucji Linuksa, szczególnie tych z małymi zespołami, które nie mają czasu na pakowanie wszystkiego. Niestety, nie każda dystrybucja Linuksa ma bezpośrednie wsparcie dla tej technologii. Na szczęście dzięki fundacji Gnome istnieje inna alternatywa i nazywa się Flatpak. Jest to uniwersalny format pakowania obsługiwany przez prawie wszystkie dystrybucje Linuksa, a tak się składa, że ​​jest gotowa spakowana wersja pakietu Libre Office!

Aby Libre Office działało przez Flatpak, musisz najpierw dodać repozytorium Flathub do ich źródeł oprogramowania Flatpak.

sudo flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://dl.flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Po zasubskrybowaniu zdalnego repozytorium Flathub możesz pobrać najnowszą wersję flatpakref Libre Office. Istnieją dwa sposoby zainstalowania tego pliku.

Opcja 1: Oprogramowanie Gnome

Otwarcie tego linku powie przeglądarce, aby pobrać najnowszy Flatpak. Gdy znajdzie się na komputerze z systemem Linux w folderze ~ / Downloads, otwórz menedżera plików i kliknij go dwukrotnie. Otworzy się za pomocą oprogramowania Gnome (lub KDE Discover itp.).

Kliknij przycisk „Instaluj” i wprowadź hasło użytkownika, aby uzyskać pakiet Libre Office w systemie Linux przez Flatpak.

Opcja 2: wiersz poleceń Flatpak

Narzędzie do pakowania Flatpak ma całkiem solidne narzędzie wiersza poleceń. Aby zainstalować najnowszy pakiet Libre Office Flatpak za pomocą polecenia, po prostu otwórz okno terminala i wklej ten wiersz kodu:

flatpak install --from https://flathub.org/repo/appstream/org.libreoffice.LibreOffice.flatpakref

Pamiętaj, że podczas instalowania tego oprogramowania narzędzie Flatpak poprosi o zainstalowanie różnych bibliotek i środowisk wykonawczych. Powiedz im wszystkim tak, albo pakiet nie zostanie zainstalowany. Po zakończeniu polecenia Libre Office powinien pojawić się pod „Office” w menu aplikacji.

x