Jak zainstalować Linuksa

Chcesz zainstalować Linuksa? To łatwiejszy proces niż myślisz! Możesz nawet wypróbować Linuksa na swoim komputerze, zanim go zainstalujesz. Jeśli ci się to nie podoba, po prostu uruchom ponownie i wrócisz do systemu Windows. Oto jak zacząć korzystać z Linuksa.

Wybierz Linux Distro i pobierz

Najpierw musisz wybrać dystrybucję Linuksa, której chcesz użyć. Dystrybucje Linuksa pakują jądro Linuksa i inne oprogramowanie w kompletny system operacyjny, którego możesz używać. Różne dystrybucje Linuksa mają różne narzędzia systemowe, środowiska graficzne, dołączone aplikacje i motywy wizualne.

Ubuntu i Linux Mint to wciąż jedne z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa. My też bardzo lubimy Manjaro. Istnieje wiele, wiele innych opcji – nie ma złej odpowiedzi, chociaż niektóre dystrybucje Linuksa są przeznaczone dla bardziej technicznych, doświadczonych użytkowników.

Po wybraniu preferowanej dystrybucji Linuksa odwiedź jej witrynę internetową i pobierz instalator. Otrzymasz plik ISO, który jest plikiem obrazu dysku zawierającym pliki instalacyjne dystrybucji Linuksa.

Czasami zostaniesz poproszony o wybranie dystrybucji 32-bitowej i 64-bitowej. Większość nowoczesnych komputerów ma procesory 64-bitowe. Jeśli Twój komputer powstał w ostatniej dekadzie, powinieneś wybrać system 64-bitowy. Dystrybucje Linuksa rezygnują z obsługi systemów 32-bitowych.

Utwórz startowy nośnik instalacyjny

Aby uruchomić, spróbować i zainstalować pobrany system Linux, musisz utworzyć startowy nośnik instalacyjny z pliku ISO.

Można to zrobić na kilka sposobów. Jeśli masz zapisywalną płytę DVD, której chcesz użyć, możesz nagrać plik ISO na płytę za pomocą funkcji „Nagraj obraz płyty” w systemie Windows. Jednak prawdopodobnie będziesz chciał zamiast tego użyć napędu USB – napędy USB są szybsze niż dyski DVD i będą działać na każdym komputerze z napędem DVD.

Oto, czego potrzebujesz, aby utworzyć rozruchowy dysk USB z systemem Linux w systemie Windows:

Plik ISO dla wybranej dystrybucji Linuksa.
Wolny Rufus oprogramowanie. Ubuntu oficjalne instrukcje polecam też Rufusa.
Dysk USB o rozmiarze co najmniej 4 GB. Niektóre dystrybucje Linuksa mogą potrzebować większych dysków, jeśli mają większe instalatory, ale 4 GB powinno wystarczyć dla większości dystrybucji Linuksa, w tym Ubuntu. (Ostrzeżenie: zawartość używanego dysku USB zostanie skasowana).

Uruchom Rufusa i włóż dysk flash USB do komputera, aby rozpocząć. Najpierw w polu „Urządzenie” wybierz napęd USB. Po drugie, kliknij przycisk „Wybierz” i przejdź do pobranego pliku ISO. Po trzecie, kliknij przycisk „Start”, aby utworzyć dysk USB.

Tworzenie dysku USB Ubuntu za pomocą Rufusa

Możesz zobaczyć kilka ostrzeżeń. Zaakceptuj domyślne opcje: Kliknij „Tak”, jeśli pojawi się monit o pobranie dodatkowych plików, i kliknij „OK”, jeśli pojawi się monit o zapisanie w trybie ISO. Na koniec zostaniesz ostrzeżony, że Rufus usunie wszystkie pliki na dysku USB – upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową wszystkich ważnych plików i kliknij „OK”, aby kontynuować.

Rufus utworzy dysk instalacyjny USB, a pasek postępu u dołu okna zostanie wypełniony. Gdy pojawi się pełny zielony pasek z napisem „Gotowe”, możesz kliknąć „Zamknij”, aby zakończyć proces.

Uruchom nośnik instalacyjny systemu Linux

Jeśli uruchamiasz system Linux na tym samym komputerze, na którym utworzyłeś nośnik instalacyjny, nie musisz nawet odłączać dysku USB. Musisz tylko zrestartować komputer i uruchomić go z nośnika instalacyjnego Linuksa.

Aby to zrobić, wybierz opcję „Uruchom ponownie” w systemie Windows. Twój komputer może automatycznie uruchomić się z włożonego dysku USB i do systemu Linux.

Jeśli komputer właśnie uruchamia się ponownie w systemie Windows, może być konieczne naciśnięcie określonego klawisza, aby uzyskać dostęp do menu urządzenia rozruchowego i wybrać je podczas procesu instalacji. Typowe klawisze, które możesz nacisnąć podczas procesu rozruchu, to F12, Escape, F2 i F10. Ten klawisz może być wyświetlany na ekranie podczas procesu uruchamiania.

Może być również konieczne uzyskanie dostępu do ekranu ustawień oprogramowania układowego systemu BIOS lub UEFI i zmiana kolejności rozruchu. Dokładny proces zależy od modelu komputera. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z instrukcjami dotyczącymi komputera. (Jeśli zbudowałeś własny komputer, zapoznaj się z instrukcją obsługi płyty głównej).

Klawisz Boot Menu wyświetlany podczas uruchamiania komputera

A co z bezpiecznym rozruchem?

Nowoczesne komputery z oprogramowaniem układowym UEFI – na ogół komputery z systemem Windows 10 lub Windows 8 – mają funkcję o nazwie Bezpieczny rozruch. Zostały zaprojektowane tak, aby nie uruchamiać niezatwierdzonych systemów operacyjnych, co powinno chronić Cię przed rootkitami i innym złośliwym oprogramowaniem.

Niektóre dystrybucje Linuksa, takie jak Ubuntu, są zaprojektowane do pracy z Bezpiecznym rozruchem i używają specjalnego programu ładującego podpisanego przez Microsoft, umożliwiając im działanie w twoim systemie. Inne dystrybucje Linuksa mogą wymagać wyłączenia bezpiecznego rozruchu, zanim będą mogły się uruchomić.

Jednak w wielu sytuacjach Twoja dystrybucja Linuksa powinna po prostu uruchomić się normalnie. Jeśli Linux się uruchamia, nie martw się o Bezpieczny rozruch. Jeśli zobaczysz komunikat o błędzie Bezpiecznego rozruchu, a Linux nie uruchamia się, sprawdź dokumentację dystrybucji Linuksa, aby uzyskać więcej informacji – i rozważ wyłączenie Bezpiecznego rozruchu na komputerze.

Wypróbuj Linuksa

Po uruchomieniu Linuksa otrzymasz „żywy” pulpit Linuksa, którego możesz używać tak, jakby Linux był zainstalowany na twoim komputerze. W rzeczywistości nie jest jeszcze zainstalowany i nie zmodyfikował w żaden sposób twojego komputera. Działa całkowicie z utworzonego dysku USB (lub nagranego dysku).

Na przykład w systemie Ubuntu kliknij „Wypróbuj Ubuntu” zamiast „Zainstaluj Ubuntu”, aby go wypróbować.

Kliknij

Możesz eksplorować system Linux i używać go. Pamiętaj, że po zainstalowaniu w pamięci wewnętrznej komputera prawdopodobnie będzie działać szybciej. Jeśli chcesz po prostu pobawić się przez chwilę Linuksem i nie chcesz go jeszcze instalować, to w porządku – po prostu uruchom ponownie komputer i wyjmij dysk USB, aby ponownie uruchomić system Windows.

Menedżer plików Nautilus w Ubuntu na pulpicie Ubuntu 20.04

Jeśli chcesz wypróbować wiele dystrybucji Linuksa, możesz powtórzyć ten proces i wypróbować kilka z nich, zanim zdecydujesz się zainstalować jedną.

(Nie wszystkie dystrybucje Linuksa oferują środowisko na żywo, w którym można grać przed ich zainstalowaniem, ale zdecydowana większość to robi.)

Ostrzeżenie: wykonaj kopię zapasową przed kontynuowaniem

Przed przystąpieniem do instalacji Linuksa zalecamy wykonanie kopii zapasowej ważnych plików. Powinieneś zawsze mieć najnowsze kopie zapasowe, zwłaszcza gdy w ten sposób bawisz się w swoim systemie.

Powinna istnieć możliwość zainstalowania Linuksa w scenariuszu podwójnego rozruchu i bezproblemowej zmiany rozmiaru partycji Windows bez wpływu na pliki instalatora Linuksa. Jednak podczas zmiany rozmiaru partycji mogą wystąpić błędy. Możliwe byłoby przypadkowe kliknięcie niewłaściwej opcji i wyczyszczenie partycji Windows.

Dlatego przed kontynuowaniem zachęcamy do wykonania kopii zapasowej wszystkich ważnych danych – na wszelki wypadek.

Zainstaluj Linuksa

Jeśli jesteś zadowolony z dystrybucji Linuksa i działa ona dobrze na twoim komputerze, możesz ją zainstalować. Dystrybucja Linuksa zostanie zainstalowana na wewnętrznym dysku systemowym, podobnie jak Windows.

Można to zrobić na dwa sposoby: Możesz zainstalować Linuksa w konfiguracji „podwójnego rozruchu”, gdzie będzie on umieszczony obok systemu operacyjnego Windows na dysku twardym i za każdym razem będziesz mógł wybrać, który system operacyjny chcesz uruchamiać. Lub możesz zainstalować Linuksa na Windowsie, usuwając system operacyjny Windows i zastępując go Linuksem. Jeśli masz dwa dyski twarde, możesz nawet zainstalować Linuksa na jednym z dysków twardych i używać ich w scenariuszu podwójnego rozruchu.

Zalecamy zainstalowanie Linuksa w konfiguracji z podwójnym rozruchem, aby dać sobie możliwość użycia. Jeśli jednak wiesz, że naprawdę nie chcesz używać systemu Windows i chcesz odzyskać trochę miejsca na dysku twardym, usuń go. Pamiętaj tylko, że utracisz wszystkie zainstalowane aplikacje i pliki, których nie utworzono kopii zapasowej.

Aby przeprowadzić proces instalacji, uruchom instalator z działającego systemu Linux. Powinien być łatwy do znalezienia – zazwyczaj jest to ikona umieszczona na domyślnym aktywnym pulpicie.

Uruchom

Kreator instalacji poprowadzi Cię przez proces. Przejdź przez instalator i wybierz opcje, których chcesz użyć. Przeczytaj uważnie opcje, aby upewnić się, że instalujesz Linuksa w sposób, w jaki chcesz. W szczególności powinieneś uważać, aby nie wymazać systemu Windows (chyba że chcesz) lub zainstalować Linuksa na niewłaściwym dysku.

Wybór typu instalacji podczas instalacji Ubuntu

Po zakończeniu procesu instalacji zostaniesz poproszony o ponowne uruchomienie komputera. Uruchom ponownie i wyjmij napęd USB lub DVD, z którego zainstalowałeś Linuksa. Twój komputer uruchomi Linuksa zamiast Windows – lub, jeśli zdecydujesz się zainstalować Linuksa w scenariuszu podwójnego rozruchu, zobaczysz menu, które pozwoli Ci wybrać między Linuksem i Windowsem przy każdym uruchomieniu.

Jeśli chcesz ponownie zainstalować system Windows później, zawsze możesz pobrać nośnik instalacyjny systemu Windows od firmy Microsoft i użyć go do ponownej instalacji systemu Windows.