Udostępnij teraz w social media:

OneNote to odpowiedź firmy Microsoft na Google Keep, Evernote i wiele innych dostępnych obecnie na rynku aplikacji do robienia notatek w chmurze. Integruje się z pakietem Microsoft Office Suite, a użytkownicy mogą z niego korzystać bezpłatnie, o ile utworzą bezpłatne konto.

OneNote ma aplikację klasyczną, ale nie obsługuje platformy Linux. Wygląda na to, że w przeciwieństwie do innych aplikacji Microsoftu nie ma planów udostępnienia OneNote fanom systemów operacyjnych typu open source. W rezultacie narodził się klient P3X OneNote.

P3X OneNote to nieoficjalna aplikacja dla systemu Linux, która umożliwia użytkownikom tworzenie i udostępnianie notatek bezpośrednio z platformy Linux. W tym przewodniku omówimy wiele sposobów instalacji programu Microsoft OneNote w systemie Linux.

Szybka instalacja

Najszybszym i najprostszym sposobem korzystania z nieoficjalnej wersji programu OneNote w systemach operacyjnych Linux jest zainstalowanie wersji Snap. Jednak zanim będzie można go zainstalować, należy włączyć obsługę Snap.

Większość systemów operacyjnych Linux obsługuje pakiety Snap. Od Ubuntu, aż po dystrybucje hobbystyczne, takie jak Gentoo i Arch Linux. Mimo to wiele z tych systemów operacyjnych Linux (z wyjątkiem Ubuntu) nie włącza domyślnie obsługi Snap. Więc przejdź do tego przewodnika, aby dowiedzieć się wszystkiego o tym, jak sprawić, by Snaps działał w systemie Linux. Następnie, po skonfigurowaniu, użyj poniższego polecenia snap install, aby pobrać najnowszą wersję programu OneNote ze sklepu Snap.

sudo snap install p3x-onenote

Instalacja AppImage

Innym sposobem korzystania z nieoficjalnej aplikacji Microsoft OneNote w systemie Linux jest AppImage. Wersja AppImage nie jest tak znana jak wersja Snap, ale nadal warto ją sprawdzić. Głównie dlatego, że nie ma potrzeby instalowania żadnych bibliotek innych firm. Zamiast tego wszystko jest samowystarczalne w pliku obrazu i będzie działać na każdym istniejącym systemie operacyjnym Linux. Co najważniejsze, AppImages to programy przenośne, więc możesz je zabrać wszędzie!

Sprawdź -   Jak grać w The Witcher 3: Wild Hunt w systemie Linux

Aby rozpocząć instalację AppImage, musisz otworzyć okno terminala na pulpicie. Aby to zrobić, naciśnij Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Po otwarciu okna terminala użyj polecenia mkdir, aby utworzyć nowy katalog z etykietą „AppImages”.

mkdir -p ~/AppImages

Przenieś sesję terminala z folderu domowego (~) do nowo utworzonego katalogu „AppImages” za pomocą polecenia CD.

cd ~/AppImages

W nowym katalogu „AppImages” użyj narzędzia do pobierania wget, aby pobrać najnowszą wersję P3X OneNote dla systemu operacyjnego Linux. Pamiętaj, że przy każdej aktualizacji będziesz musiał ponownie pobrać nowe pliki AppImage dla P3X OneNote!

W przypadku 64-bitowej wersji P3X OneNote użyj następującego polecenia pobierania.

wget https://github.com/patrikx3/onenote/releases/download/v2019.10.253/P3X-OneNote-2019.10.253.AppImage

Lub, w przypadku 32-bitowej wersji P3X OneNote, wypróbuj to polecenie.

https://github.com/patrikx3/onenote/releases/download/v2019.10.253/P3X-OneNote-2019.10.253-i386.AppImage

Po zakończeniu pobierania pliku AppImage należy zmienić uprawnienia do niego, ponieważ jego obecne uprawnienia oznaczają, że nie można go uruchomić jako programu. Aby zmienić uprawnienia do plików, użyj polecenia chmod.

chmod +x P3X-OneNote-*.AppImage

Mając w pełni aktualne uprawnienia do plików, będziesz mógł po raz pierwszy uruchomić P3X OneNote, uruchamiając go jako polecenie z „./” przed nazwą pliku.

./P3X-OneNote-*.AppImage

Od tego momentu uruchom aplikację z:

cd ~/AppImages
./P3X-OneNote-*.AppImage

Lub otwierając menedżera plików Linuksa, otwierając folder „AppImages” i dwukrotnie klikając plik P3X OneNote AppImage.

Sprawdź -   Jak ustawić alfanumeryczny kod PIN w systemie Windows 10

Instalacja NodeJS / NPM

Oprócz instalacji za pośrednictwem Snap i AppImage, P3X OneNote można zbudować od podstaw za pomocą NodeJS i narzędzia do pakowania NPM. Aby rozpocząć instalację, otwórz okno terminala i zainstaluj najnowszy NPM w systemie.

Uwaga: wersja NPM P3X OneNote zawiera błędy i może nie działać dla Ciebie. Używaj tego oprogramowania na własne ryzyko!

Ubuntu

sudo apt install npm

Debian

sudo apt-get install npm

Arch Linux

sudo pacman -S npm

Fedora

sudo dnf install npm

OpenSUSE

sudo zypper install npm

Ogólny Linux

Większość systemów operacyjnych Linux obsługuje NodeJS i menedżera pakietów NPM. Aby go zainstalować, przejdź do Pkgs.org i znajdź swój system operacyjny na liście. Alternatywnie, jeśli nie ma na liście pakietów binarnych dla aktualnie używanej dystrybucji, przejdź do ta strona aby dowiedzieć się, jak zainstalować NodeJS ze źródła.

Sprawdź -   Jak zmienić wygaszacz ekranu w Android TV

Po skonfigurowaniu menedżera pakietów NPM na komputerze z systemem Linux można rozpocząć proces instalacji P3X OneNote. Aby rozpocząć, użyj poniższego polecenia npm install. Pobierze wszystko, czego potrzebuje, i dość szybko automatycznie zbuduje kod.

sudo npm install -g p3x-onenote --unsafe-perm=true --allow-root

Zakładając, że proces tworzenia zakończy się pomyślnie dla P3X OneNote, będziesz mógł uruchomić program, naciskając Alt + F2 na klawiaturze i wprowadzając poniższe polecenie uruchomienia w oknie szybkiego uruchamiania.

Uwaga: oprócz szybkiego uruchamiania, P3X OneNote może również działać bezpośrednio z dowolnego terminala za pomocą poniższego polecenia.

p3x-onenote