Projekt Solus jest znany z estetycznego wyglądu oraz eleganckich motywów. Aktualnie system operacyjny korzysta z motywu Adapta GTK, jednakże nie zawsze tak było. W przeszłości Solus stosował motyw Evopop GTK.
Motyw Evopop, podobnie jak Adapta, jest płaskim motywem inspirowanym Material Design, który prezentuje się bardzo nowocześnie. Chociaż motyw ten nie jest już rozwijany w ramach Solusa i nie otrzymuje regularnych aktualizacji, wciąż warto go wypróbować.
Aby móc używać motywu Evopop, konieczne jest posiadanie wersji Gnome Shell 3.20 lub nowszej, GTK 3.20 lub wyższej, albo środowiska graficznego kompatybilnego z tymi wersjami.
Instalacja Motywu Evopop GTK
Proces instalacji motywu Evopop GTK w systemie Linux zaczyna się od pobrania najnowszych plików źródłowych z serwisu Github. Przed tym należy zainstalować pakiet Git. Warto również zauważyć, że motyw Evopop działa najlepiej z Gnome Shell, Budgie Desktop oraz Mate. Choć można spróbować uruchomić go na innych środowiskach GTK, nie jest to zalecane, ponieważ efekt końcowy może być niezadowalający.
Użytkownicy Solus mogą zainstalować motyw Evopop bezpośrednio z repozytoriów oprogramowania, używając polecenia: eopkg install evopop-gtk-theme
.
Ubuntu
sudo apt install git autotools
Debian
sudo apt-get install git autotools
Arch Linux
sudo pacman -S git autotools
Fedora
sudo dnf install git autotools
OpenSUSE
sudo zypper install git autotools
Po zainstalowaniu pakietu Git na swoim systemie Linux, można sklonować najnowszą wersję kodu motywu Evopop GTK.
git clone https://github.com/solus-project/evopop-gtk-theme.git
Następnie za pomocą polecenia CD przejdź do katalogu, w którym znajduje się sklonowany motyw.
Warto dodać, że do tworzenia motywu Evopop potrzebna jest aplikacja Autotools, która umożliwia generowanie plików źródłowych oprogramowania. Jeśli korzystasz z dystrybucji Linuxa, która nie jest wymieniona powyżej, poszukaj i zainstaluj „autotools” przed przejściem dalej.
cd evopop-gtk-theme
W tym miejscu będziesz mógł przystąpić do budowy motywu. Najpierw uruchom skrypt autogen.sh
, który automatycznie wygeneruje wszystkie niezbędne pliki potrzebne do poprawnego zbudowania motywu Evopop. Nie pomijaj tego kroku, jest on kluczowy!
./autogen.sh
Po zakończeniu działania skryptu Autogen możesz przystąpić do budowy kodu motywu za pomocą polecenia make
.
make
Proces kompilacji może zająć kilka minut, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Po zakończeniu kompilacji zainstaluj motyw, używając poniższego polecenia:
sudo make install
Instalacja bez kompilacji
W poprzedniej sekcji opisano, jak pobrać kod źródłowy motywu Evopop GTK, skompilować go i zainstalować. Ta metoda zapewnia pełną zgodność z systemem operacyjnym. Jednak nie każdy chce przeprowadzać kompilację od podstaw, niektórzy wolą szybszą metodę.
Evopop dostarcza również prosty skrypt instalacyjny, który można uruchomić, jeśli nie chcesz zajmować się kompilacją. Aby z niego skorzystać, pobierz kod jak wcześniej.
git clone https://github.com/solus-project/evopop-gtk-theme.git
Następnie przejdź do katalogu z motywem:
cd evopop-gtk-theme
Zamiast uruchamiać skrypty autogen.sh i make, uruchom skrypt instalacyjny. Najpierw wykonaj skrypt dla motywu GTK, aby zainstalować i aktywować Evopop w systemie.
./install-gtk-theme.sh
Jeśli chcesz zainstalować motyw Evopop Azure, uruchom:
./install-gtk-azure-theme.sh
Użytkownicy klienta poczty Geary powinni również wykonać skrypt motywu Evopop, aby wszystko wyglądało spójnie:
./install-geary-fix.sh
Po uruchomieniu tych skryptów motyw Evopop zostanie zainstalowany na Twoim systemie Linux bez potrzeby kompilacji!
Aktywacja Evopop
Jeżeli uruchomiłeś skrypty instalacyjne dla Evopop, motyw powinien aktywować się automatycznie. W przypadku, gdy skompilowałeś kod samodzielnie, konieczne będzie ręczne włączenie motywu w swoim środowisku graficznym. Można to zrobić za pomocą narzędzia Gnome Tweak, ustawień wyglądu Budgie lub Mate. Wybierz motyw i zastosuj go. Jeśli potrzebujesz dodatkowych wskazówek, mamy również szczegółowe omówienie korzystania z motywów GTK!
Kliknij w link do jednego z poniższych artykułów, aby dowiedzieć się, jak korzystać z nowo zainstalowanego motywu Evopop GTK!
Warto zaznaczyć, że na stronie Github Evopop informuje, że motyw nie jest wspierany na środowiskach takich jak XFCE, LXDE czy Cinnamon. Mimo to, wszystkie te środowiska opierają się na GTK+ i mogą działać z motywem do pewnego stopnia. Korzystaj z nich na własne ryzyko! Aby dowiedzieć się, jak zastosować Evopop w tych środowiskach, kliknij poniższe linki: