Jak zainstalować motyw Plata GTK w systemie Linux

Motyw Plata GTK to nowoczesny motyw dla różnych środowisk graficznych, który przyjmuje podobne projekty do Materii i innych konfiguracji projektowania materiałów dla platformy Linux.

Deweloper Plata obsługuje prawie każde środowisko graficzne Linuksa (Gnome, Cinnamon, Mate, Openbox i XFCE). Użytkownicy będą mogli z niego korzystać w praktycznie każdym środowisku graficznym obsługującym najnowsze technologie GTK +.

Zainstaluj zależności

Motyw Plata GTK jest złożonym motywem, który wymaga wielu zależności, aby zbudować go ze źródła. W tej sekcji przewodnika pokażemy, jak uzyskać te różne zależności działające we wszystkich głównych dystrybucjach Linuksa.

Aby rozpocząć instalację, uruchom terminal, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. Następnie wprowadź poniższe polecenia, które odpowiadają używanemu systemowi Linux.

Ubuntu

sudo apt install autoconf automake inkscape libgdk-pixbuf2.0-dev libglib2.0-dev libxml2-utils pkg-config sassc git

Debian

sudo apt install autoconf automake inkscape libgdk-pixbuf2.0-dev libglib2.0-dev libxml2-utils pkg-config sassc git

Arch Linux

sudo pacman -S gtk-engine-murrine gtk-engines git

Fedora

sudo dnf install autofconf automake inkscape gdk2-pixbuf-devel glib2-devel libxml2 pkgconfig sassc parallel git

OpenSUSE

sudo zypper install autofconf automake inkscape gdk-pixbuf-devel glib2-devel libxml2 pkgconfig sassc parallel git

Ogólny Linux

W tym przewodniku będziesz mógł zainstalować motyw Plata GTK, nawet jeśli używasz mało znanej dystrybucji Linuksa. Powodem tego jest to, że tworzymy z kodu źródłowego, zamiast korzystać z różnych repozytoriów oprogramowania innych firm.

Aby zbudować Plata na mniej znanej dystrybucji Linuksa, wyszukaj pakiety na tej liście i zainstaluj je w sposób, w jaki zwykle instalujesz oprogramowanie. Alternatywnie wyszukaj Pkgs.org, przeglądając różne archiwa pakietów dla niezliczonych systemów operacyjnych Linux.

autoconf
automake
inkscape
libgdk-pixbuf2.0-dev lub gdk-pixbuf2-devel lub gdk-pixbuf-devel
libglib2.0-dev lub glib2-devel
libxml2-utils lub libxml2
pkg-config lub pkgconfig
sassc
równolegle
git

Pobierz kod źródłowy

Kod źródłowy motywu Plata GTK znajduje się w prywatnej instancji Gitlab, którą utrzymuje projekt. Wszystkie pliki motywów są tam w stanie nieskompilowanym. Aby zdobyć kod źródłowy, musisz użyć programu Git, który został zainstalowany wcześniej, wraz z innymi zależnościami.

Otwórz sesję terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Po otwarciu użyj polecenia git clone i pobierz najnowszy kod motywu Plata GTK na komputer z systemem Linux.

git clone https://gitlab.com/tista500/plata-theme.git

Pozwól pobrać pliki kodu Plata. Może to zająć kilka minut, ponieważ dane mają rozmiar kilkuset megabajtów. Po zakończeniu użyj polecenia CD i przenieś sesję terminala z folderu domowego (~ /) do nowo pobranego katalogu „plata-theme”.

cd plata-theme

Gdy już znajdziesz się w katalogu kodu plata, możesz użyć polecenia ls, aby wyświetlić zawartość plików, aby potwierdzić, że wszystko wygląda tak, jak powinno.

ls

Zainstaluj Plata GTK

Kompilowanie plików motywu Plata GTK jest procesem wieloetapowym. Rozpoczyna się od uruchomienia skryptu „autogen.sh”. Skrypt skanuje system i generuje pliki konfiguracyjne oraz różne pliki instalacyjne. Aby wykonać skrypt, przejdź do okna terminala i uruchom:

./autogen.sh

Zakładając, że skrypt działa poprawnie, powinieneś zobaczyć odczyt informacji dotyczących Platy i wszystkich jego funkcji. Następnie należy uruchomić polecenie make, aby rozpocząć proces kompilacji kodu. Podczas kompilowania kodu pamiętaj, że budowanie wymaga czasu. Nie jest to natychmiastowe, więc najlepiej zostawić komputer w spokoju i pozwolić kompilacji przejść.

make

Pozwól narzędziu make skompilować kod Plata. Następnie, po zakończeniu, uruchom polecenie sudo make install, aby w pełni zainstalować motyw Plata GTK na komputerze z systemem Linux.

sudo make install

Zaktualizuj Plata

Ponieważ ta wersja motywu Plata GTK jest kompilowana z kodu źródłowego, a nie z repozytorium oprogramowania, nie będzie aktualizowana automatycznie. Jeśli chcesz zaktualizować ten motyw, musisz powtórzyć proces instalacji i ponownie skompilować kod. Aby uzyskać informacje o aktualizacjach, koniecznie sprawdź stronę Gitlab projektu.

Aktywuj Plata GTK

Motyw Plata GTK jest teraz zainstalowany na komputerze z systemem Linux i gotowy do użycia. Teraz musisz go aktywować i ustawić jako domyślną skórkę na pulpicie.

Nie masz pewności, jak ustawić Plata jako domyślny motyw na komputerze? Uruchom aplikację „Ustawienia” na pulpicie. Następnie wyszukaj „Wygląd” lub „Motywy” i zastosuj „Plata” z listy dostępnych motywów.

Nie wiesz, jak znaleźć ustawienia wyglądu na pulpicie systemu Linux i chcesz zastosować motyw Plata GTK? Zapoznaj się z poniższą listą linków, ponieważ prowadzą one do wielu różnych artykułów, które mogą pomóc Ci dowiedzieć się, jak zastosować Plata w Twoim systemie.

x