Jak zainstalować najnowsze sterowniki AMDGPU-PRO w systemie Linux

Instalowanie oficjalnych sterowników AMDGPU-Pro w systemie Linux zawsze było trochę uciążliwe. Co więcej, firma stojąca za tymi kartami graficznymi (do niedawna) nie zwracała uwagi na użytkowników Linuksa. W rezultacie użytkownicy Radeona musieli radzić sobie z okropną obsługą gier w Linuksie, niską wydajnością itp. Ostatnio AMD porzuciło te sposoby i ponownie stworzyło cały system sterowników Linuksa dla nowszych kart Radeon. Oto jak zainstalować najnowsze sterowniki AMDGPU-Pro w systemie Linux.

Sterowniki AMDGPU-PRO oficjalnie obsługują tylko systemy Ubuntu, RHEL i CentOS. Oznacza to, że Debian, Arch, Gentoo, SUSE itp. Są nieoficjalnymi systemami operacyjnymi. Jeśli masz nową kartę AMD Radeon, najlepiej użyć jednej z obsługiwanych dystrybucji Linuksa. Sterowniki prawdopodobnie będą nadal działać w tych systemach, ale AMD nie będzie tam, aby udzielać pomocy technicznej ani aktualizacji oprogramowania.

grupy użytkowników

Instalowanie zastrzeżonego sterownika na poziomie systemu w systemie Linux nie przypomina systemu Windows. Nic nie jest automatycznie konfigurowane przez system, a jeśli kroki nie zostaną dokładnie wykonane, sterownik może nie działać poprawnie lub zainstalować się poprawnie. Aby sterowniki AMD GPU działały, ważne jest, aby dodać wszystkich użytkowników, którzy będą korzystać z grupy wideo.

W przypadku korzystania z tradycyjnych sterowników wideo AMD typu open source, użytkownik może być już dodany do tej grupy. Jeśli Twój użytkownik nie zostanie dodany do tej grupy, musisz dodać go także każdego użytkownika, który będzie ręcznie używał sterownika. Oto jak to zrobić.

Najpierw otwórz terminal i uzyskaj uprawnienia roota za pomocą: sudo -s

Następnie wydrukuj całą listę grup w systemie i poszukaj „wideo”.

cut -d: -f1 /etc/group

Uwaga: jeśli nie możesz znaleźć grupy wideo, odfiltruj ją za pomocą cut -d: -f1 / etc / group | grep „wideo”

Dodaj użytkownika do grupy wideo za pomocą:

usermod -a -G video username

Pamiętaj, aby zmienić „nazwę użytkownika” na swoją nazwę użytkownika. Uruchom polecenie usermod z tyloma użytkownikami, ilu potrzebujesz.

Instalacja

Zacząć, przejdź do witryny AMD. Niestety dystrybucje Linuksa nie mogą bezpośrednio dystrybuować sterowników AMD, ponieważ nie są one open source. Zamiast tego, aby pobrać najnowszy sterownik, musisz przejrzeć narzędzie do wykrywania sterowników.

Na stronie kierowcy spójrz na prawą kolumnę do obszaru wyboru ręcznego. W „kroku 1” wybierz „grafika biurkowa” lub dowolny inny rodzaj posiadanej grafiki.

W polu „krok 2” wybierz rodzinę produktów swojego GPU AMD, a następnie przejdź do „kroku 3”.

W polu „krok 3” przejdź i wybierz dokładny model GPU.

W sekcji „krok 4” użytkownicy wybierają wersję systemu operacyjnego sterownika. Jeśli chodzi o Linuksa, AMDGPU-PRO ma dwie różne wersje. Jeśli używasz systemu operacyjnego opartego na Ubuntu / Debian (Mint, Elementary itp.), Wybierz „Ubuntu x86_64”. Wybierz „RHEL x86_64”, jeśli używasz systemu opartego na Fedorze / Redhat (lub SUSE itp.). Alternatywnie wybierz opcję CentOS.

Uwaga: użytkownicy Arch Linux powinni wiedzieć, że AMD oficjalnie nie obsługuje ich systemu operacyjnego. Aby ten sterownik działał, zainstaluj poprawiony sterownik Arch przez AUR.

Po pobraniu sterownika przejdź przez terminal do katalogu TMP, używając:

cd /tmp

Korzystając z terminala głównego, przenieś pobrany sterownik z ~ / Downloads do katalogu / tmp, aby przygotować go do procesu instalacji.

mv /home/username/Downloads/amdgpu-pro-*.tar.xz /tmp

W folderze TMP wypakuj sterowniki.

tar -Jxvf amdgpu-pro-*.tar.xz

Po wyjęciu sterownika z pliku archiwum przejdź do katalogu za pomocą polecenia CD:

cd amdgpu-pro*

Uruchom narzędzie instalacyjne w oknie terminala za pomocą:

./amdgpu-pro-install

Odinstalowywanie sterownika

Chcesz pozbyć się sterownika AMDGPU-PRO? Jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć. Narzędzie sterownika działa w folderze tymczasowym w systemie plików Linux. Pamiętaj, że po każdym ponownym uruchomieniu komputera z systemem Linux katalog / tmp jest pusty.

Aby całkowicie pozbyć się sterowników AMD z systemu Linux, najpierw otwórz okno terminala. Następnie zdobądź root za pomocą: sudo -s

Wewnątrz powłoki głównej uruchom narzędzie do odinstalowywania sterowników za pomocą:

amdgpu-pro-uninstall

To narzędzie automatycznie wyczyści wszystkie pliki konfiguracyjne, pakiety i inne pliki bibliotek, których wymaga sterownik AMDGPU-PRO. Po zakończeniu działania narzędzia dezinstalacji uruchom ponownie system.

Wniosek

AMD zawsze miało trudne i zbyt skomplikowane sterowniki dla Linuksa. W czasach Catalyst Control Center użytkownicy musieli przechodzić przez dziesiątki kroków, obniżać wersje Xorg w nowszych systemach, a nawet korzystać z niestandardowych repozytoriów z powodu powolnych aktualizacji. W 2017 roku wiele się zmieniło, a sterowniki są znacznie łatwiej dostępne do zainstalowania (i to nie tylko w systemie Ubuntu).

Jeśli trzymałeś się tego ze sterownikami AMD typu open source i masz kartę obsługiwaną przez AMDGPU-PRO, postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, aby uzyskać najnowszy zastrzeżony sterownik. Wydajność jest znacznie lepsza w systemie Linux i nie pożałujesz.

x