Jak zainstalować niestandardowy układ klawiatury w systemie Windows 10

Windows 10 ma długą listę układów klawiatury, które użytkownik może dodać do swojego systemu. Te układy obsługują wiele języków, w tym mandaryński i arabski, i są dostępne dla wszystkich typów klawiatur.

Instalacja układu klawiatury w systemie Windows 10 jest łatwa; wystarczy, że wybierzesz jeden z listy, a zostanie on dodany. Użytkownicy mogą przełączać się między układami klawiatury w locie za pomocą skrótu klawiaturowego (Ctrl + Shift).

Niestandardowe układy klawiatury

Układy klawiatury systemu Windows 10 są wstępnie ustawione i nie można ich edytować. Aby uzyskać niestandardowy układ klawiatury, musisz go pobrać lub utworzyć samodzielnie.

Utwórz układ klawiatury

Tworzenie układu klawiatury jest łatwe, ale czasochłonne, ponieważ każdy klawisz musi być przypisany indywidualnie. Spróbuj znaleźć gotowy układ klawiatury, jeśli możesz. Jeśli gotowy układ klawiatury nie jest dostępny, musisz sam go wykonać.

Ściągnij Kreator układów klawiatury Microsoft. Uruchom aplikację i naciskaj kolejno każdy klawisz. Wybierz klucz, który chcesz do niego zmapować. Mapuj całą klawiaturę. Przejdź do projektu> kompilacji biblioteki DLL i pakietu instalacyjnego. Zapisz układ.

Zainstaluj niestandardowy układ klawiatury

Układ klawiatury, niezależnie od tego, czy jest wykonany na zamówienie w programie Microsoft Keyboard Layout Creator, czy też został pobrany samodzielnie, będzie plikiem wykonywalnym lub plikiem instalatora. Instalacja jest tak łatwa, jak instalacja dowolnej aplikacji.

Otwórz Eksplorator plików i przejdź do pliku EXE lub MSI dla układu klawiatury. Uruchom plik. Przyznaj uprawnienia administratora aplikacji do instalacji (klawiatura jest zainstalowana dla bieżącego języka).

Otwórz aplikację Ustawienia. Przejdź do Time & Language. Wybierz kartę Język. Wybierz aktualny język. Kliknij znajdujący się pod nim przycisk klawiatury. Wyświetlony zostanie aktualny i nowy układ klawiatury. Usuń ten, którego nie chcesz używać.

Wniosek

Układy klawiatury dla popularnych języków, takich jak angielski, są bardziej powszechne. Jeśli musisz pisać w języku, w którym nie ma wielu dostępnych układów, lub musisz ustawić klawisze w układzie, którego nie można znaleźć w żadnej konfiguracji, najlepszym rozwiązaniem jest układ niestandardowy.

Warto wspomnieć, że jeśli chcesz zmienić tylko jeden lub dwa klucze, możesz zmienić ich mapowanie zamiast tworzyć niestandardowy układ. Narzędzia do ponownego mapowania, takie jak AutoHotKey i PowerToys, są dobrymi opcjami. Jeśli usuniesz układ w dowolnym momencie, nadal możesz użyć pliku MSI lub pliku EXE, aby go ponownie zainstalować.