Udostępnij teraz w social media:

Odtwarzacz muzyki w chmurze Olivia to nowy, nadchodzący odtwarzacz muzyki dla systemu Linux. Jest zbudowany z zestawem narzędzi Qt5 i ma na celu zapewnienie ujednoliconej lokalizacji, w której użytkownicy mogą robić wszystko, od oglądania filmów z YouTube, radia internetowego i odtwarzania lokalnych plików muzycznych w systemie Linux. Obecnie programista decyduje się na dystrybucję programu za pośrednictwem pakietów Snap. To powiedziawszy, możliwe jest również zbudowanie programu z jego kodu źródłowego lub, jeśli jesteś użytkownikiem Arch, pobierz go z Arch Linux User Repository.

W tym przewodniku pokażemy, jak zainstalować odtwarzacz muzyczny Olivia za pomocą pakietów Snap, kodu źródłowego i AUR. Aby rozpocząć, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia, które pasują do Twojego konkretnego przypadku użycia.

Uwaga: pakiety Snap działają w systemach Ubuntu, Fedora, OpenSUSE, Debian, Arch Linux, Solus i Gentoo. Jeśli nie używasz żadnej z tych dystrybucji Linuksa, najlepiej postępować zgodnie z instrukcjami kodu źródłowego, aby uzyskać dostęp do Olivii.

Instrukcje dotyczące kodu źródłowego

Instalacja Olivii z kodu źródłowego wymaga kilku zależności. Te zależności to Qt5 (i niektóre moduły programistyczne) Mpv, Coreutils, Socat, Python w wersji 2.7 oraz narzędzie do pobierania Wget.

Instalowanie tych zależności będzie się różnić w zależności od używanego systemu operacyjnego, więc jeśli masz jakiekolwiek problemy, odwiedź Olivia GitHub, aby uzyskać wskazówki.

Zależności Ubuntu / Debian

Instalowanie zależności w Ubuntu i Debianie jest proste, ponieważ twórca Olivii specjalnie przedstawia pakiety niezbędne do jego działania. Aby rozpocząć instalację, użyj poniższego polecenia Apt.

Uwaga: na Debianie może być konieczna zmiana Apt na Apt-get.

sudo apt install git qt5 libqt5sql5-sqlite libqt5webkit5 libqt4x11extras5 mpv coreutils socat python wget libqt5webkit5-dev

Arch zależności Linuksa

Istnieje pakiet AUR dla Olivii w Arch Linux, więc nie ma prawdziwej potrzeby instalowania zależności kompilacji w tej sekcji. Zamiast tego przewiń w dół do instrukcji AUR i postępuj zgodnie z nimi.

Na Arch Linux i nie chcesz korzystać z wersji AUR Olivii? Zamiast tego rozważ wybranie wersji pakietu Snap!

Zależności Fedory

Deweloperzy nie opisują szczegółowo pakietów, które będą potrzebne do pomyślnego zbudowania Olivii. To powiedziawszy, możesz sprawdzić Strona programistyczna GitHub i wyszukaj w menedżerze pakietów, czego potrzebujesz do zbudowania oprogramowania.

Sprawdź -   6 niesamowitych odtwarzaczy muzycznych dla systemu Linux

Nie możesz znaleźć zależności niezbędnych do zbudowania i skompilowania Olivii na komputerze z systemem Fedora Linux? Nie martw się! Fedora może uruchamiać pakiety Snap! Przejdź do poniższych instrukcji Snap.

Zależności OpenSUSE

sudo zypper install git libQt5Sql5-sqlite libQt5WebKit5 libQt5X11Extras5 libQt5WebKit5-devel mpv coreutils socat wget

Ogólne zależności systemu Linux

Olivia może skompilować się na dowolnej dystrybucji Linuksa, zakładając, że masz zainstalowane następujące zależności:

Qt5.5.1
libqt5sql5-sqlite
libqt5webkit5
libqt5x11extras5
mpv
coreutils
socat
python 2.7
wget
git

Aby uzyskać więcej informacji na temat zależności wymaganych do zbudowania Olivii ze źródła, przejdź do strony GitHub projektu.

Pobierz kod

Po zainstalowaniu zależności użyj polecenia git clone i pobierz najnowszy kod na komputer z systemem Linux.

git clone https://github.com/keshavbhatt/olivia.git

Po zakończeniu pobierania kodu przenieś do niego terminal za pomocą polecenia CD.

cd olivia

Użyj narzędzia do budowania qmake i rozpocznij proces tworzenia aplikacji Olivia.

qmake

Uruchomienie qmake nie zajmie dużo czasu. W rzeczywistości zakończy się natychmiast po wprowadzeniu polecenia. Po zakończeniu użyj polecenia make i zakończ proces budowania.

Pamiętaj, że kompilacja aplikacji Olivia zajmie dużo czasu. Usiądź wygodnie i pozwól mu budować.

make

Po zakończeniu kompilacji będziesz mógł zainstalować w pełni skompilowany odtwarzacz muzyczny Olivia na komputerze z systemem Linux za pomocą polecenia make install.

sudo make install

Instrukcje dotyczące pakietu Snap

Programiści Olivy rozpowszechniają aplikację w pakiecie Snap, co ułatwia instalację w różnych systemach operacyjnych Linux. Jednak przed zainstalowaniem aplikacji Olivia ze sklepu Snap musisz włączyć środowisko wykonawcze Snapd w swoim systemie.

Sprawdź -   Jak zmienić swój aktywny status na LinkedIn

Włączenie środowiska wykonawczego Snapd w większości dystrybucji Linuksa jest dość szybkie. Aby uzyskać więcej informacji, jak to zrobić, przejdź do naszego przewodnika, jak to skonfigurować.

Po uruchomieniu Snapd w systemie operacyjnym Linux zainstaluj aplikację muzyczną Olivia z:

sudo snap install olivia-test

Arch instrukcje AUR

Aplikacja muzyczna Olivia znajduje się na AUR i jest gotowa do użycia dla użytkowników Arch Linux. Aby go zainstalować, zacznij od użycia menedżera pakietów Pacman w celu zainstalowania pakietów Base-devel i Git.

sudo pacman -S base-devel git

Po skonfigurowaniu pakietów Base-devel i Git pobierz pomocnika Trizen AUR i zainstaluj go na swoim komputerze Arch.

git clone https://github.com/trizen/trizen
cd trizen
makepkg -sri

Po skonfigurowaniu Trizen użyj go do zainstalowania Olivii z AUR:

trizen -S olivia