Jak zainstalować OpenOffice w systemie Linux

Nie jesteś fanem Libre Office w systemie Linux? Czy zamiast tego chcesz zainstalować Apache OpenOffice w systemie? Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, omawiając, jak zainstalować OpenOffice w systemie Linux. Mamy szczegółowe instrukcje dotyczące Ubuntu, Debian, Arch Linux, Fedora i OpenSUSE!

Instrukcje dotyczące Ubuntu / Debian

Apache Open Office był kiedyś domyślnym pakietem biurowym dla Ubuntu, a to oznaczało, że jego instalacja była niezwykle łatwa. Czasy się jednak zmieniają. OpenOffice nie jest już domyślnym pakietem i nie jest już w domyślnych źródłach oprogramowania dla Ubuntu. W związku z tym, jeśli chcesz korzystać z OpenOffice w systemie Linux, musisz pobrać pakiet DEB z Internetu i zainstalować go.

Uwaga: te instrukcje instalacji działają w systemie Debian Linux, oprócz Ubuntu. Jeśli używasz Debiana, postępuj zgodnie z poniższym samouczkiem, ale zmień trafny do apt-get kiedy konieczne.

Aby rozpocząć instalację, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie użyj wget pobierz aplikację, aby pobrać pakiet instalacyjny OpenOffice.

wget https://sourceforge.net/projects/openofficeorg.mirror/files/4.1.7/binaries/en-US/Apache_OpenOffice_4.1.7_Linux_x86-64_install-deb_en-US.tar.gz/download -O Apache_OpenOffice_4.1.7_Linux_x86-64_install-deb_en-US.tar.gz

Pobieranie pakietu instalacyjnego OpenOffice nie jest samodzielnym pakietem DEB. Zamiast tego jest to archiwum TarGZ wypełnione wieloma, wieloma różnymi pakietami DEB. Z tego powodu proces pobierania potrwa dość długo. Bądź cierpliwy.

Po zakończeniu pobierania wyodrębnij archiwum TarGZ do katalogu domowego, uruchamiając plik smoła polecenie poniżej.

tar xvf Apache_OpenOffice_4.1.7_Linux_x86-64_install-deb_en-US.tar.gz

Po zakończeniu procesu wyodrębniania folder domowy będzie miał nowy katalog o nazwie „en-US”. Przejdź do tego katalogu za pomocą Płyta CD Komenda.

cd en-US

Gdy znajdziesz się w folderze en-US, uruchom kot polecenie i spójrz na dołączony plik „readme”, który dokładnie wyjaśnia, co możesz zrobić z dołączonym plikiem tekstowym Apache OpenOffice.

cat readmes/README_en-US | more

Spójrz na plik readme. Po zakończeniu zamknij go, naciskając przycisk Ctrl + C polecenie zakończenia readme. Następnie przejdź do folderu „DEBS”, w którym wszystkie pliki instalacyjne Apache OpenOffice, używając Płyta CD Komenda.

cd DEBS/

Uruchom ls polecenie, aby wyświetlić zawartość katalogu DEBS. Zauważysz, że istnieją dziesiątki różnych plików pakietów DEB. Niemożliwe jest zainstalowanie wszystkich tych plików jeden po drugim, plik po pliku. Zamiast tego, aby szybko załadować wszystko na Ubuntu, użyjemy funkcji wildcard (*).

sudo dpkg -i *.deb  cd desktop-integration/  sudo dpkg -i *.deb

Pozwól pakietom zainstalować się na twoim Ubuntu PC. Może to zająć sporo czasu z powodu dużej liczby plików do przejścia. Po zakończeniu procesu uruchom apt install -f polecenie, aby poprawić wszelkie problemy zależności, które mogły powstać.

sudo apt install -f

Lub, jeśli nie masz pewności, jak poprawić zależności od Ubuntu, zapoznaj się z naszym przewodnikiem na ten temat.

Arch Arch instrukcje

Arch Linux nie ma oficjalnego linku do pobrania dla OpenOffice na stronie dewelopera. Zamiast tego musisz użyć AUR, aby wszystko działało. Aby rozpocząć proces instalacji, użyj Pacman polecenie, aby skonfigurować zarówno Base-devel, jak i Git.

sudo pacman -S git base-devel

Po zainstalowaniu dwóch pakietów, musisz pobrać pomocnika Trizen AUR. Powodem, dla którego ten pomocnik musi być zainstalowany, jest to, że OpenOffice dla Arch Linux ma ponad 15 zależności. Zależności te są żmudne i czasochłonne w instalacji. Z Trizen ten proces jest łatwy i praktycznie automatyczny.

Aby zainstalować pomocnika AUR Trizen, pobierz kompilację pakietu z AUR.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

Przenieś okno terminala do folderu „trizen” za pomocą Płyta CD Komenda.

cd trizen

W katalogu „trizen” zadzwoń pod numer makepkg polecenie, aby zainstalować pomocnika Trizen AUR na komputerze Arch Linux.

makepkg -sri

Wreszcie po zainstalowaniu aplikacji Trizen na komputerze Arch Linux można uruchomić i uruchomić Apache OpenOffice, uruchamiając następujące polecenie instalacji.

trizen -S openoffice

Instrukcje Fedora / OpenSUSE

Apache obsługuje Fedorę, OpenSUSE i wszystkie dystrybucje Linuksa, które używają formatu pakietu RPM. Aby rozpocząć proces instalacji, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie stamtąd użyj wget narzędzie do pobierania, aby pobrać najnowszy pakiet OpenOffice RPM.

wget https://sourceforge.net/projects/openofficeorg.mirror/files/4.1.7/binaries/en-US/Apache_OpenOffice_4.1.7_Linux_x86-64_install-rpm_en-US.tar.gz/download - O Apache_OpenOffice_4.1.7_Linux_x86-64_install-rpm_en-US.tar.gz

Po zakończeniu pobierania użyj smoła polecenie wypakowania archiwum TarGZ do katalogu domowego.

tar xvf Apache_OpenOffice_4.1.7_Linux_x86-64_install-rpm_en-US.tar.gz

Po rozpakowaniu plików RPM archiwum TarGZ przenieś sesję terminala do katalogu „en_US” za pomocą Płyta CD Komenda.

cd en_US

Spójrz na dołączony plik „readme” dla OpenOffice z kot Komenda.

cat readmes/README_en-US | more

Zamknij „readme” za pomocą Ctrl + C. Następnie przejdź do katalogu „RPMS”, aby zainstalować pliki w systemie Fedora Linux lub OpenSUSE Linux.

cd RPMS/

Fedora

sudo dnf install *.rpm  cd desktop-integration/  sudo dnf install openoffice4.1.7-redhat-menus-4.1.7-9800.noarch.rpm -y

OpenSUSE

sudo zypper --no-gpg-checks install *.rpm  cd desktop-integration/  sudo zypper --no-gpg-checks install openoffice4.1.7-suse-menus-4.1.7-9800.noarch.rpm

Po zainstalowaniu plików pakietu RPM w systemie OpenOffice jest gotowy do użycia!

x