Jak zainstalować procesor Intel lub AMD na płycie głównej

Centralna jednostka przetwarzająca (CPU) jest mózgiem komputera i jest głównym elementem procesu budowy komputera. Jest odpowiedzialny za przekazywanie instrukcji z programów i systemu operacyjnego, wykonywanie zadań i mówienie komponentom sprzętowym, co mają robić. Teraz prawdopodobnie jesteś gotowy do zbudowania komputera i kupiłeś procesor, płytę główną, kartę graficzną i inne komponenty, które znajdują się w obudowie. Jednak zanim zainstalujemy jakikolwiek komponent w obudowie, musimy najpierw zainstalować procesor na naszej płycie głównej, co zwykle odbywa się na zewnątrz. To powiedziawszy, proces instalacji procesora jest dość łatwy. Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić procesora. Na szczęście dla Ciebie przygotowaliśmy prosty przewodnik dotyczący instalacji procesora na płycie głównej.

Instalacja procesora na płycie głównej: przewodnik krok po kroku (2023 r.)

Opisaliśmy krok po kroku proces instalacji procesora na płycie głównej komputera. W tym przewodniku pomagamy również prawidłowo ustawić procesor w gnieździe płyty głównej, co w innym przypadku może być mylące, jeśli nie wiesz, na co zwracać uwagę, zwłaszcza jako początkujący. To powiedziawszy, zacznijmy od wymagań wstępnych, a następnie przejdźmy do kroków instalacji.

O czym należy pamiętać przed instalacją procesora

Zachowaj ostrożność podczas obsługi procesora

Podczas budowania komputera należy ostrożnie obchodzić się z procesorem. W tym przewodniku, ilekroć poprosimy Cię o wykonanie czynności polegającej na podniesieniu procesora, po prostu podnieś go mocno palcami za rogi. Musisz umieścić go w przezroczystym plastikowym pudełku procesora, podczas gdy zastanawiasz się nad różnymi niuansami jego instalacji. Nigdy nie dotykaj tylnej części procesora (styków). Uważaj także na piny na płycie głównej i procesorze (jeśli to AMD, procesor będzie miał piny z tyłu).

Zbierz wszystkie niezbędne narzędzia

Chociaż może się to wydawać oczywistym warunkiem wstępnym, pamiętaj o zorganizowaniu miejsca pracy za pomocą wszystkich różnych narzędzi niezbędnych do zainstalowania procesora. Obejmuje to instrukcję obsługi płyty głównej (aby prawidłowo wyrównać procesor), pastę termoprzewodzącą (która jest potrzebna po zainstalowaniu procesora) oraz chłodzenie procesora, aby kontynuować budowę komputera. Upewnij się również, że Twoje miejsce pracy jest wolne od ładunków elektrostatycznych, uziemiając się. Zaleca się antystatyczną bransoletkę na nadgarstek, aby uniknąć uszkodzeń elektrostatycznych. Do tego przewodnika nie będziemy potrzebować śrubokręta.

Czy potrzebujesz dobrej pasty termoprzewodzącej do swojego komputera? Przeczytaj nasz przewodnik kupującego na temat najlepszych past termoprzewodzących dostępnych w 2023 roku tutaj.

Sprawdź zgodność procesora z płytą główną

Ważnym krokiem jest również wybór odpowiedniej płyty głównej. Model płyty głównej, z którego korzystasz, musi być wymieniony na stronie internetowej jako zgodny model twojego procesora. Na przykład na poniższym zrzucie ekranu strona internetowa producenta będzie wspominać, jaką generację procesorów i typ gniazda obsługuje płyta główna.

Innym ważnym czynnikiem jest jakość VRM płyty głównej. Chociaż płyta główna H610/A520 z niższej półki może fizycznie obsługiwać wysokiej klasy procesor Ryzen 9 lub Intel Core i9, niekoniecznie oznacza to, że jej moduł regulatora napięcia poradzi sobie z tego rodzaju obciążeniem. Ponadto, aby stwierdzić oczywiste, należy unikać używania wysokiej klasy procesora z płytą główną z niższej półki.

Jak zainstalować procesor na płycie głównej

1. Jak wspomnieliśmy powyżej, zachowaj ostrożność, podnosząc swój procesor w tym przewodniku instalacji. Zacznij od oparcia płyty głównej na pudełku, co zapewni solidną podstawę do zamontowania komponentów na płycie głównej.

2. Następnie podnieś procesor i trzymaj plastikowe pudełko pod ręką (na wypadek, gdybyś musiał odłożyć go z powrotem w bezpieczne miejsce). Umieść chip w powietrzu nad gniazdem procesora płyty głównej. Musisz zwrócić uwagę na symbol strzałki (Δ), znajdujący się zarówno w lewym dolnym rogu procesora, jak i obok gniazda płyty głównej.

Po wyrównaniu symboli strzałek (jak pokazano poniżej) pamiętaj, że jest to ostateczna orientacja do zainstalowania procesora na płycie głównej w następnym kroku. Po zapoznaniu się z orientacją umieść procesor z powrotem w plastikowym pudełku i przejdź do następnego kroku, w którym otworzymy obszar gniazda procesora płyty głównej.

Uwaga: Nie spiesz się, aby zrozumieć, w jaki sposób procesor powinien być włożony, i w razie potrzeby umieść go bezpiecznie w pudełku. Możesz również zapoznać się z instrukcją obsługi płyty głównej, aby uzyskać wizualną wskazówkę, jak powinien wyglądać procesor po zainstalowaniu.

3. Teraz zlokalizuj obszar gniazda procesora na płycie głównej. Obok niego znajdziesz ramię retencyjne. Naciśnij go mocno i odciągnij od gniazda. Następnie pokrywa procesora oraz ramię przytrzymujące powinny się otworzyć i przejść do końca. Jeśli czujesz się nieswojo, zapoznaj się z instrukcją obsługi płyty głównej, aby dowiedzieć się, jak podnieść ramię przytrzymujące gniazdo procesora.

  • naciśnij ramię przytrzymujące
  • wyciągnij ramię przytrzymujące z gniazda
  • podnieś pokrywę gniazda procesora

4. Następnie podnieś procesor i delikatnie opuść go na gniazdo płyty głównej, pamiętając o ostatecznej orientacji z drugiego kroku. Gniazdo powinno być otwarte, a ramię przytrzymujące powinno być podniesione przed wykonaniem tego kroku. Przy prawidłowej orientacji procesor powinien po prostu spoczywać w gnieździe, z pinami na miejscu, a strzałki powinny być wyrównane względem siebie.

Uwaga: w przypadku procesorów AMD AM4 styki znajdują się po stronie procesora. Stopniowo opuszczając procesor do gniazda, styki powinny wejść do gniazda. Procesor powinien teraz spoczywać w gnieździe, tak aby zarówno gniazdo płyty głównej, jak i procesor znajdowały się w jednej linii ze strzałkami.

5. Teraz ponownie załóż pokrywę procesora, opuszczając ją tak, jak była wcześniej. Następnie kontynuuj dociskanie ramienia podtrzymującego i wsuń je w mały rowek, w którym pierwotnie spoczywało. Podczas opuszczania ramienia przytrzymującego możesz usłyszeć odgłosy, ale dopóki orientacja jest prawidłowa, nic się nie złamie.

Po zainstalowaniu procesora osłona gniazda procesora zostanie zdjęta z płyty głównej. Przechowuj ją w bezpiecznym miejscu, ponieważ będziesz musiał ją odłożyć, jeśli Twoja płyta główna wymaga naprawy w ramach RMA.

  • naciśnij i zamknij ramię przytrzymujące
  • wsuń ramię podtrzymujące

6. Pomyślnie zainstalowałeś procesor Intel lub AMD na płycie głównej. Możesz teraz przejść do kolejnych kroków, aby ukończyć budowę komputera. Następny, nałóż pastę termoprzewodzącą na procesor, a następnie zainstaluj chłodnicę powietrzną procesora lub chłodnicę cieczy, aby zakończyć proces instalacji.

Często zadawane pytania (FAQ)

Czy proces instalacji procesora jest inny dla AMD i Intela?

Proces instalacji procesorów AMD z gniazdem AM4 (i starszych) jest szczególnie różny od innych procesorów. To dlatego, że piny są obecne na samym procesorze dla tych generacji. W przypadku kompilacji Intel piny procesora są zamiast tego obecne na płycie głównej. Wraz z wypuszczeniem procesorów Ryzen 7000 na gnieździe AM5 przeszli na procesory w stylu LGA, takie jak Intel.

Co zrobić, jeśli mój procesor jest modelem obsługiwanym przez moją płytę główną, ale nie mogę wejść do systemu BIOS?

Najpierw potwierdź, czy problem dotyczy procesora. Jeśli nie ma, a procesor jest w rzeczywistości kompatybilny, wystarczy zaktualizować BIOS. Możesz zanieść swoją płytę główną do sprzedawcy i poprosić o aktualizację BIOS-u. Jeśli nie jest to możliwe, musisz skontaktować się z firmą Intel lub AMD w celu uzyskania dalszych opcji. Jedynym innym sposobem jest samodzielna aktualizacja BIOS-u ze starszym procesorem. Dowiedz się, jak wejść do systemu BIOS w systemie Windows 11 tutaj.

Moja płyta główna jest niekompatybilna z moim procesorem. Co ja robię?

Podczas składania komputera należy wymienić płytę główną lub procesor na kompatybilne części. Upewnij się, że zanim zamówisz części, mają one okno zwrotu na wypadek problemów ze zgodnością.

Czy mogę usunąć mój obecny procesor i wymienić go? Czy muszę coś zmienić w systemie Windows?

Tak, możesz usunąć istniejący procesor i postępować zgodnie z naszym przewodnikiem krok po kroku, aby wymienić procesor. System Windows 10/11 automatycznie dostosuje się do zainstalowanych nowych składników. Może wystąpić niewielkie opóźnienie rozruchu, gdy system Windows mówi „Pobieranie sterowników urządzeń”. Ponadto, jeśli Twoja płyta główna nie obsługuje natywnie nowego procesora, może być konieczna aktualizacja systemu BIOS.

Czy musisz zainstalować oprogramowanie dla procesora?

Nie. Twój procesor (o ile jest zgodny) będzie działał z twoją płytą główną i normalnie uruchamiał system Windows. Płyta główna ma już podstawowy zestaw sterowników systemowych. Cały proces dostosowywania systemu Windows do nowych komponentów, takich jak procesor, jest zautomatyzowany.

Zainstaluj lub zaktualizuj procesor na swojej płycie głównej

To wszystko, co musisz wiedzieć o instalowaniu procesora na płycie głównej. Jeśli robisz to po raz pierwszy, z pewnością będziesz się denerwować obsługą jednego z najdroższych komponentów w swoim komputerze, ale nie ma potrzeby się stresować. Chociaż musisz być ostrożny, możesz łatwo zainstalować procesor na płycie głównej, korzystając z tego przewodnika krok po kroku. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące procesu instalacji, daj nam znać w komentarzach poniżej. Pomoglibyśmy ci od razu.