Udostępnij teraz w social media:

Profil kolorów określa sposób wyświetlania kolorów na ekranie. Profile kolorów są regulowane przez International Color Consortium. Producenci, którzy produkują urządzenia wyświetlające, zapewnią profile kolorów zgodne z ICC, ale możesz zainstalować inne profile kolorów, jeśli domyślny nie wygląda na jedzenie na twoim urządzeniu. Instalacja profilu kolorów monitora w systemie Windows jest dość łatwa. Potrzebujesz numeru modelu monitora i pliku ICC, który jest profilem kolorów.

Model monitorowania

Model monitora jest kluczem do znalezienia i zainstalowania profilu kolorów. Teoretycznie można użyć dowolnego pliku profilu kolorów, ale chcesz, aby wyświetlacz wyglądał dobrze. Jeśli używasz profilu kolorów przeznaczonego dla konkretnego monitora, uzyskasz lepsze wyniki. Na tym też polega mały problem; jeśli Twój monitor nie jest już dostępny na rynku, możesz nie być w stanie znaleźć dla niego profilu kolorów. Zanim rozwiążemy ten problem, najpierw znajdź model monitora.

Sprawdź -   Jak skanować za pomocą programu antywirusowego Microsoft Defender w systemie Windows 10

Nie można znaleźć modelu monitora w systemie Windows. Najlepszym sposobem na znalezienie modelu jest zaznaczenie pudełka, w którym przyszedł, lub spojrzenie z tyłu. Jest to zrozumiałe, jeśli nie zachowałeś pudełek, w których przyszedł sprzęt. Po prostu sprawdź z tyłu monitora, gdzie wchodzą kable i numer modelu powinien tam być.

Następnie wygoogluj model monitora, aby dowiedzieć się, czy producent nadal go sprzedaje. Jeśli nadal jest dostępny, będziesz mógł znaleźć profile kolorów, zarówno oficjalne, jak i nieoficjalne, dla swojego urządzenia. Jeśli nie, będziesz musiał zadowolić się tym dostarczonym przez producenta.

Plik profilu kolorów

Plik profilu kolorów ma rozszerzenie ICC. To bardzo mały plik, niewiele większy niż 5 KB. Jeśli masz wiele monitorów, musisz zainstalować profil dla każdego z nich. Poszukaj profili dla swojego monitora i wybierz taki, który został utworzony zgodnie z Twoimi potrzebami. Na przykład, jeśli wykonujesz dużo ciężkiej edycji zdjęć, znajdź profil, który sprawia, że ​​zdjęcia wyglądają szczególnie dobrze. Oczywiście dotyczy to monitorów, które są nadal w produkcji.

Sprawdź -   Jak naprawić niedziałającą oś czasu w systemie Windows 10

Jeśli Twój monitor jest przestarzały, przejdź do witryny internetowej producenta. Pobierz sterownik ekranu do monitora. Nie pobieraj sterowników wideo ani niczego podobnego. Zainstaluj sterownik, jeśli jest to plik EXE. Jeśli jest to plik zip, wyodrębnij go. W środku znajdziesz plik ICC.

Zainstaluj profil kolorów

W wyszukiwarce Windows wpisz Zarządzanie kolorami i otwórz aplikację o tej samej nazwie. Jeśli masz wiele monitorów, kliknij opcję „Identyfikuj monitory”. Gdy już wiesz, który monitor jest który, otwórz listę rozwijaną „Urządzenie” i wybierz z niej swój monitor. Włącz opcję „Us moje ustawienia dla tego urządzenia”.

Następnie kliknij „Dodaj” i wybierz pobrany plik ICC, aby zainstalować profil kolorów. Kliknij „Zamknij” i gotowe. Twój monitor będzie wyglądał inaczej / lepiej.

Sprawdź -   Jak wyłączyć pasek gier w systemie Windows 10