12/05/2021

Jak zainstalować serwer WWW Lighttpd w systemie Linux

Udostępnij teraz w social media:

Lighttpd to wąska alternatywa dla serwera WWW Apache dla systemów operacyjnych Unix, Linux i Windows. Jego głównym celem jest dostarczanie treści internetowych w szybki i bezpieczny sposób.

Serwer sieciowy Lighttpd jest przydatny, szczególnie dla tych, którzy muszą dostarczać treści do sieci w systemie Linux, ale niekoniecznie mają imponującą ilość procesora i pamięci RAM.

Konfiguracja serwera WWW Lighthttpd nie przypomina konfigurowania Apache lub Nginx w systemie Linux. Na stronie deweloperskiej nie ma dostępnych pakietów. Zamiast tego, jeśli chcesz go użyć, musisz pobrać pakiet i zainstalować go ręcznie. Oto jak to zrobić.

Pobierz pakiet Lighttpd RPM

Jakiś czas temu był pakiet Lighttpd RPM dla CentOS / RedHat Enterprise Linux. Wygląda jednak na to, że twórcy serwera WWW już ich nie rozpowszechniają. Tak więc, jeśli chcesz używać Lighttpd, kod źródłowy jest wymagany.

Zdobądź wget

Aby pobrać kod źródłowy, będziesz potrzebować narzędzia do pobierania wget. Ponieważ większość systemów operacyjnych dla serwerów nie zawsze zawiera ten program, wymagana jest instalacja.

Sprawdź -   Jak skonfigurować Arc Menu w Gnome Shell

Ubuntu

sudo apt install wget

Debian

sudo apt-get install wget

Arch Linux

sudo pacman -S wget

CentOS

sudo yum install wget

Fedora

sudo dnf install wget

OpenSUSE

sudo zypper install wget

Po uruchomieniu narzędzia do pobierania wget na serwerze Linux (lub na pulpicie, którego używasz jako serwera), użyj polecenia CD i przenieś sesję terminala do katalogu / tmp.

Pobieranie w katalogu / tmp (aka tymczasowym) zapewni, że po uruchomieniu i uruchomieniu oprogramowania, nie zaśmieca ono systemu plików.

cd /tmp

Kod źródłowy

Teraz, gdy terminal znajduje się w katalogu tymczasowym, wywołaj wget i pobierz wersję kodu źródłowego lighttpd.

wget https://download.lighttpd.net/lighttpd/releases-1.4.x/lighttpd-1.4.52.tar.gz

Alternatywnie, jeśli masz problemy z wydaniem TarGZ, programiści mają dostępną wersję TarXZ.

wget https://download.lighttpd.net/lighttpd/releases-1.4.x/lighttpd-1.4.52.tar.xz

Pobranie pakietu serwera WWW lighttpd powinno zająć kilka sekund, w zależności od połączenia internetowego. Po zakończeniu procesu przejdź do następnej sekcji tego samouczka.

Wyodrębnij kod źródłowy

Po zakończeniu pobierania kodu w systemie serwera Linux w katalogu tymczasowym (/ tmp), nadszedł czas, aby wyodrębnić kod z jego archiwum. Wyodrębnianie plików kodu Lighttpd w systemie Linux odbywa się za pomocą polecenia tar.

Sprawdź -   Jak używać Gkill do zatrzymywania programów powodujących problemy działające w systemie Linux

W terminalu napisz tar z przełącznikami „zxvf”. Umożliwi to wyodrębnienie i przeglądanie zawartości archiwum TarGZ.

tar zxvf lighttpd-1.4.52.tar.gz

Alternatywnie, jeśli pobrałeś archiwum TarXZ zamiast TarGZ, będziesz musiał użyć polecenia tar z innym zestawem przełączników. W szczególności te „xvJf”.

tar xvJf lighttpd-1.4.52.tar.xz

Po wyodrębnieniu kodu uruchom polecenie CD i przenieś terminal do nowego folderu.

cd lighttpd-*

Stamtąd użyj ls i wyświetl zawartość katalogu.

ls

Skompiluj Lighttpd w systemie Linux

Tworzenie serwera WWW Lighttpd składa się z kilku kroków. Nie jest to zbyt skomplikowane i zaczyna się od zainstalowania wymaganych zależności.

Ubuntu

sudo apt install libpcre3-dev libbz2-dev zlib1g-dev

Debian

sudo apt-get install libpcre3-dev libbz2-dev zlib1g-dev

Arch Linux

sudo pacman -S pcre-8 zlib bzip2

Fedora

sudo dnf install pcre-devel zlib-devel libbz2-devel

OpenSUSE

sudo zypper install pcre-devel zlibary-devel libbz2-devel

Po zainstalowaniu zależności nadszedł czas, aby przeskanować system i utworzyć pliki make w systemie. Pliki do tworzenia plików są tworzone za pomocą skryptu „Configure”.

./configure

Uruchom skrypt. Uruchomienie i ponowne uruchomienie skryptu może zająć kilka razy, zwłaszcza jeśli okaże się, że w systemie brakuje plików zależności.

Sprawdź -   Najlepsze flagi Chrome do włączenia w celu lepszego przeglądania

W naszym przewodniku dokładamy wszelkich starań, aby pomóc Ci zainstalować zależności, których potrzebuje skrypt, aby poprawnie wygenerować pliki Make. Jednak nie zawsze może to działać. Jeśli masz problemy, zapoznaj się z dokumentacją.

Po zakończeniu konfiguracji nadszedł czas na zbudowanie instalacji za pomocą polecenia Make.

make

sudo make install 

Po zakończeniu instalacji trzeba będzie skonfigurować serwer. Aby to zrobić, przejdź do oficjalnej strony internetowej.

Pakiety specyficzne dla dystrybucji

W przeważającej części Lighttpd nie wychodzi z siebie, aby utrzymywać pakiety specyficzne dla dystrybucji dla swojego serwera internetowego. Z tego powodu omówiliśmy, w jaki sposób można kompilować i budować kod źródłowy. Co więcej, pobranie kodu źródłowego to dobry sposób na zapewnienie możliwości uzyskania najnowszej wersji oprogramowania, niezależnie od systemu operacyjnego Linux. Mając to na uwadze, niektóre dystrybucje mogą mieć pakiet serwera WWW Lighttpd w swoich głównych źródłach oprogramowania.

Aby dowiedzieć się więcej, przejdź do pkgs.org. Na stronie zobaczysz informacje o liście dla kilku pakietów Lighttpd. Należy jednak pamiętać, że jeśli zainstalujesz wydania specyficzne dla dystrybucji, może nie być aktualizowane tak często, jak otrzymywane bezpośrednio od programistów.

x