Jak zainstalować SolydXK Linux

SolydXK to oparty na Debianie system operacyjny Linux. Jest bardzo blisko filozofii Debiana: open source i stabilności. Ponadto szczyci się tym, że ma doskonałe funkcje bezpieczeństwa i oferuje użytkownikom unikalne, dostosowane środowiska graficzne XFCE i KDE Plasma 5.

Uruchomienie SolydXK jest podobne do instalacji Debiana. Aby działał na komputerze z systemem Linux, potrzebujesz kilku rzeczy.

Będziesz potrzebował komputera z co najmniej 2 GB pamięci RAM i przyzwoitego dysku twardego.
Będziesz potrzebował dość dużego dysku flash USB (2 GB lub więcej). Czysta płyta DVD również działa.

Zbierz 2 pozycje z listy i przygotuj się, aby dowiedzieć się, jak zainstalować SolydXK Linux!

Pobierz SolydXK

Aby pobrać kopię SolydXK, musisz wejść na oficjalną stronę internetową. Gdy już tam będziesz, poszukaj przycisku „Pobieranie” w prawej górnej części strony i kliknij go myszą.

Na stronie pobierania SolydXK zobaczysz listę różnych wersji do pobrania. Obecnie dostępne są wersje 64-bitowe SolydX i 64-bitowe SolydK, a także wersje Community. Przejrzyj i kliknij link do edycji, która pasuje do przypadku użycia, do którego się wybierasz na komputerze z systemem Linux.

Uwaga: X to edycja XFCE, a K to edycja KDE Plasma.

Po wybraniu wersji SolydXK zostaniesz przeniesiony na nową stronę z linkami do pobrania. Dostępnych jest kilka linków do pobierania, w tym mirrory i torrenty.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, pobierz za pomocą Potok. Jest najszybszy i oszczędza pieniądze ludzi SolydXK, ponieważ protokół BitTorrent nie kosztuje cennej przepustowości.

Po zakończeniu pobierania pliku SolydXK ISO na komputer z systemem Linux przejdź do następnego kroku procesu instalacji.

Utwórz bootowalny instalator USB

Instalacja SolydXK na komputerze oznacza utworzenie bootowalnego instalatora USB. Można to osiągnąć na wiele różnych sposobów, biorąc pod uwagę, że instalatory USB są powszechne w przypadku Linuksa.

W tym przewodniku skupimy się na tworzeniu bootowalnego instalatora USB z aplikacją Etcher, głównie dlatego, że aplikacja działa na komputerach Mac, Linux i Windows i ma identyczny interfejs użytkownika. Tak więc, nawet jeśli masz dostępny tylko komputer Mac lub Windows, nadal możesz uczynić dysk USB SolydXK takim samym, jak w systemie Linux.

Aby rozpocząć proces tworzenia USB dla SolydXK, udaj się do oficjalnego Witryna internetowa firmy Etcher. Następnie na stronie internetowej SolydXK kliknij przycisk pobierania, aby pobrać narzędzie dla platformy, na której tworzysz bootowalny USB.

Po zakończeniu pobierania aplikacji Etcher otwórz aplikację na komputerze, podłącz pamięć flash USB i kliknij niebieski przycisk „Wybierz obraz”.

Po kliknięciu przycisku „Wybierz obraz” Etcher otworzy okno przeglądarki plików. Użyj tego okna, aby znaleźć plik SolydXK ISO i załadować go do aplikacji.

Po załadowaniu pliku ISO do Etcher powinien automatycznie wykryć twój dysk flash USB. Aby rozpocząć proces, kliknij „Flash!”

Flashowanie SolydXK na dysk USB może zająć dużo czasu, w zależności od sprzętu Twojego komputera. Po zakończeniu procesu uruchom ponownie i skonfiguruj BIOS, aby uruchamiał się z USB.

Zainstaluj SolydXK

Po uruchomieniu SolydX lub SolydK Live USB zostanie wyświetlony pulpit. Na tym pulpicie jest tylko jedna ikona skrótu. Ta ikona jest oznaczona jako „Zainstaluj” i ma niebieskie logo XK. Aby rozpocząć instalację, kliknij dwukrotnie ikonę myszą, aby otworzyć aplikację instalatora dystrybucji.

Pierwsza strona, którą zobaczysz w instalatorze, to strona Język. Tutaj zobaczysz kilka różnych języków do wyboru. Przejrzyj listę i wybierz swój język ojczysty. Następnie kliknij „Dalej”, aby przejść do następnej strony.

Następujący język to strefa czasowa. Na tej stronie kliknij swoją lokalizację na mapie, aby ustawić czas. Po ustawieniu strefy czasowej kliknij „Forward”, aby kontynuować.

Po ustawieniu strefy czasowej musisz ustawić układ klawiatury. Zwykle narzędzie instalacyjne wykryje to automatycznie. Jeśli tak się nie stanie, przejrzyj listę, aby wybrać preferowany układ klawiatury. Po zakończeniu kliknij „Dalej”, aby przejść dalej.

Po ustawieniu klawiatury nadszedł czas, aby skonfigurować konto użytkownika. Korzystając ze strony użytkownika SolydXK, wprowadź swoje imię i nazwisko, żądaną nazwę użytkownika, hasło i nazwę hosta. Możesz także zaznaczyć pole „loguj się automatycznie przy starcie systemu”, jeśli chcesz, aby system logował się automatycznie. Po wypełnieniu danych użytkownika kliknij „Przekaż”, aby przejść do strony partycjonera.

W partycjonerze SolydXK wybierz przycisk „Edytuj partycje”. Następnie wykonaj następujące czynności:

Kliknij prawym przyciskiem myszy partycję / dev / sda1 w Gparted i wybierz „odmontuj”. Jeśli masz wiele partycji, zrób to z każdą z nich na liście.

Kliknij pozycję menu „Urządzenie”, a następnie „Utwórz tablicę partycji”. Jeśli używasz systemu BIOS, ustaw tabelę na „msdos”. Ustaw go na „gpt”, ​​jeśli używasz UEFI.
Kliknij prawym przyciskiem myszy nieprzydzieloną szarą przestrzeń w Gparted i wybierz „Nowy”. Następnie utwórz następujące partycje.
Utwórz partycję Fat32 512 MB z etykietą „boot”, jeśli planujesz używać UEFI. Użytkownicy systemu BIOS powinni to pominąć.
Utwórz małą partycję o rozmiarze 4096 MB. Ustaw go na „linux-swap” dla systemu plików i nazwij go „swap”.
Utwórz partycję Ext4, używając pozostałego miejsca na dysku twardym i oznacz ją jako „root”.

Kliknij ikonę znacznika wyboru, aby zastosować nowe partycje w Gparted.
Po zastosowaniu zmian kliknij prawym przyciskiem myszy partycję Swap i wybierz opcję „Swapon” w menu, aby aktywować Swap.

Teraz, gdy partycje są skonfigurowane w Gparted, zamknij je i wróć do narzędzia instalacyjnego SolydXK. Wybierz przycisk „Odśwież”, aby załadować nowo utworzone partycje.

Korzystając z okna partycji, znajdź Root i zaznacz pole obok niego (w kolumnie Grub), aby powiedzieć instalatorowi, aby skonfigurował Gruba na tej partycji. Jeśli używasz UEFI, zamiast tego zaznacz pole Grub na partycji Fat32.

Po zaznaczeniu pola Grub w poszukiwaniu instalatora, kliknij prawym przyciskiem myszy partycję „root” i wybierz „Assign to /”, aby ustawić ją jako partycję systemową. Po wykonaniu wszystkich czynności partycjonowania kliknij „Dalej”, aby przejść do następnej strony.

Uwaga: jeśli używasz UEFI, musisz również kliknąć prawym przyciskiem myszy partycję „rozruchową” i wybrać „Przypisz do / boot / efi”.

Na stronie po ustawieniu partycjonowania SolydXK przedstawi listę działań, które ma wykonać. Przeczytaj listę na ekranie, aby zrozumieć, co zrobi instalator. Kiedy skończysz czytać brief, kliknij „Zastosuj”, aby zainicjować instalator.

Po zakończeniu instalacji SolydXK pojawia się komunikat „Instalacja została zakończona. Czy chcesz ponownie uruchomić komputer, aby korzystać z nowego systemu? ” Kliknij „Tak”, aby zrestartować. Po ponownym zalogowaniu się Twój komputer SolydXK będzie gotowy do użycia!