Jak zainstalować Torrential w podstawowym systemie operacyjnym

Pomimo faktu, że Elementary OS mówi na swojej stronie internetowej, że ma „aplikacje, których potrzebujesz, bez tych, których nie masz”, system operacyjny nie ma klienta torrent. Jest to bardzo dziwne, choć zrozumiałe, ponieważ większość przeciętnych użytkowników prawdopodobnie nie korzysta z torrentów tak często. Mimo to jest to standardowe narzędzie, na którym polega wiele osób. Na szczęście istnieje doskonały klient Torrent dla Elementary OS o nazwie Torrential. Użytkownicy podstawowego systemu operacyjnego mogą zainstalować Torrential z centrum aplikacji lub ręcznie skompilować go z kodu źródłowego. Pasuje do reszty pulpitu podstawowego systemu operacyjnego, motywu i minimalistycznego podejścia i jest doskonałym wyborem, jeśli używasz podstawowego systemu operacyjnego.

Zainstaluj z App Center

Sklep z aplikacjami to najłatwiejszy i najlepszy sposób na zainstalowanie Torrential. Jest cena, ale użytkownicy nie muszą za nią płacić. Torrential to oprogramowanie typu open source i bezpłatne dla każdego, na zawsze. To powiedziawszy, jeśli nie jesteś zainteresowany kompilacją kodu źródłowego od zera i instalacją go, centrum aplikacji jest najlepszym sposobem, aby go zdobyć. Aby zainstalować tę aplikację z centrum aplikacji Elementary OS, wykonaj następujące kroki.

Krok 1: Kliknij menu „Aplikacje” w lewym górnym rogu ekranu i wyszukaj „centrum aplikacji”. Możesz też kliknąć ikonę centrum aplikacji w doku, jeśli ją tam dodałeś, aby ją uruchomić. Aby znaleźć aplikację, kliknij pole wyszukiwania w prawym górnym rogu ekranu i wyszukaj „Torrential”. Pierwszym wynikiem będzie Torrential. Kliknij na to.

Krok 2: Jeśli chcesz zapłacić za oprogramowanie, zostaw w polu ceny dolara (lub ustaw własną cenę). Nie chcesz płacić, ustaw go na 0 USD i zainstaluj bezpłatnie.

Krok 3: Po ustawieniu ceny na stronie pojawi się przycisk instalacji. Kliknij go, wprowadź hasło, a Torrential zainstaluje się w systemie.

Tworzenie z kodu źródłowego

Zainstalowanie klienta torrentowego Torrential za pośrednictwem App Center to dobry wybór, ponieważ umożliwia uzyskanie aktualizacji bezpośrednio od programisty, a nawet przekazanie niewielkiej kwoty. Jeśli jednak chcesz mieć absolutnie najnowszą wersję kodu tak szybko, jak to możliwe, lub jeśli używasz innej pochodnej Ubuntu, która nie jest elementarna, lepszym rozwiązaniem jest budowanie.

Aby zbudować oprogramowanie w podstawowym systemie operacyjnym i innych systemach operacyjnych podobnych do Ubuntu, musisz najpierw zainstalować wszystkie poszczególne biblioteki i indywidualne narzędzia, które program musi poprawnie zbudować. Jeśli te nie zostaną zainstalowane, kompilacja najprawdopodobniej zawiedzie lub całkowicie odmówi prawidłowego działania.

Otwórz terminal i wprowadź to polecenie, aby uzyskać zależności:

sudo apt install cmake libgtk-3-dev libgranite-dev valac libarchive-dev libunity-dev libcurl4-openssl-dev automake libtool git

Po spełnieniu zależności oprogramowania można rozpocząć tworzenie. Zacznij od skorzystania z narzędzia Git, aby pobrać najnowszą wersję kodu źródłowego z Github.

git clone https://github.com/davidmhewitt/torrential

Za pomocą polecenia CD przejdź do katalogu pobierania Torrential.

cd torrential

Następnym krokiem jest utworzenie nowego katalogu kompilacji w folderze Torrential. Ten folder będzie zawierał dane wyjściowe procesu budowania i jest bardzo ważny.

mkdir build

Po utworzeniu nowego folderu kompilacji użyj polecenia CD, aby go wprowadzić.

cd build

Kompilacja oprogramowania jest procesem wieloetapowym i rozpoczyna się od ustawienia przedrostka cmake. Dzięki temu narzędzia do budowania dokładnie powiedzą, co mają zrobić, gdzie pliki powinny zostać zainstalowane itp.

cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr ..

Na koniec skompiluj i zainstaluj aplikację Torrential w swoim systemie:

make
 sudo make install

Wykonanie sudo make install zapewni, że Torrential zostanie znaleziony w menu aplikacji, jak każdy inny program. Aby go uruchomić, zajrzyj do sekcji „Internet”.

Tworzenie skryptu automatycznej aktualizacji

Jeśli stworzyłeś i zainstalowałeś Torrential ręcznie, a nie przez App Center, znacznie trudniej będzie uzyskać aktualizacje. Prosty skrypt może to naprawić. Za każdym razem, gdy jest aktualizacja, uruchom skrypt, a on pobierze nowy kod źródłowy, ponownie zbuduje i zainstaluje najnowszą wersję.

nano torrential-update

Pierwsza część skryptu jest najważniejsza, ponieważ pozwala interpretatorowi dokładnie wiedzieć, jaki to jest skrypt i co powinien zrobić z poleceniami.

#!/bin/bash

Po dodaniu shebang dodaj polecenie, które usuwa stary katalog kodu źródłowego. Zapewni to, że budowany jest tylko absolutnie najnowszy kod, a nie stare rzeczy.

rm -rf ~/torrential

Następnie dodaj wszystkie polecenia kompilacji z ostatniego razu w skrypcie:

git clone https://github.com/davidmhewitt/torrential

cd torrential

mkdir build

cd build

cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr ..

make

sudo make install

Zapisz skrypt za pomocą Ctrl + O na klawiaturze. Użyj kombinacji Ctrl + X, aby wyjść z nano. Po wyjściu z edytora tekstu nano użyj polecenia chmod, aby zaktualizować uprawnienia skryptu. Nie zapomnij o tym zrobić. Jeśli tego nie zrobisz, skrypt prawdopodobnie nie zostanie uruchomiony.

sudo chmod + x aktualizacja torrential

Uruchom narzędzie do aktualizacji w terminalu za pomocą:

./torrential-update

Jeśli martwisz się piractwem, zapoznaj się z naszymi zaleceniami dotyczącymi najlepszych sieci VPN dla torrentów.